Česká klimatická antikoncepce

14. ledna, 00:00 - David tramba
14. ledna, 00:00

Ministerstvo průmyslu uvolnilo vizi budoucnosti české energetiky k připomínkování na období okolo Vánoc a Nového roku

Je to sice starší, ale stále účinný trik.

Ministerstvo uvolní citlivý materiál do oběhu těsně před Vánocemi a doufá, že projde bez větší pozornosti. Lidé v tu dobu mívají jiné starosti, Vánoce a Nový rok slaví i ti největší rýpalové a workoholici. Možná i to byl důvod, proč v pátek 21. prosince poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu do připomínkového řízení návrh plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu do roku 2030.

Pro vysvětlení - jedná se o klíčový energetický „jízdní řád“, který určuje, které elektrárny máme stavět avjakém rozsahu. Dotkne se však každé firmy a domácnosti v Česku. Tím, že ukazuje, čím budeme topit a na jaké palivo jezdit.

Popisuje také to, jak splnit ambiciózní záměry Evropské unie - zvyšování efektivity při spotřebě energií.

Ministerstva a jiné státní úřady dostaly čas na vyjádření do 4. ledna, veřejná konzultace trvala o týden déle. Lze si tipnout, že připomínek navzdory dovolenkovému období dorazí víc než dost. Dokument o 350 stranách má totiž tolik slabých míst, že je do čeho se strefovat. Pochybné je už základní číslo. Ministerstvo průmyslu se domnívá, že stačí dosáhnout podílu obnovitelných zdrojů na spotřebě energie 20,8 procenta v roce 2030. Podle zástupců ekologických organizací a asociací zelené energetiky je však tento výklad chybný a cíl pro Česko vychází na zhruba 24 procent. Velmi pochybný je i předpoklad ministerstva, že podíl zelené energie na výrobě elektřiny během příštího desetiletí neporoste. Stagnovat má na úrovni okolo 14 procent. Ekologičtí aktivisté již pojali podezření, že vláda nechce obnovitelné zdroje rozvíjet, aby udržela volný prostor pro tři nebo čtyři nové jaderné reaktory.

Dvojnásobný růst má před sebou větrná energetika, naopak rozsah využití bioplynu k výrobě elektřiny má během příštího desetiletí klesat. Bioplynové stanice mají více sloužit k výrobě tepla ak dodávce vyčištěného metanu do plynovodní sítě. To je ostatně jeden z mála rozumných nápadů v ministerské koncepci.

Zelená procenta by tedy Česko mělo nahnat výhradně v oblasti vytápění a dopravy. V prvním případě autoři dokumentu počítají s rozmachem využití tepelných čerpadel, bioplynu a bioodpadu. V dopravě mají cíl naplnit hlavně biopaliva druhé generace; problém je, že na trhu k dispozici ve větším množství nejsou a v dohledné době ani nebudou. Pan premiér musí mít z návrhu radost. Kontroverzní biopaliva první generace, jako je například bionafta vyrobená z řepky, se mají používat dál v nezmenšené míře.

Návrh státní energetické a klimatické strategie působí dojmem, že ministerstvo chtělo za každou cenu splnit úkol a „něco“ vyprodukovat do konce roku. Ano, to se podařilo. Vzhledem k výše řečenému je téměř jisté, že dokument bude zapotřebí přepracovat. Jinak nám jej úředníci Evropské komise s plnou parádou omlátí o hlavu, což by i vzhledem k rozsahu 350 stran mohlo bolet. •

O autorovi| David Tramba tramba@mf,cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Čím topíte: plyn, elektřina nebo tuhá paliva?
Děti a daně 2019: kdo má nárok na daňové zvýhodnění a kdo dostane daňový bonus
Jak vyplnit daňové přiznání k dani z nemovitosti?
Jak je to s dědictvím, když mám dluhy a jsem v exekuci ?
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Auta
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Jeep Wrangler, Alfa…
Valtra SmartTour: Continental oficiálním partnerem
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2019
Malá auta zdraží. Chudší si je nebudou moci dovolit, řekl šéf VW
Ford Mondeo dostal nový naftový dvoulitr a hybrid také pro karoserii kombi
Technologie
Skylink zdražuje. Připlatí si ti, kteří toho na satelitu sledují nejméně
Kalendář daní a pojištění 2019. Do kdy musíte letos platit?
Kromě cen kryptoměn padá i největší výrobce krypto hardwaru Bitmain
České domény .cz zdražily. Cena za rok stoupla o 20 až 30 Kč
Google nedodržuje GDPR. Od Francie schytal pokutu ve výši 50 milionů eur
Hry pro příležitostné hráče