Český Krumlov nabízí příliš drahé služby a pomalu vymírá

09. června 2013, 12:10 - Tomáš Plhoň, Euro
09. června 2013, 12:10

Do jednoho z nejoblíbenějších měst v Česku se turisté nevrací. Jeho domy se pomalu mění v mrtvý skanzen

Sčítat škody po velké vodě už tak nějak patří ke zdejším pořádkům. Ty letopočty mají v Krumlově vryté do paměti jako data narození. 2002, 2005 a tentokrát 2013. Nízko položená stará zástavba na horním toku Vltavy bývá pravidelně jedním z prvních míst, na které povodeň udeří. Jedna z nejcennějších památkových oblastí v Česku a po Praze asi nejoblíbenější destinace turistů z celého světa se s následky velké vody bude muset vyrovnávat jako už tolikrát předtím.

Letos se ale záplavy překvapivě vyhnuly většině hotelů a restaurací v historickém centru a motor, který celé třináctitisícové město živí, tak může téměř nerušeně běžet dál. „Většina provozoven funguje bez omezení a všechny příjezdové cesty do Českého Krumlova jsou průjezdné. Turistické aktivity jsou otevřené veřejnosti a město pokračuje v přípravách plánovaných kulturních akcí,“ říká Eliška Koričarová z Destinačního managementu Českého Krumlova.

Turisté, kterých sem ročně dorazí více než milion, aby tu utratili přibližně dvě miliardy korun, tedy mohou dál proudit. Pro malebné městečko otázka života a smrti, cestovní ruch tady zajišťuje práci třem tisícům lidí. Jenže pokračování v jízdě ve vyjetých kolejích nemusí v tomto případě vyznít v zrovna pozitivní hodnocení. Úroveň krumlovských hotelů je často přinejmenším pochybná, ještě ve větším měřítku to platí o gastronomii. S extrémně vysokými cenami si tu Čech občas připadá jako v centru Paříže, jen s neodpovídající kvalitou služeb. Předražené jsou i ceny nemovitostí, některé hlasy varují před nebezpečně nafouknutou realitní bublinou. Co víc, město pomalu vymírá a mění se ve skanzen.

Velmi drahé město

„Vlastně jsem nikdy hoteliérem být nechtěl,“ vysvětluje podnikatel Pavel Kopačka, majitel společnosti Krum – Invest, jak přišel ke třem hotelům v centru Krumlova. Historický dům, kde dnes sídlí jeho první hotel, původně koupil tak nějak náhodou. Protože má odjakživa slabost pro starožitnosti, začal ho pomalu renovovat a zdobit dobovými dekoracemi. „Byl to vlastně hrozně přirozený proces. Známí mi začali čím dál tím častěji tvrdit, že bych z toho měl udělat hotel,“ popisuje Kopačka. I když ale nikdy nechtěl mít z turistů zlatý důl, varuje, že jedno z největších lákadel pro návštěvu Česka by se zahraničním turistům mohlo brzy přejíst. A pro ty České je už dnes značně předražené. „Nechci obecně hanit naši konkurenci. Je tady i několik hráčů, které respektuji a snaží se držet vyšší úroveň, obecně ale zdejší hoteliéři zaspali někde v 90. letech,“ tvrdí Kopačka.

Posuzovat kvalitu hotelů v jakémkoli městě je téměř nemožný úkol, který bude vždycky zavánět subjektivitou. Nicméně o tom, že Krumlov je jednou z těch dražších oblastí v Česku, nemůže být pochyb. Podle serveru Trivago.cz se na začátku letošního roku pohybovaly ceny hotelového pokoje v Krumlově jen o 200 korun níže než v Praze. I na podobných serverech, jako je kupříkladu Booking.com se dá snadno najít zdrcující kritika některých penzionů a hotelů. Narazíte na stížnosti ohledně nepříjemné obsluhy, špatného jídla a výjimkou nejsou ani zážitky se štěnicemi v posteli. Každý hoteliér vám samozřejmě řekne, že vyplnit negativní recenzi na internetový server svému konkurentovi může každý, problém si ale uvědomuje i radnice.

Město je podle hoteliérů pasivní

„Pokud od nás návštěvník odjíždí nespokojený, nedělá to městu dobré jméno. Záleží ale na jednotlivých podnikatelích. Místní provozy jsou orientovány především na turisty, kteří se do města mnohdy již nevrátí, a nejsou tak motivovány k budování věrnosti zákazníka,“ přikyvuje Koričarová z Destinačního managementu, který spadá pod Českokrumlovský rozvojový fond vlastněný městem. V průměru stráví v Krumlově turista jednu noc. Velká část z nich jen vystoupí z autobusu a neutratí tu ani haléř. „Mám pocit, že město Krumlov ztrácí na návštěvnosti,“ říká Svatopluk Daněk, ředitel Hotelu Leonardo. I když statistiky jeho slova nepotvrzují, počet turistů v Krumlově podle nich stále roste, obává se právě toho, že město není atraktivní pro opakované návštěvy. „Člověk, který sem přijede, je sice fajn, ale ještě důležitější je ten, který se vrátí. A ten k tomu momentálně nemá důvod,“ tvrdí Daněk.

Kromě ne zrovna odpovídající kvality služeb a kuchyně, jež se mnohdy pohybuje v relaci kuřecího plátku s broskví a předmražených polotovarů, kritizují hoteliéři i malou aktivitu města. I když v Krumlově se v sezoně koná poměrně hodně akcí, jsou to spíše jednorázové aktivity, včetně otáčivého hlediště v zámecké zahradě. Na parkoviště pod zámek každý večer najíždějí řady autobusů, které vyklápí turisty, aby je po představení zase odvezly pryč. To samé se dá říct o Mezinárodním hudebním festivalu, který má sice v uměleckých kruzích věhlasné jméno, rodinný výlet do krumlovského hotelu si kvůli němu ale udělá málokdo.

Kompletní text naleznete v aktuálním čísle týdeníku Euro


O Českém Krumlově čtěte více:

Český Krumlov získal za dvacet let tři miliardy na rekonstrukce

Stát láká movité turisty


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít