Chceme věže i sítě

25. listopadu 2013, 00:00 - Vadim Fojtík, Jakub Křešnička
25. listopadu 2013, 00:00

České Radiokomunikace dojednávají s trojicí českých mobilních operátorů nový miliardový byznys

Na českém telekomunikačním trhu se schyluje k další obří transakci. Společnost České Radiokomunikace (ČRA) obnoví jednání s tuzemskými operátory T-Mobile, O2 a Vodafone o koupi jejich telekomunikační infrastruktury. Potenciální obchod se týká majetku za desítky miliard korun. Informaci potvrdil týdeníku Euro generální ředitel společnosti České Radiokomunikace Michal Čupa. „Nabídky jsou na stole. Máme zájem investovat do infrastruktury v České republice,“ konstatoval šéf ČRA. Jak velkou částku hodlá jeho firma do sítí vložit, Čupa nesdělil.

Jednání probíhají podle informací týdeníku Euro již několik měsíců. Přednedávnem však byla přerušena kvůli aukci na frekvence vysokorychlostního internetu LTE. „Nikdo nechtěl riskovat porušení podmínek a vyloučení z této soutěže,“ vysvětlil zdroj ze společnosti T-Mobile. Dražba volných kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE skončila minulý týden. Frekvence si rozdělili současní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone. Hlavně věže Operátoři v tuzemsku kvůli přenosu signálu provozují zhruba 15 tisíc věží a takzvaných rooftopů. Zatímco o věže mají České Radiokomunikace zájem, vysílače umístěné na střechách je podle zdrojů blízkých jednání příliš nezajímají. Atraktivní jsou pro Michala Čupu rovněž optické sítě.

Celková výše obchodu bude závislá na několika faktorech. Mimo jiné na tom, zda součástí dohody bude pouze prodej telekomunikačních věží, nebo i rooftopů. „Musíme za naši telekomunikační infrastrukturu získat příznivou cenu, současně s tím ale i přístup ke službám za pro nás přijatelných podmínek,“ konstatoval zdroj ze společnosti O2. Očekávanou hodnotu transakce nechtěl komentovat. Může se ale prý jednat o miliardy korun.

Proč firmy o prodeji vůbec jednají? Význam vysílačů pro mobilní operátory v posledních letech klesá. Ze strategického nástroje se stalo běžné technické zařízení pro šíření signálu, jehož údržba stojí značné množství peněz. Výhodnější by pro operátory byl pronájem. České Radiokomunikace navíc mají s provozem těchto zařízení více zkušeností a jsou schopny je spravovat efektivněji.

Na českém telekomunikačním trhu je v posledních měsících živo. Skupina PPF, která patří nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, před několika týdny podepsala dohodu o koupi majoritního podílu ve společnosti Telefónica ČR. Firma GTS mění majitele a bude postupně začleněna do skupiny T-Mobile. Minulý týden navíc skončila aukce na frekvence pro vysokorychlostní internet LTE. Dražbu vyhráli tři dosavadní mobilní operátoři, kteří za frekvence zaplatí celkem 8,53 miliardy korun. T-Mobile utratí za frekvence 2,614 miliardy, Telefónika 2,802 miliardy a Vodafone za 3,113 miliardy korun.

Nejlukrativnější pásmo 800 MHz si společnosti rozdělily rovným dílem. Vedení všech tří firem zhodnotila aukci jako velmi úspěšnou a přislíbilo zvýšení kvality mobilních služeb za přijatelné ceny. Jak se říká, slibem nezarmoutíš. Nespokojeni musejí být především koncoví zákazníci, neboť se na trhu neobjeví dlouho očekávaný nový hráč. A radost nemůže mít ani příští ministr financí, protože státní rozpočet pro rok 2014 původně počítal s příjmem z aukce ve výši deseti miliard korun.

Úřad spokojen Překvapivě nakonec frekvence nevydražili další dva potenciální čeští operátoři, Revolution Mobile a Sazka Communications. První kdysi patřil skupině PPF, druhý je součástí skupiny KKCG ovládané Karlem Komárkem mladším.

Mluvčí KKCG Daniel Plovajko uvedl, že cena za kmitočty neodpovídala strategii skupiny. Šéf společnosti Revolution Mobile Tomáš Budník přiznal, že se mu včas nepodařilo s partnery dohodnout na financování projektu. „Investoři, které jsme pro náš projekt získali, počítali s investicí ve chvíli, kdy jsme byli jediným známým uchazečem o pozici čtvrtého mobilního operátora. Vzhledem k tomu, že na poslední chvíli se objevil nový hráč se silným zázemím, neměli jsme dost času s investory prodiskutovat dostatečně všechny nové varianty strategie v dražbě,“ konstatoval v médiích Budník.

Šéf Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák aukci označil za úspěšnou. Skutečnost, že z dražby nevzešel čtvrtý mobilní operátor, nepovažuje za problém. „Všichni operátoři, kteří uspěli v aukci, musejí poskytovat velkoobchodní nabídku a úřad to bude pečlivě sledovat,“ dodal.

Operátoři by měli vydražené kmitočty přebrat do konce roku. Jakmile převzetí nabyde právní moci, rozběhne se lhůta na zavádění vysokorychlostního internetu.

Ačkoli sítě typu LTE slibují připojení s rychlostí přesahující 100 megabitů za sekundu, podle podmínek aukce stačí, když operátoři zajistí mobilní internet s tempem dva a pět Mbit/s. Mohou si tak do požadovaných limitů připočítávat i dostatečně kvalitní síť 3G, která zatím funguje především ve městech.

Telefónica, T-Mobile i Vodafone by rychlým internetem měly do 30 měsíců pokrýt i třicet řídce osídlených okresů. Do pěti let je musejí obsluhovat všechny spolu s 22 obydlenějšími a lukrativnějšími regiony. Do sedmi let pak musí vysokorychlostní internet fungovat takřka všude včetně železničních tranzitních koridorů, dálnic a rychlostních komunikací. Vodafone navíc ještě před aukcí slíbil, že do konce příštího roku dopřeje internet běžící rychlostí 15 Mbit/s 93 procentům populace.

Tím by se s požadavky ČTÚ vyrovnal v předstihu.

Po dražbě zůstaly volné bloky frekvencí v pásmech 1800 MHz a 2600 MHz, o něž žádný z operátorů neprojevil zájem. ČTÚ teď bude řešit, jakým způsobem je prodá. „Náležitosti projdou veřejnou konzultací na konci prvního kvartálu příštího roku. Ani podmínky, ani ceny nebudou muset být shodné s právě skončenou aukcí. Výnosy by měly směřovat do rozpočtu pro rok 2014,“ dodal předseda rady ČTÚ Novák. Úřad spolu s ministerstvem obchodu a průmyslu má nyní pro vládu připravit program pro rozvoj sítí nové generace i jeho financování. Původně na program měla jít část z výnosu aukce. O tom ale rozhodne nejspíš až nová politická reprezentace České republiky.

O autorovi| Vadim Fojtík Jakub Křešnička • fojtik@mf.cz, kresnicka@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít