Česko-ruská banka licenci nezískala - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Česko-ruská banka licenci nezískala

, Jan Žižka,
Česko-ruská banka licenci nezískala
Zdroj: Euro.cz

Verdikt ČNB

PRAHA (žiž) – Česká národní banka zamítla žádost První česko-ruské banky (PČRB) o udělení licence pro její dceřinou společnost v Česku. Centrální banka tak potvrdila svůj předchozí verdikt, proti němuž se PČRB v dubnu odvolala. Otevření nové pobočky v tuzemsku přitom podporovali zástupci pražských vládních úřadů, kteří doufali, že se tím podaří posílit obchodní vztahy mezi Českem a Ruskem.
Týdeník EURO má informace, že hlavním důvodem odmítavého stanoviska ČNB byly letošní změny v majetkové struktuře česko-ruské banky. Firma Strojtransgaz, která byla menšinovým vlastníkem PČRB (35 procent), se totiž svého podílu vzdala. ČNB měla vyslovit obavy, že odchod Strojtransgazu může zhoršit finanční situaci banky, protože by ji mohl opustit i jako její klíčový klient. Výkonný šéf česko-ruské banky Roman Popov však uvádí, že nic takového nehrozí. Stejně se v dopisech českým činitelům vyjádřili i zástupci Strojtransgazu. Rozhodnutí této firmy ohledně majetkového podílu je podle Popova součástí širší strategie, která má vést k větší transparentnosti v souladu s požadavky ruské centrální banky (více EURO 18/2006).
PČRB vlastní bankovní licenci v Rusku a rozhodující podíl v ní drží ruští majitelé. Různé zdroje týdeníku EURO v minulosti uváděly, že ČNB od počátku celého řízení hledala způsoby, jak žádost PČRB zamítnout. Sama centrální banka své stanovisko neuvádí a odvolává se na obchodní a bankovní tajemství. Minoritním spoluvlastníkem česko-ruské banky je také Česká konsolidační agentura, svůj podíl se však chystá prodat.