Čapí zobák Pelikána

04. září 2017, 00:00 - Pavel Páral
04. září 2017, 00:00

Nefiltr Pavla Párala Společný problém má autor Nefiltru s ministrem spravedlnosti Pelikánem. Oba trpíme značnou nedůvěrou k orgánům činným v trestním řízení. Já od té doby, kdy jsem pochopil, o co šlo při zásahu ÚOOZ a vrchního žalobce Ištvana na Úřadu vlády a následujícím puči. Ministr spravedlnosti od okamžiku, kdy policie požádala sněmovnu o vydání jeho partajních šéfů k trestnímu stíhání. Prý ale důvěru ztratil už po policejní reorganizaci. A evidentně v tom nejsme sami. Tento pocit už zasáhl tak významnou část populace, že by to skutečně měl někdo řešit.

A tím někým mohou být jen a pouze politici s ministrem spravedlnosti v čele. Ono totiž konání policistů se neobejde bez souhlasu státních zástupců, které má ten zhrzený Pelikán tak drobet pod palcem. Včetně stíhání Babiše s Faltýnkem, za nímž dozorový státní zástupce evidentně pevně stojí. A každá ryba smrdí od hlavy. Situace se nezmění, pokud neodejde současné vedení státního zastupitelství, a to nejlépe komplet. Aje i jasný a objektivní důvod. Z pravomocně ukončených stíhání desítek komunálních politiků, roky deptaných a existenčně zlikvidovaných, jich bylo osmdesát procent osvobozeno, protože nic neudělali. Jak by asi obstál v byznysu šéf týmu, jemuž čtyři z pěti projektů skončí blamáží?

Jasně že se různým „účelovkám“ dobře daří v prostředí, kde se zaměstnanec hodnotí podle píár výstupu, a nikoli podle výsledku ukončeného řízení. Kde se na zákony a ústavu valně nedbá, protože jsou to jen nějaké papíry, a pak se svět diví, co že za elementární práva stíhaných u nás musí řešit Ústavní soud. V prostředí, kde dál normálně pracují policajti a žalobci, kteří odposlouchávali rozhovor klienta s advokátem, a spáchali tak trestný čin.

Kdo se tak zuřivě bránil poslaneckým návrhům na to, alespoň zavést orgánům činným v trestním řízení nějaký přísnější režim a dohled nad jejich lumpárnami svěřit vyšetřovacím soudcům? Bingo. Byl to ten, co dnes slzí nad nespravedlností, když došlo na jeho šéfa. Takže teď by si měl Pelikán svůj zobák pořádně držet, aby z něj ty drzosti už nepadaly. Do doby, než se ukáže, že to fakt není ten jeden případ z pěti. Jak to zatím zvonku vyzerá. •

O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Auta
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako…
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Kvíz: Poznáte, kterým autům z 90. let patří tyto interiéry?
Technologie
Skype nakonec čtení a posílání SMS z počítače zprostředkuje. Zřejmě brzy
Nové hry v Originu Access. Burnout Paradise Remastered si odbyl počítačovou premiéru
Windows 10 Insider Preview build 18219 z větve 19H1“ mnoho nenabízí
V Praze už lze nakupovat jízdenky mobilem, ale má to háčky
Tip: Magické tlačítko, které okamžitě ztiší telefon během příchozího hovoru
Hry pro příležitostné hráče