Chci být (aspoň) hejtmanem

07. září 2015, 00:00 - Jan Novotný
07. září 2015, 00:00

Kandidátky pro krajské volby se začínají plnit zajímavými nováčky, jejichž ambice přesahují region

Jejich vstup do politiky má hodně společných rysů. Přesto se liší v jednom podstatném: každý se ve veřejném životě angažuje za jinou politickou stranu. Za partaj jiného typu. A to hraje důležitou roli. Brněnský primátor a někdejší generální ředitel odpadového holdingu A. S. A. pro střední a východní Evropu Petr Vokřál loni doslova vletěl do české politiky jako významný člen a sponzor hnutí ANO. Bývalý generální ředitel a stále ještě spolumajitel největšího středoevropského výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation Josef Bernard zase před několika měsíci vstoupil do plzeňské ČSSD.

Oba mají velkou šanci stát se příští rok hlavními tvářemi svých stran v krajských volbách. Vokřál připouští možnost kandidatury na hejtmana v Jihomoravském kraji proti Michalu Haškovi, který je podle několika průzkumů veřejného mínění nejpopulárnějším současným hejtmanem. Bernard by se mohl stát jedničkou ČSSD v Plzeňském kraji a pravděpodobně vyzvat Jiřího Pospíšila (TOP 09).

Příběhy obou bývalých vrcholných manažerů Vokřála a Bernarda také hodně napovídají o současné české politické scéně.

Ilustrují hlad voličů po byznysmenech a odbornících, úspěch hnutí ANO a snahu Sobotkovy ČSSD o odpověď. Vokřál a Bernard jsou stejně staří, oba postupně od 90. let zastávali vysoké manažerské funkce a získali majetek, který je činí nezávislými. To dnešní voliči výrazně oceňují. Oba do politiky uvedli lidé, kteří dnes patří mezi nejmocnější Čechy: Vokřála přivedl do ANO hlavní pobočník Andreje Babiše Jaroslav Faltýnek, u Bernardova vstupu do ČSSD asistoval ministr vnitra Milan Chovanec. Dá se předpokládat, že oba političtí nováčci mají našlápnuto k tomu, aby se jednou svým politickým učitelům vyrovnali.

Jejich startovní pozice se však liší. Vokřál nastupoval do projektu řízeného shora, který vlastně sám pomáhal v Brně „na zelené louce“ budovat a také ho do značné míry spolufinancoval. Loni se stal největším sponzorem – daroval milion. O tom, že bude kandidátem na primátora, bylo s nadsázkou rozhodnuto ještě ten den, kdy do hnutí ANO vstoupil.

Zato Bernard se vstupem do sociální demokracie ocitl mezi zasloužilými spolustraníky, kteří jsou ve straně 25 let, čekají na svou příležitost a neradi vidí vedle sebe „politické rychlokvašky“. „Pochopte, že se teď nemohu stavět do pozice toho, kdo je budoucím kandidátem na hejtmana. Neprošel jsem zatím ve straně žádnými volbami, a primárkami už vůbec ne,“ říká opatrně Bernard. Přesto je patrné, že se s ním jako s lídrem počítá. Jeho ambice mohou být ještě o něco vyšší. Z rukávu sype jedno řešení celostátní politiky za druhým. Od daní přes romskou problematiku, cestovní ruch až po stavbu dálnic. Ve svém nadšení se rozhodně neomezuje na regionální problémy. Jeho nápady hodně připomínají pragmatický a neideologický přístup hnutí ANO. „Pevně stojím za prosazováním solidárního a spravedlivého státu,“ ujišťuje, aby vzápětí překvapil liberálním smýšlením: „Daňové přiznání bych zjednodušil na jednu stránku, v různých daňových odpočtech se vyznají pouze daňoví experti. O ušetřené peníze bych daně snížil s důrazem na nižší příjmové skupiny.“

Demokrat místo RSDr.

Josef Bernard udržuje se sociální demokracií úzké vazby už mnoho let. Blízko má zejména k ministrovi vnitra a bývalému plzeňskému hejtmanovi Chovancovi, který si při odchodu do vlády jako svého nástupce na hejtmanství vybral zkušeného plzeňského sociálního demokrata a svého politického učitele Václava Šlajse. Ten obhajovat křeslo nebude.

Pokud po něm nastoupí Bernard, bude to velká změna. O hejtmanského křeslo by se za ČSSD ucházel člověk, který v roce 1989 zakládal v plzeňské Škodovce Občanské fórum a na komunismus rozhodně nevzpomíná rád. Stávající hejtman Šlajs s komunisty spolupracuje v koalici bez problémů, také je bývalým členem KSČ, někdejším politickým školitelem v lidovědemokratické armádě a nositelem marxisticko-leninského titulu RSDr.

„Vadí mi i narůstající vliv někdejších spolupracovníků StB v politice. I to byl jeden z hlavních motivů, proč jsem se začal aktivně angažovat,“ vysvětluje Bernard bez bližšího upřesnění. Je možné, že tím odkazuje na hnutí ANO, jehož někteří vrcholní členové mají za sebou spolupráci s komunistickou tajnou službou.

Zdá se, že jedním z jeho hlavních soupeřů bude europoslanec za TOP 09 a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Plzeňská TOP 09 o Pospíšilovu kandidaturu stojí. „Doufám, že na té kandidátce bude,“ řekl jeden z vlivných krajských politiků TOP 09 Ondřej Ženíšek.

Sám Pospíšil kandidaturu připustil. Nyní probíhají jednání o tom, jaké místo kandidátky by měl zaujmout. Jisté je, že kvůli svému angažmá v Evropském parlamentu nebude lídrem. Ale taktéž jisté je, že pokud se jeho jméno objeví na kandidátce třeba i na posledním místě, po volbách skončí jako jednička. V Plzeňském kraji je nesmírně populární a lidé ho pravděpodobně vykroužkují nahoru.

Haškovo zjevení

Na další velmi zajímavý souboj se chystá jižní Morava. Kandidatura Petra Vokřála je reálná. V přímém souboji by se utkal s nynějším hejtmanem Michalem Haškem, který v krajských volbách bude zápasit o svou politickou budoucnost v ČSSD. V Brně už to teď vypadá, jako kdyby už odstartovala předvolební kampaň. Střety Vokřála a Haška jsou na denním pořádku. Vokřála popisují znalci brněnské politiky jako „zjevení“. Charismatický vůdce ANO působí na Haška jako červený hadr.

Sociálnědemokratický hejtman tak málokdy dokáže při debatě s Vokřálem zachovat klidnou tvář. „Možnost, že budu kandidovat, existuje. Zároveň však chci, aby neutrpěl mým odchodem rozvoj Brna. Před rokem jsem přece jen slíbil, že v Brně bude lépe, a tomu bych rád dostál,“ uvedl Vokřál, který má v hnutí ANO jako jeho místopředseda na starost celkovou přípravu krajských voleb. Pokud se ANO podaří dohodnout s jinou osobností, Vokřál se postu lídra do krajských voleb raději vzdá.

Ovšem je téměř jisté, že se na kandidátce pro krajské volby objeví. „Určitě bych se chtěl podílet na propojení komunální politiky s krajskou,“ naznačil Vokřál. Preferenční hlasy ho pak mohou vynést až do funkce hejtmana.

I na severu Moravy už začíná mít hnutí ANO jasno. Skoro potvrzeným kandidátem na moravskoslezského hejtmana je rektor Vysoké školy báňské v Ostravě Ivo Vondrák. „Mám pocit, že ANO ještě stále není klasická politická strana, kde vládnou sekretariáty. Hnutí si vybírá kandidáty otevřeným způsobem a to mi přišlo nejzajímavější ze všech nabídek,“ vysvětluje Vondrák. Ideovou neukotvenost hnutí vnímá Vondrák jako výhodu. „Věřím v jednotlivce, kteří jsou schopní posouvat věci dopředu. Ale ANO k tomu ideovému zakotvení asi časem také dospěje. Bude muset mít nějaký princip, ať už liberální, nebo jiného charakteru,“ přemýšlí Vondrák, který je připraven po případném úspěchu v Ostravě pomoci hnutí ANO i v celostátní politice. l

Možné souboje v krajských volbách • Plzeňský kraj: Josef Bernard (ČSSD), Jiří Pospíšil (TOP 09), Martin Baxa (ODS) • Jihomoravský kraj: Michal Hašek (ČSSD), Petr Vokřál (ANO), Stanislav Juránek (KDU-ČSL) • Moravskoslezský kraj: Miroslav Novák (ČSSD), Ivo Vondrák (ANO) • Pardubický kraj: Martin Netolický (ČSSD), Jan Řehounek (ANO) • Středočeský kraj: Miloš Petera (ČSSD), Jaroslava Jermanová (ANO)

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít