Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Češi si oblíbili nákupy ze zahraničí

Globalizace je znát v každém odvětví a nakupování není výjimkou. Dnes lidé čím dál víc…

Zabezpečení vozu proti krádeži vám zlevní pojištění

Většina dnešních moderních vozů je zabezpečena alarmem, který vás upozorní na neoprávněné…

Immofinanz a O2 prodloužily své partnerství

Společnost Immofinanz prodloužila na konci roku 2018 smlouvu se společností O2, hlavním…

Češi investují nejvíc v dějinách

30. října 2017, 00:00 -
30. října 2017, 00:00

Podle Asociace pro kapitálový trh ukládá peníze do podílových fondů každý sedmý Čech

Na konci letošního června bylo podle Asociace pro kapitálový trh (AKAT) v domácích a zahraničních fondech nabízených u nás zainvestováno přes 455 miliard korun. Je to doposud nejvyšší částka v našich novodobých dějinách, a Češi se tak investičně přiblížili západní Evropě. Suma objemu majetku našich investorů dosahovala ve druhém čtvrtletí letoška 1,337 bilionu korun.

Lepší výkonnost fondů

Nárůst aktiv není podle odborníků dán jen novým přílivem vkladů. Může za to také vývoj cen na finančních trzích. Za rychlejším růstem akciových a smíšených fondů totiž stojí jejich lepší výkonnost v uvedeném období.

Podle finančních analytiků se rovněž ukázal větší příklon investorů k dlouhodobějším a strategičtějším úložkám.

Dokazuje to struktura nárůstu aktiv.

Dynamičtější investice, akciové a smíšené fondy, totiž zaznamenaly rychlejší růst než konzervativní dluhopisové a fondy peněžního trhu.

Od začátku letošního roku vzrostl majetek ve fondech kolektivního investování o 25,47 miliardy korun. To je navýšení o 5,92 procenta. Ale vklady českých domácností v bankách za stejné období narostly také, nárůst činí 4,3 procenta.

Při tomto srovnání zase příliv financí do podílových fondů nevypadá tak velkolepě.

Struktura úspor českých domácností se příliš výrazně nemění. České domácnosti mají stále značnou část úspor na bankovních vkladech. Růst majetku ve fondech tedy musíme vnímat i v souvislosti vývoje objemu vkladů v bankách. Oblíbené smíšené fondy

Majetek v podílových fondech podle AKAT vzrostl během druhého čtvrtletí letošního roku o 10,48 miliardy korun. Nárůst majetku zaznamenala aktiva smíšených, akciových, strukturovaných fondů. V nedávné době rostly také nemovitostní fondy. V poklesu naopak pokračují fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy.

Kategorie smíšených fondů se skládá z širokého spektra od smíšených konzervativních až po smíšené dynamické fondy.

Mnoho zajištěných fondů je také klasifikováno jako smíšené, takže proto je v nich nejvíce aktiv.

Vítězství marketingu

Významným je rovněž fakt, že smíšené fondy se klientům v bankách velmi snadno prodávají. Některé z nich se totiž prezentují jako držitelé velké části majetku v akciích, takže maximalizují výnos. Jakmile naopak začnou ceny aktiv kolísat, míří jejich prostředky do dluhopisů nebo hotovosti. Tak naopak chrání investici před výraznějším poklesem.

Tento postup může být kontraproduktivní, protože má vyšší transakční náklady a často vede k výrazně podprůměrné výkonnosti. Je to vlastně vítězství marketingu nad zkušeností. Investoři by na tom totiž byli většinou lépe, kdyby si stanovili pevnou alokaci aktiv. Příkladem typicky vyváženého portfolia je 60 procent akcie a 40 procent dluhopisy. A podobné portfolio by měli držet bez ohledu na to, čím právě prochází trh.

Časté chyby

Podle odborníků z finančních trhů se stále nacházíme v prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb. Bankovní vklady jsou pod mírou inflace a výnosy kvalitních vládních dluhopisů se pohybují poblíž historických minim. Proto hledají investoři alternativy.

Současné tržní podmínky pak některé investory motivují k podstupování nadměrného rizika, které je může dovést ke ztrátě kapitálu. Příkladem může být nákup jednotlivých firemních dluhopisů bez prověřování bonity emitenta, případně koupě populárního bitcoinu. Takové chování často vedlo k nepříjemným a trvalým ztrátám.

Jak investovat do podílových fondů

S investováním můžete začít třeba hned u své banky. Mezi největší zprostředkovatele fondů kolektivního investování u nás patří skupina České spořitelny, skupina ČSOB, skupina Komerční banky, Conseq a skupina UniCredit Bank. Investovat můžete třeba jen 500 korun měsíčně.

Pokud dlouhodobě investujete v malých částkách, je vlastně jedno, kdy do fondu vstoupíte. U jednorázových a velkých investic to je ale jinak. Vhodné je totiž fond koupit vždy, když jsou ceny na finančních trzích nízko.

Chybou investorů bývá, že z fondů odcházejí ve chvíli, kdy se finančním trhům nedaří, protože chtějí zachránit alespoň to, co jim zbylo. Jenže v těchto případech odejdou vždy se ztrátou. Správně by měli postupovat opačně: Když se finančním trhům nedaří a ceny jsou na minimech, investor by měl navýšit své investice. Jedině tak totiž nakoupí levně.

Zkušení investoři svým kolegům bez praxe většinou radí, aby investovali a o situaci na finančních trzích se starali teprve po vypršení stanoveného investičního horizontu. Fakt, že ceny na finančních trzích klesají a stoupají, je totiž naprosto standardní.

Chcete z fondu vystoupit? Pak jedině tehdy, když jsou ceny na finančních trzích vysoko. Tehdy si lze z fondů odnést nejvyšší zhodnocení investovaných peněz.

Nezapomínejme, že podílové fondy, to je kolektivní investování. Když se pro ně rozhodnete, je třeba počítat s faktem, že za správu svých peněz musíte správci fondu zaplatit. Výše poplatku je udávána v procentech objemu investovaných peněz.

Platí se ale také vstupní poplatek a roční poplatek za správu investovaných peněz. Některé fondy si rovněž účtují výstupní poplatek.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy budou Velikonoce?
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
GDPR po roce: bouře ve sklenici vody či obří byrokracie?
Kraje rozdělí 3 miliardy korun na nové kotle. Poslední vlna dotací pomalu startuje
Jak zdanit příležitostný příjem?
Auta
V Ženevě se opět představí novodobý Stratos. Tentokrát s…
Opravdu jsou levná auta spolehlivější? Ne, nejspolehlivější je Lexus a Porsche 911
Kvíz: Poznáte správně model auta podle těchto detailů?
FCE Italia a PSA prodlužují smlouvu o spolupráci
Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Technologie
Co je příležitostný příjem a jak se daní?
Intel prozradil 45W procesory 9. generace pro notebooky: osmijádra mají až 5,0GHz turbo
Cnews FM: Nebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank [podcast]
Samsung Galaxy Tab S5e je tenký jako břitva a dlouho vydrží
Bez dotací se elektromobily nerozšíří. Lidem se nevyplatí, ukazuje studie
Hry pro příležitostné hráče