Česko zaostává - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko zaostává

, Čestmír Klos,
Česko zaostává
Zdroj: Euro.cz

Větrné elektrárny

PRAHA (črk, WISE CZ) – Jaro v Česku je ve znamení vzrůstající nedůvěry k větrným elektrárnám. Bouří se starostové a občané v Peruci a Černochově na Lounsku či v Horním Částkově na Sokolovsku, kolabuje projekt společnosti Czech Venti v okolí Chomutova. Větrné turbíny přitom v Evropské unii vyrobí jedenapůlkrát víc elektřiny, než kolik spotřebuje celé Česko.
V minulém roce celkový instalovaný výkon větrných elektráren v EU vzrostl o 18 procent a dosahuje 40 504 MW (oproti 34 372 MW na konci roku 2004). Nově instalovaných 6183 MW přineslo výrobcům turbín obrat ve výši zhruba šest miliard eur. Meziroční kumulativní růst výkonu větrných elektráren činil v uplynulém desetiletí 32 procent. Související průmyslová odvětví v EU rostla ve stejném období průměrně o 22 procent ročně. Při průměrných hodnotách proudění větru umožňuje současný výkon elektráren vyrobit asi 83 terrawatthodin elektřiny ročně, což představuje asi 2,8 procenta celkové spotřeby elektřiny v unii.
Ze statistiky je patrné, že sektor větrné energetiky se nejlépe vyvíjí v zemích evropské patnáctky, zatímco nové státy zaostávají. Se svými 186 megawatty představují v celkové bilanci unie příspěvek necelého půl procenta. Pro srovnání: v Německu pracuje 18 428 MW větrných turbín, v Česku je nainstalováno 26 MW, na Slovensku pět MW.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze