Cena o nejlepšího hokynáře

05. listopadu 2012, 00:00 - Johanna Grohová
05. listopadu 2012, 00:00

Euroglosa

Z evropských politiků se v následujících týdnech stanou hádaví hokynáři a hokynářky neváhající sáhnout po smlouvacích technikách, před kterými by bledli i zkušení prodavači na súku v Marrákeši. Začíná tahanice o relativně hodně peněz. Hraje se ale i o budoucnost eura a také členství Velké Británie, která se Unii čím dál více vzdaluje.

Minulý týden kyperské předsednictví vyslalo do světa „kompromisní“ návrh unijního rozpočtu pro roky 2014 až 2020, o jehož výši a rozdělení se bude jednat na summitu koncem listopadu. Do Bruselu se sjedou šéfové států a vlád, aby vyjednali co nejlepší podmínky pro svoji zemi. Summit má prý trvat dny a noci. Najít přijatelný průsečík pro 27 členských států v době krize a velkých ekonomických a demografických změn nebude nic snadného.

Pro řadového občana je celkový rozpočet ve výši jednoho bilionu eur především astronomické číslo.

Z hlediska evropské ekonomiky se jedná „pouze“ o jedno procento HDP Unie. Při pohledu na současnou podobu rozpočtu má člověk pocit, že se ocitl v době před šedesáti lety, kdy si kontinent potřeboval zajistit, aby nehladověl. A i přesto se jednotlivé vlády budou dívat spíše do minulosti než do budoucnosti.

V samotné struktuře přerozdělování prostředků se toho nejspíš výrazně mnoho nezmění. Hlavní boj se proto povede především o samotnou výši rozpočtu.

Zřejmě ve všech existujících kapitolách se bude muset více či méně škrtat. To je patrné z kyperského návrhu, který snižuje navrhovanou výši o 50 miliard eur. Většina států v EU sice se škrtáním nesouhlasí, ale jde vesměs o chudší či země v těžké ekonomické krizi, a tedy i méně vlivné členy. Z prvních reakcí jednotlivých států lze také vytušit, že se bude škrtat ještě více, a to až o 100 miliard eur.

Pro Česko je podstatné to, že největší srážka se zatím má týkat pomoci chudším zemím. Směrem dolů mají jít také platby určené pro farmáře a podporu rozvoje venkova, podobně i zahraniční pomoc a podpora pro státy, které do EU ještě nevstoupily. Snížit by se měly i výdaje na administrativu EU, což nejspíš vyvolá odpor unijních zaměstnanců.

Kypřané se zjevně snaží jít střední cestou, která ovšem sotva mnoho hráčů uspokojí. A členské státy už utvořily několik zájmových skupin. Například „centristická“ skupina kolem hlavního „sponzora“ Německa, zahrnující Dánsko, Finsko a Francii, volá po celkové úspoře 100 miliard eur. Nizozemsko, Švédsko a Británie žádají snížení o 115 až 130 miliard. Na druhé straně stojí Evropský parlament, který nejenže škrty odmítá, naopak by utrácel ještě víc. Parlament hrozící vetem nelze obejít.

Před pár týdny získala Evropská unie k radosti některých a smíchu jiných Nobelovu cenu za mír. Jednání o velký unijní rozpočet ale žádná mírumilovná selanka rozhodně nebude. Naopak, ostrá jednání nejspíš odhalí, jak jsou politické realitě vzdálené opakované proklamace o vzájemné solidaritě, a hlavně nutnosti přizpůsobit EU potřebám 21. století. l •

O autorovi| Johanna Grohová, spolupracovnice redakce, Brusel

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít