Čapí zobák Pelikána

04. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
04. září 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Společný problém má autor Nefiltru s ministrem spravedlnosti Pelikánem. Oba trpíme značnou nedůvěrou k orgánům činným v trestním řízení. Já od té doby, kdy jsem pochopil, o co šlo při zásahu ÚOOZ a vrchního žalobce Ištvana na Úřadu vlády a následujícím puči. Ministr spravedlnosti od okamžiku, kdy policie požádala sněmovnu o vydání jeho partajních šéfů k trestnímu stíhání. Prý ale důvěru ztratil už po policejní reorganizaci. A evidentně v tom nejsme sami. Tento pocit už zasáhl tak významnou část populace, že by to skutečně měl někdo řešit.

A tím někým mohou být jen a pouze politici s ministrem spravedlnosti v čele. Ono totiž konání policistů se neobejde bez souhlasu státních zástupců, které má ten zhrzený Pelikán tak drobet pod palcem. Včetně stíhání Babiše s Faltýnkem, za nímž dozorový státní zástupce evidentně pevně stojí. A každá ryba smrdí od hlavy. Situace se nezmění, pokud neodejde současné vedení státního zastupitelství, a to nejlépe komplet. Aje i jasný a objektivní důvod. Z pravomocně ukončených stíhání desítek komunálních politiků, roky deptaných a existenčně zlikvidovaných, jich bylo osmdesát procent osvobozeno, protože nic neudělali. Jak by asi obstál v byznysu šéf týmu, jemuž čtyři z pěti projektů skončí blamáží?

Jasně že se různým „účelovkám“ dobře daří v prostředí, kde se zaměstnanec hodnotí podle píár výstupu, a nikoli podle výsledku ukončeného řízení. Kde se na zákony a ústavu valně nedbá, protože jsou to jen nějaké papíry, a pak se svět diví, co že za elementární práva stíhaných u nás musí řešit Ústavní soud. V prostředí, kde dál normálně pracují policajti a žalobci, kteří odposlouchávali rozhovor klienta s advokátem, a spáchali tak trestný čin.

Kdo se tak zuřivě bránil poslaneckým návrhům na to, alespoň zavést orgánům činným v trestním řízení nějaký přísnější režim a dohled nad jejich lumpárnami svěřit vyšetřovacím soudcům? Bingo. Byl to ten, co dnes slzí nad nespravedlností, když došlo na jeho šéfa. Takže teď by si měl Pelikán svůj zobák pořádně držet, aby z něj ty drzosti už nepadaly. Do doby, než se ukáže, že to fakt není ten jeden případ z pěti. Jak to zatím zvonku vyzerá. •

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Kdy se nezvýší penze při práci v důchodu?
Zálohy za elektřinu. Jak se vyhnout vysokým nedoplatkům?
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Auta
Retro: Toyota Supra slaví 40 let. Věhlas získala díky…
Video: Podívejte se, jak se má správně řídit staré Porsche 911
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak trochu jiný „showroom“
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Technologie
Hráčské 4K monitory s G-Sync HDR a 144Hz panelem budou příští měsíc, cena 53 tisíc
PC hry na Applu nepůjdou. Apple zablokoval Steam Link pro iOS
Řada webů se nepřizpůsobila GDPR. Řešení? Uživatelům z EU se nezobrazí
10 důvodů, proč už nepoužívat optickou mechaniku
Znáte World of Tanks? Otestujte své znalosti!
Hry pro příležitostné hráče