Čekání na konkurzního správce

29. září 2015, 00:00 - Vadim Fojtík
29. září 2015, 00:00

Tajný plán pro OKD: Prodat perspektivní doly, zbytek podniku utlumí státní Diamo

Pomoc nečekejte, a peníze už vůbec ne, počkáme si, až vás ve firmě vystřídá konkurzní správce. A věříme, že to bude už brzy. Takový je dle informací týdeníku Euro aktuální postoj ministerstva financí k řešení situace kolem OKD, respektive ztrátového dolu Paskov.

Dle několika dobře informovaných zdrojů již resort financí v tichosti chystá plán na okamžik, kdy do OKD skutečně přijde konkurzní správce. „Ministerstvo financí, respektive jeho šéf Andrej Babiš, nechce do OKD poslat ze státního ani korunu. Už chystá krizový scénář, ve kterém se počítá s konkurzem firmy. Velkou roli v tom samozřejmě hraje i jeho averze vůči Zdeňku Bakalovi. Možný krizový scénář se již několikrát řešil i na ministerstvu průmyslu a obchodu,“ konstatoval zdroj z resortu financí. Bakala je největším akcionářem majitele OKD, společnosti NWR.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tvrdí, že jeho úřad ještě není tak daleko, aby měl připraven plán pro případ, že OKD skončí v konkurzu. „Prioritou je udržení zaměstnanosti.

První, co zkusíme, je další jednání s OKD o Paskově,“ řekl týdeníku Euro ministr. Z Mládkových vyjádření je ale patrné, že dohadování s vedením OKD asi moc perspektivně nevidí. „Se správcem konkurzní podstaty bude lepší jednání než s vedením OKD, které přivedlo firmu tam, kam přivedlo,“ naznačil další možný vývoj ministr.

Mládek sice ještě nemá žádný krizový scénář. Nicméně základní osnova již asi existuje. „Je reálné prodat některé doly investorům, i kvůli tomu, aby se udržela zaměstnanost v Moravskoslezském kraji,“ řekl ministr průmyslu a obchodu. O zbývající nerentabilní provozy by se podle něj mohl postarat státní podnik Diamo, stát by současně platil rekvalifikace horníků. Plán s totožnými základními konturami již údajně leží na ministerstvu financí.

Nic neposlali

O tom, že vázne komunikace mezi státem a těžaři, svědčí i to, že Mládkovo ministerstvo již několikrát žádalo OKD o návrhy, jak řešit současnou situaci v dole Paskov. Moc velký ohlas na Ostravsku-Karvinsku ale nevzbudilo. „Chtěl jsem po vedení OKD, aby mi poslali, co vlastně chtějí. Jediné, co zatím poslali, bylo, že chtějí prodloužit smlouvu o Paskově o šest měsíců,“ upozornil Mládek.

Stát před časem uzavřel s OKD smlouvu, která platí do konce roku, na jejímž základě firma udrží těžbu na ztrátovém dole Paskov do roku 2017. Výměnou za to dostane od státu 600 milionů korun pro propouštěné horníky. Jenže součástí smlouvy je i ustanovení, že pokud cena uhlí na světových trzích klesne tři čtvrtletí po sobě pod 110 dolarů za tunu, pozbývá dohoda platnosti. A přesně k tomu teď došlo.

Co dál s Paskovem má dojednat s OKD nová komise, kterou tvoří Mládek, šéf státní kasy Babiš a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Nájezdníci a privatizátoři

Kolem OKD se toho v poslední době hodně děje. Před několika týdny se do firmy pustil nájezdník Pavol Krúpa. Miliardářova společnost Arca skupuje akcie těžební firmy. Krúpa tvrdí, že od privatizace do nedávné minulosti se ve firmě událo několik závažných pochybení, mimo jiné když před vstupem na burzu zástupci společnosti NWR zveřejňovali nesprávné informace o tehdejší situaci. Poškodili tak investory, kteří akcie NWR nakupovali. Firma navíc měla kvůli chybným rozhodnutím managementu přijít o velké finanční prostředky.

Devátého října navíc začne soud kvůli prodeji zprivatizované části OKD, kdy prodejem státních 46 procent akcií firmy společnosti Karbon Invest Viktora Koláčka a Petra Otavy měl přijít stát takřka o šest miliard korun. Obžalován je znalec a dva bývalí místopředsedové Fondu národního majetku.

Stát měl přijít o miliardy údajně i proto, že při rozhodování o prodeji vycházel z posudku, do kterého jeho autoři při oceňování hodnoty OKD jaksi zapomněli započíst několik významných dceřiných společností těžební firmy. Prodej schválila vláda Stanislava Grosse, v níž financím velel současný premiér Bohuslav Sobotka.

Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, dva někdejší místopředsedové fondu se pak měli dle obžaloby dopustit trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. K trestnímu stíhání se připojilo i ministerstvo financí. Na Babišově oblíbené větě „všichni kradete“ nakonec možná něco bude. Souhlasíte, pane premiére? l *

O autorovi| Vadim Fojtík, fojtik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít