Čas krvácení obrů

11. července 2016, 00:00 - Daniel Deyl
11. července 2016, 00:00

Důslednější regulace a technologická konkurence tlačí finanční domy ke zdi

Chcete-li si dopřát rychlý vhled do budoucnosti investičního bankovnictví, podívejte se na sekci nabízených volných míst na internetové stránce JPMorgan Chase, v současnosti největší banky planety. Minulý týden poptávala zhruba 120 obchodníků a lidí do výzkumu, z toho jen asi 30 v domovském New Yorku. Zato v technologiích hledala přes dva tisíce lidí. Standardním požadavkem je zaslat životopis, profil na sociální síti LinkedIn a adresu účtu na Twitteru.

Vypadá to spíš jako náborová stránka firmy ze Silicon Valley, nikoli z Wall Street. Právě tam směřuje vývoj, jejž bankovnictví předpovídá deník The Wall Street Journal. Co postihlo kdejaký byznys od hudebního průmyslu přes trh s módním oblečením až po média, čeká i banky: nemilosrdná fragmentace masového trhu a s ní proměna institucí, které až dosud udávaly takt své branži (a tím potažmo velké části veškerého světového byznysu).

„Obchodování se přesune do hedgeových fondů. Běžnou kancelářskou práci, a dokonce i základní výzkum zastanou stroje. Alokaci kapitálu, dosud těžiště bankovního poslání, budou provádět firmy specializované na správu aktiv, penzijní fondy a státní (suverénní) fondy,“ píše americký list v rozsáhlé analýze jevu, jejž nazývá krizí bankovní identity.

Zostření konkurence

Nejde jen o investiční, nýbrž i o retailové bankovnictví. „Nevidím žádný filozofický důvod, jenž by říkal, že PayPal není banka,“ řekl Frank Rohde, šéf technologické firmy Nomis Solutions, která pomáhá finančním domům nastavovat ceny spotřebních produktů. „Nabízí vám účet, platební aplikaci a půjčku,“ citoval jej The Wall Street Journal.

„Banky mají před sebou období mimořádně ostré vnější konkurence,“ tvrdí server Bankinnovation.net, jenž se takovými věcmi zabývá, „banky a kvazibanky, které začnou na zelené louce zcela digitálně, ovládnou značnou část trhu. Bude záležet na tom, nakolik budou současné banky ochotny angažovat se v oboru fintech. Ti neochotní nebudou mít šanci.“

Ochota je přitom jedna věc, schopnost věc zvládnout druhá. Podle letošní studie konzultační firmy PricewaterhouseCoopers si je 61 procent bankéřů vědomo příchodu „seizmických“ změn v jejich oboru, ale jen 20 procent jich je na takové změny připraveno. Příčiny oněch změn nejsou zdaleka jen technologického původu: svou roli hraje vzestup státem řízeného kapitalismu, jak to vidíme především na příkladu Číny, a změna očekávání ze strany zákazníků bank, jejichž pověst zásadně utrpěla za globální finanční krize. Suma sumárum před sebou máme sektor, v němž se schyluje k vydatnému krvácení obrů.

Ještě před osmnácti lety to vypadalo právě obráceně. „Naše společnost bude tak diverzifikovaná a bude působit v takovém množství různých oblastí, že budeme schopni ustát jakékoli nevyhnutelné otřesy,“ prohlásil hrdě Sanford Weill v dubnu roku 1998. Jeho pojišťovna Travelers Group se právě sloučila s finančním domem Citicorp a vytvořila něco, čemu se začalo říkat „finanční supermarket“, tedy firmu, na kterou jste narazili kdekoli, kde se tak či onak mihla vaše hotovost. (Však také dlouho nezůstala vaše, což je koneckonců hlavním posláním každé banky.)

Ústup z pozic

V historii bankovnictví má zmíněná fúze zvláštní místo coby začátek éry, která považovala velikost a rozvětvenost finančního ústavu za jeho jednoznačné plus.

Expanze byla hitem dne a ti nejrozpínavější hráči z tohoto období jsou dnešními obry – JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Wells Fargo, Citigroup, UBS, Credit Suisse, Deutsche Bank a další.

Po krizi začal ústup z pozic, nejprve pozvolný. V roce 2008, jak uvádí zpráva firmy McKinsey & Co. analyzující činnost deseti největších globálních bank, měly tyto ústavy pobočky v průměrně 65 zemích světa. V roce 2015 to bylo 55 zemí. (A to, podotýká The Wall Street Journal, zpráva společnosti McKinsey nebere v potaz právě Citigroup, jež letos zveřejnila plán na odchod z retailového bankovnictví v nejméně dvaceti zemích světa.) Nyní tempo zrychlilo. Banka Barclays prodává svá aktiva v Africe; HSBC zavřela od roku 2011 nejméně třiaosmdesát poboček; například z Brazílie letos odejde docela.

To je ústup geografickou optikou; banky ale zároveň opouštějí řadu činností, které nejsou dostatečně ziskové. Jestliže před krizí průměrná hodnota ROE (rentabilita vlastního kapitálu) deseti bank pod McKinseyho drobnohledem činila 14 procent, od roku 2009 dál je to jen sedm procent. Loňská hodnota ROE u banky Goldman Sachs čítala jen 5,6 procenta – méně než u komunálních služeb, komentoval to Wall Street Journal.

Protichůdná regulace

Souvisí to se zostřenými regulačními požadavky. Na přetřesu je znovu koexistence investičního bankovnictví (jehož role v globální finanční krizi nadzvedla nejvíce obočí) s bankovnictvím retailovým.

Volání po rozčlenění největších bank, jako jsou JPMorgan Chase, Citigroup, je běžnou součástí letošní americké prezidentské kampaně. Noví šéfové velkých bank předkládají investorům restrukturalizační plány, ale třeba v případě Deutsche Bank, Barclays a Credit Suisse (to vše za posledních dvanáct měsíců) narážejí na stížnost, že nejdou v ořezání aktivit dostatečně daleko.

Je to samozřejmě trochu paradoxní situace. Expanzi na přelomu tisíciletí vyvolal především tlak investorů očekávajících prima výnosy; dnes si titíž investoři stěžují, že nerozumějí nekonečně komplikovanému účetnictví.

K tomu připočtěme tlaky, které nemají s účetní stránkou věci co do činění.

Například ve Spojených státech se retailové banky musejí vyrovnat se zcela protichůdnými regulačními požadavky: jeden z nich omezuje riziko zvyšováním kapitálové přiměřenosti a druhý velí půjčovat rizikovým skupinám podle rasového klíče (viz graf). Přitom právě politický tlak na prodej hypoték domácnostem, u nichž se dalo očekávat, že budou mít problémy se splácením, patřil k motorům hypoteční krize z let 2007 až 2008. Ani bankéři, pro mnoho lidí hlavní viníci krize a ekonomického zla obecně, to nemají jednoduché.

Banky, které začnou na zelené louce zcela digitálně, ovládnou značnou část trhu. Pokud nebudou současně ochotny angažovat se v technologiích, nebudou mít šanci.

Rizikový kapitál a fintech sektor

Čísla v prvním sloupci označují letopočet, druhý sloupec uvádí počet investičních transakcí provedených v USA, třetí hodnotu investic (v mld. USD)

2010 107 0,514

2011 153 0,975

2012 222 1,5

2013 336 1,9

2014 468 4,7

2015 424 7,6

2016 (jen Q1) - 4,9

ZDROJ: WIRED

Peníze nejsou problém Výsledky průzkumu mezi manažery firem z fintech sektoru. Čísla označují počet odpovědí, které vidí v dotyčné oblasti největší překážku rozvoji firemního podnikání. Peněz na rozjezd je relativně dost.

Neochota přijímat nové technologie 24 %

Změny chování spotřebitelů 18 %

Přístup k financování 15 %

Regulace 43 %

ZDROJ: SILICON VALLEY BANK

Rasy a úvěry Změny v rozložení poskytnutých individuálních úvěrů podle rasy klienta (v procentech). Zahrnut veškerý bankovní sektor USA, americké banky přitom mají ze zákona povinnost dbát na to, aby půjčovaly peníze „diverzifikované klientele“. Do kolonky „ostatní“ patří klienti, kteří se rasově ani etnicky neidentifikovali.

Poskytnutých úvěrů v roce 2007 bylo celkem 5,7 milionu

Poskytnutých úvěrů v roce 2014 bylo celkem 3,45 milionu

ZDROJ: THE WALL STREET JOURNAL

O autorovi| Daniel Deyl, deyl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Z nového VW Polo GTI se definitivně stal základní Golf GTI …
Audi SQ2 se dočká motoru 2.0 TFSI a 300 koní, stejně jako VW T-Roc R
„Koncept“ tahače Tesla Semi si už našel první zákazníky. Třeba Pepsi chce 100 kusů
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek vás asi moc nepotěší
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Technologie
Volby, Kájínek, fidget spinner… Google ukázal, co Češi v roce 2017 nejvíce vyhledávali
Česká televize odstartuje DVB-T2 na jaře 2018. Všechny stanice budou HD
Po kávě si Intel dá i alkohol. Na Q3 2018 plánuje procesory Whiskey Lake. Stále 14nm?
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Hry pro příležitostné hráče