Chceme být lídry v inovacích

16. dubna 2018, 00:00 -
16. dubna 2018, 00:00

Česká a slovenská UNIQA generuje téměř třicet procent pojistného skupiny předepsaného mimo Rakousko

Pojišťovací skupina UNIQA oslaví letos v červenci pětadvacet let působení na českém trhu. „Za tu dobu jsme si vydobyli pevné místo na trhu. Začínali jsme společně s bývalým generálním ředitelem Markem Venutou na zelené louce. Naší velkou výhodou je stabilita společnosti. Za celých těch 25 let jsme měli jen dva ředitele, pan Venuta společnost řídil patnáct let a já nyní již deset. Kontinuita se zpětně promítá do směřování společnosti. To potvrzuje i ocenění Czech Superbrands potřetí v řadě,“ říká Martin Žáček, který řídí i společnost UNIQA na Slovensku.

* Jak se vloni dařilo skupině UNIQA v Česku?

Za rok 2017 jsme předepsali pojistné za 6,5 miliardy korun. To představuje meziroční růst o 6,5 procenta, zatímco celý český trh loni vzrostl o 3,8 procenta. Spolu s naší slovenskou sestrou jsme předepsali pojistné za deset miliard korun. I díky tomu patříme k tahounům zahraniční expanze skupiny UNIQA, generujeme nyní téměř třicet procent pojistného předepsaného mimo Rakousko a zároveň bezmála čtyřicet procent zisku skupiny z mimorakouských operací. Nicméně pro nás jsou na prvním místě nejen čísla, ale hlavně klienti. A ti naši patří podle pravidelných průzkumů k nejspokojenějším.

* České pobočce UNIQA se dařilo v povinném ručení a havarijním pojištění, kde jste meziročně zvýšili předepsané pojistné o 16,4, respektive 12,2 procenta. Co stojí za tímto růstem?

Obecně rostlo havarijní pojištění a povinné ručení na celém trhu, prodal se totiž rekordní počet aut, více než 270 tisíc kusů. Zároveň se dovážejí i ojetiny. Naší výhodou je propracovaná segmentace klientů, kde používáme téměř dvacet kritérií, jež nám pomáhají správně ocenit riziko, a nabídnout tak klientům vhodné pojištění. Díky tomu jsme schopni být v určitých segmentech cenově velmi konkurenceschopní.

Ale určitě nejsme a nechceme být nejlevnější pojišťovna. Naší ambicí je být hlavně nejlepší v likvidaci pojistných událostí.

Tam klient pozná, zda se pojistil dobře, nebo ne. I díky tomu se nám podařilo získat loni několik velkých klientů. Stali jsme se například novým partnerem společnosti LeasePlan v oblasti povinného ručení.

* Finanční ředitelka UNIQA pojišťovny Lucie Urválková se letos zařadila v anketě Hospodářských novin Top ženy Česka mezi 25 oceněných manažerek.

Podporujete nějak kariéru žen?

V případě Lucie to bylo ocenění její tvrdé práce. Skloubit špičkovou manažerskou práci a pozici mámy malého dítěte je opravdu obdivuhodné a jde v tom příkladem ostatním. Navíc Lucie dělá mentoring řadě dalších mladých žen z různých branží byznysu. Jen na centrále UNIQA v Praze máme na šedesát maminek na rodičovské dovolené a hledáme způsoby, jak je vracet zpět do zaměstnání. Nabízíme jim zkrácené úvazky, a kde je to možné, i práci z domova.

I díky tomu jsme jako firma velmi genderově vyrovnaní a máme řadu žen i ve vedoucích pozicích, což mne velmi těší.

Genderově vyvážené týmy jsou i výkonnější – to známe z vlastní zkušenosti.

* Díky produktu SafeLine víte stále více o chování řidičů, promítáte to i do pojištění?

Jako primární přidanou hodnotu naší telematiky jsme viděli pomoc řidičům v případě nárazu tak, aby byly ihned informovány složky Integrovaného záchranného systému a řidič a jeho spolucestující nezůstali bez pomoci. Zkrátka eCall, který je nyní už pro výrobce aut povinný, jsme uměli nabídnout už před sedmi lety. Aplikace také umí například propojit na asistenční službu při defektu.

Máme ale i několik desítek tisíc klientů, kteří při nižším nájezdu platí menší pojistné. Navíc kalkulujeme nejen podle počtu najetých kilometrů, ale i podle druhu komunikace. Je rozdíl ve frekvenci výskytu škod, jestliže jezdíte např. po Praze, nebo po rychlostních silnicích a dálnicích. Navíc našim klientům aplikace nabízí možnost sledovat trasu a také charakteristiku jejich jízdy. Tedy například akceleraci či způsob průjezdu zatáček. Zatím jsou tyto informace k dispozici v aplikaci pro chytré telefony klientům jen pro jejich vlastní přehled.

My jsme připraveni nabízet klientům pojištění nejen podle nájezdu kilometrů, ale i způsobu jízdy, český trh na to ovšem dnes ještě není zralý. Domnívám se, že v horizontu tří let se přístup změní, pokud motorista pocítí zvýhodnění díky bezpečné jízdě.

Povinné ručení bude průběžně zdražovat, ruku v ruce s růstem hodnoty odškodnění v případě autonehody. Toto odškodnění úzce souvisí s výší průměrné mzdy a ta roste, takže se zvyšují i vyplácené škody. A právě růst cen a také stále více mladých řidičů, kteří technologiemi žijí, povedou k větší ochotě sdílet data o způsobu řízení výměnou za zajímavější pojistné. Například nyní v Rakousku testujeme aplikaci, která hlídá, jestli nepoužívá řidič během jízdy mobilní telefon. Pokud nikoli, tak mu UNIQA nabízí drobné benefity, jako kávu zdarma, a také řidiče informuje, kde si ji může dát.

Osvědčí-li se to v Rakousku, nabídneme aplikaci i v Česku. Máme tak ambici být lídry v inovacích v pojišťovnictví.

* Češi dlouho více investovali do neživotního pojištění než do ochrany života a zdraví, mění se to?

Určitě v posledních dvou třech letech vnímáme ochotu více pojišťovat zdravotní rizika. Klienti si uvědomují důležitost pojištění trvalých následků a invalidity.

Invalidita mnohem častěji vzniká následkem nemoci než úrazu, takže je třeba být pojištěn i na takovou situaci. Proto se snažíme o edukaci klientů a také přicházíme se speciálními nabídkami – nedávno jsme například zavedli pojištění horních končetin, které jsou pro některé profese, jako jsou manuálně pracující nebo umělci, klíčové. Velmi zásadní je prodlužující se doba dožití a s tím související nutná dlouhodobá péče, která často není kompletně hrazena ze státního pojištění. Zde se otvírá velký prostor právě pro komerční pojišťovny. Proto jsem rád, že z ministerstva zdravotnictví zazněl nyní hlas, že se ve střednědobém horizontu uvažuje o našem zapojení do zdravotního pojištění. A zmíním i další novinku reagující na demografický vývoj – nedávno jsme zavedli pojištění předdůchodu.

To umožní lidem, kteří už nemohou v posledních letech před penzí vykonávat dosavadní funkci nebo profesi, aby si ulevili a pracovali třeba jen na částečný úvazek. Předdůchodová renta od UNIQA jim dorovná příjem, než jim vznikne nárok na státní důchod.

Určitě v posledních dvou třech letech vnímáme ochotu více pojišťovat zdravotní rizika. Klienti si uvědomují důležitost pojištění trvalých následků a invalidity.


Čtěte také

Euro TV
Adam Zábranský

Městské byty mají zůstat sociálně potřebným, říká pražský radní pro bydlení Adam Zábranský

Připadají vám aktuální ceny bytů v Praze vysoké? Jak pro koho. Například ve Vršovicích se…

před 9 hodinami

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 9 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 9 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Další Turing na cestě: Nvidia chystá i kartu GeForce GTX 1650, vyjde příští měsíc
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Hry pro příležitostné hráče