ČEZ pod napětím - Euro.cz

Přihlášení

ČEZ pod napětím

, redakce,
ČEZ pod napětím
Zdroj: Euro.cz

palubní deník

Michal Pytlík

Michal Moroz, někdejší majitel bezpečnostní agentury, byl postupně náměstkem na vnitru, adeptem na náměstkovský post na ministerstvu Radka Johna, které nakonec nevzniklo, poradcem ministra dopravy Pavla Dobeše a nyní je v médiích titulován coby poradce Johna při řízení bezpečnostního výboru sněmovny. Aktuálně měl Moroz, kterého kvůli chybějící prověrce před časem premiér Petr Nečas označil za bezpečnostní riziko pro stát, tlačený svými kumpány z VV, zájem o místo v dozorčí radě ČEZ. Véčkařům se totiž znelíbil jejich vyslanec v radě a náměstek ministra dopravy Ladislav Hampl. Prý proto, že dlouhodobě neplnil vůli strany. Nakonec sám rezignoval. Do dozorčí rady ČEZ chtěli véčkaři za Hampla vyslat právě Moroze. To ale zřejmě neklapne. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž tvrdí, že pokud by takový návrh dostal, „s úsměvem bych řekl, že jako majoritní akcionář nemohu jmenovat někoho, o kom premiér prohlásil, že je bezpečnostním rizikem pro stát“. Véčkaři zřejmě budou muset hledat jiného kandidáta, ale Moroz nemusí věšet hlavu. Podle informací Palubního deníku by se už brzy mohlo uvolnit i Hamplovo náměstkovské místo na dopravě.

Roman do penze

Po Hamplovi může v příštích měsících dozorčí radu ČEZ opustit mediálně mnohem známější tvář. Bývalý šéf energetického gigantu a nynější předseda dozorčí rady Martin Roman prý už odstřihává pomyslný metr. Podle scénáře, který by si údajně přál sám Roman, by se tak mohlo stát na červnové valné hromadě ČEZ a odchod by inicioval on. S legendou, že se nyní chce věnovat něčemu úplně jinému, třeba charitě. Druhá část spekulací ale hovoří o tom, že Romanovi beztak nic jiného nezbude. Při švýcarském vyšetřování kauzy MUS se hodně odkazuje na Škodu Plzeň, kauzu zadávání zakázek od ČEZ Škodě Holding řeší žalobci v Praze a Pavel Tykač má údajně „nabito“ novými informacemi kompromitujícími Romana, které se brzy objeví v médiích. ODS v čele s Petrem Nečasem nebude chtít Romana dlouhodobě držet na jednom ze tří míst připadajících občanským demokratům, a pakliže po Romanově konci v čele ČEZ hovořil Miroslav Kalousek v tom smyslu, že by mu v takovém případě mohli přepustit jedno místo náležející TOP 09, dnes už to neříká. Za takové situace by mohl být dobrovolný odchod elegantním řešením.

Píárista – investigativec

„Níže posílám pro informaci články o komplikacích a zpoždění projektů společnosti Rosatom, které jsou relevantní i pro temelínský projekt, články by pro vás mohly být užitečné.“ Toliko z e-mailu od jedné z PR agentur zastupující konkurenčního zájemce v tendru o výstavbu dvou nových bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Jinak řečeno, termín pro podání přihlášek do atomového tendru za stovky miliard korun se blíží, a s tím přímo úměrně i aktivita PR agentur zastupujících jednotlivé zájemce. I z výše uvedeného je patrné, že začíná přituhovat. Tiskové zprávy typu: beznohý a bezruký Pavlík se díky štědrému daru od nadnárodního koncernu může poprvé v životě poprat o nominaci do české fotbalové reprezentace, začínají střídat udavačské materiály na konkurenci. Pro novináře je to dobrá zpráva, už netřeba slídit po tom, které chybné kroky při stavbě jaderné elektrárny udělal Westinghouse nebo společnosti Areva či Rosatom. Stačí jen hlídat e-mail či mobilní telefon, na scénu české mediální scény vstupuje zcela nový druh, píárista investigativec.