Čapí zobák Pelikána

04. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
04. září 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Společný problém má autor Nefiltru s ministrem spravedlnosti Pelikánem. Oba trpíme značnou nedůvěrou k orgánům činným v trestním řízení. Já od té doby, kdy jsem pochopil, o co šlo při zásahu ÚOOZ a vrchního žalobce Ištvana na Úřadu vlády a následujícím puči. Ministr spravedlnosti od okamžiku, kdy policie požádala sněmovnu o vydání jeho partajních šéfů k trestnímu stíhání. Prý ale důvěru ztratil už po policejní reorganizaci. A evidentně v tom nejsme sami. Tento pocit už zasáhl tak významnou část populace, že by to skutečně měl někdo řešit.

A tím někým mohou být jen a pouze politici s ministrem spravedlnosti v čele. Ono totiž konání policistů se neobejde bez souhlasu státních zástupců, které má ten zhrzený Pelikán tak drobet pod palcem. Včetně stíhání Babiše s Faltýnkem, za nímž dozorový státní zástupce evidentně pevně stojí. A každá ryba smrdí od hlavy. Situace se nezmění, pokud neodejde současné vedení státního zastupitelství, a to nejlépe komplet. Aje i jasný a objektivní důvod. Z pravomocně ukončených stíhání desítek komunálních politiků, roky deptaných a existenčně zlikvidovaných, jich bylo osmdesát procent osvobozeno, protože nic neudělali. Jak by asi obstál v byznysu šéf týmu, jemuž čtyři z pěti projektů skončí blamáží?

Jasně že se různým „účelovkám“ dobře daří v prostředí, kde se zaměstnanec hodnotí podle píár výstupu, a nikoli podle výsledku ukončeného řízení. Kde se na zákony a ústavu valně nedbá, protože jsou to jen nějaké papíry, a pak se svět diví, co že za elementární práva stíhaných u nás musí řešit Ústavní soud. V prostředí, kde dál normálně pracují policajti a žalobci, kteří odposlouchávali rozhovor klienta s advokátem, a spáchali tak trestný čin.

Kdo se tak zuřivě bránil poslaneckým návrhům na to, alespoň zavést orgánům činným v trestním řízení nějaký přísnější režim a dohled nad jejich lumpárnami svěřit vyšetřovacím soudcům? Bingo. Byl to ten, co dnes slzí nad nespravedlností, když došlo na jeho šéfa. Takže teď by si měl Pelikán svůj zobák pořádně držet, aby z něj ty drzosti už nepadaly. Do doby, než se ukáže, že to fakt není ten jeden případ z pěti. Jak to zatím zvonku vyzerá. •

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání
Vodafone spustil první komerční službu IoT. Veolii pomůže měřit teplovody
YouTube testuje PIP i na webu. Video poběží v plovoucím okně
Historie automobilových volantů aneb Od loukotě po počítač
Hry pro příležitostné hráče