BURZOVNÍ HODY - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

BURZOVNÍ HODY

, (red),
BURZOVNÍ HODY
Zdroj: Euro.cz

PX 50

Leden je možné na tuzemském trhu s cennými papíry označit za mimořádně úspěšný měsíc. Téměř nepřetržitý růst cen akcií na pražské burze vynesl její cenový indikátor – index PX 50 – nad hranici 550 bodů. Tak vysoko byl naposledy v říjnu 1997 a poděkovat za to může především akciím Komeční banky, které atakují 800korunovou hranici, či Českým radiokomunikacím, jež se prodávají kolem 1530 korun.

Na důvodech růstu se analytici shodují: zrychlená privatizace a obrat makroekonomické situace v České republice. „Zejména urychlení bankovní privatizace je velice pozitivně vnímáno především zahraničními investory. Ti si také uvědomili, že Čes ká republika stála poslední dva až tři roky stranou zájmu a místní podniky jsou tak velice levné, obzvláště v horizontu tří až pěti let, kdy se očekává začlenění naší země do Evropské unie, míní Petr Zajíc ze společnosti Patria Finance. Zájem zahraničních investorů, třeba o Komerční banku potvrzuje i Tomáš Karban z Wood & Company.

Výhled pro příští období vidí odborníci optimisticky. „A to z několika důvodů: pokračování privatizace, další zlepšování makroekonomických ukazatelů, které povede i ke zkvalitnění finančních výsledků jednotlivých firem, velké množství volných peněz mezi zahraničními investory či boom v investování do ote-vřených podílových fondů u nás, vyjmenovává Zajíc.

Pro investory jsou podle něj zajímavé zejména akcie Českého Telecomu, Českých radiokomunikací a ČEZ, které jsou fundamentálně zdravé. Jejich cena na burze je podhodnocená a tyto tituly jsou zároveň v centru zájmu zahraničí. Ale i akc ie České spořitelny a Komerční banky mohou být vzhledem k postupující privatizaci a především díky státní pomoci v oblasti špatných úvěrů nadále velice atraktivní, zároveň však poměrně riskantní investiční příležitostí. Z titulů mimo ob- chodní systém SPAD stojí po-dle Zajíce za zmínku snad pouze akcie Tabáku, vzhledem ke svým zajímavým dividendovým výnosům.