Čapí zobák Pelikána

04. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
04. září 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Společný problém má autor Nefiltru s ministrem spravedlnosti Pelikánem. Oba trpíme značnou nedůvěrou k orgánům činným v trestním řízení. Já od té doby, kdy jsem pochopil, o co šlo při zásahu ÚOOZ a vrchního žalobce Ištvana na Úřadu vlády a následujícím puči. Ministr spravedlnosti od okamžiku, kdy policie požádala sněmovnu o vydání jeho partajních šéfů k trestnímu stíhání. Prý ale důvěru ztratil už po policejní reorganizaci. A evidentně v tom nejsme sami. Tento pocit už zasáhl tak významnou část populace, že by to skutečně měl někdo řešit.

A tím někým mohou být jen a pouze politici s ministrem spravedlnosti v čele. Ono totiž konání policistů se neobejde bez souhlasu státních zástupců, které má ten zhrzený Pelikán tak drobet pod palcem. Včetně stíhání Babiše s Faltýnkem, za nímž dozorový státní zástupce evidentně pevně stojí. A každá ryba smrdí od hlavy. Situace se nezmění, pokud neodejde současné vedení státního zastupitelství, a to nejlépe komplet. Aje i jasný a objektivní důvod. Z pravomocně ukončených stíhání desítek komunálních politiků, roky deptaných a existenčně zlikvidovaných, jich bylo osmdesát procent osvobozeno, protože nic neudělali. Jak by asi obstál v byznysu šéf týmu, jemuž čtyři z pěti projektů skončí blamáží?

Jasně že se různým „účelovkám“ dobře daří v prostředí, kde se zaměstnanec hodnotí podle píár výstupu, a nikoli podle výsledku ukončeného řízení. Kde se na zákony a ústavu valně nedbá, protože jsou to jen nějaké papíry, a pak se svět diví, co že za elementární práva stíhaných u nás musí řešit Ústavní soud. V prostředí, kde dál normálně pracují policajti a žalobci, kteří odposlouchávali rozhovor klienta s advokátem, a spáchali tak trestný čin.

Kdo se tak zuřivě bránil poslaneckým návrhům na to, alespoň zavést orgánům činným v trestním řízení nějaký přísnější režim a dohled nad jejich lumpárnami svěřit vyšetřovacím soudcům? Bingo. Byl to ten, co dnes slzí nad nespravedlností, když došlo na jeho šéfa. Takže teď by si měl Pelikán svůj zobák pořádně držet, aby z něj ty drzosti už nepadaly. Do doby, než se ukáže, že to fakt není ten jeden případ z pěti. Jak to zatím zvonku vyzerá. •

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
4 případy, kdy bude mít důchodce nárok na vrácení daní
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Jak snadno a rychle najít majitele nemovitosti
Chcete rozjet podnikání? Nejdříve si vyberte právní formu
Malá a levná auta budou zdražovat. Proč?
Auta
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Jeep Wrangler, Alfa…
Valtra SmartTour: Continental oficiálním partnerem
Právě vychází časopis Auto motor a sport 2/2019
Malá auta zdraží. Chudší si je nebudou moci dovolit, řekl šéf VW
Ford Mondeo dostal nový naftový dvoulitr a hybrid také pro karoserii kombi
Technologie
Historie a současnost Ambilightu: Philips osvětluje okolí televizorů již 15 let
Od dubna půjde v pražském metru platit kartou
Pokrok v rámci možností. Samsung SSD 970 Evo Plus zvyšuje rychlost a snižuje spotřebu
Skylink zdražuje. Připlatí si ti, kteří toho na satelitu sledují nejméně
Kalendář daní a pojištění 2019. Do kdy musíte letos platit?
Hry pro příležitostné hráče