Budou muset mluvit

29. února 2016, 00:00 - Jan Hrbáček
29. února 2016, 00:00

Vrchní soud zrušil trest pro zakladatele Olea Chemical. Chyběla mu mimo jiné výpověď starosty Příbrami Jindřicha Vařeky ml.

Případ stošedesátimilionové půjčky spolumajitelů příbramské koupelnářské firmy Ravak výrobci bionafty Oleu Chemical z roku 2008 se vrací na začátek. Kvůli údajnému nesplácení této půjčky byl loni v září pražským městským soudem odsouzen zakladatel Olea Kamil Jirounek na pět let do vězení. Vrchní soud však na konci ledna v neveřejném zasedání tento rozsudek, podle něhož se měl Jirounek dopustit úvěrového podvodu, zrušil a případ vrátil k novému projednání.

Vrchní soud tomu prvoinstančnímu podle informací týdeníku Euro vytkl, že nevyslechl všechny svědky. Měl také trvat na slyšení jednoho ze spolumajitelů Ravaku – příbramského starosty za Babišovo ANO – Jindřicha Vařeky mladšího. Vařeka junior přitom jako dávný přítel Jirounka figuroval u jednání o úvěru od začátku, a soudu tak mohl poskytnout velmi důležité informace. Jenže jako jediný z rodin vlastníků Ravaku (Vařeků a Kreysů) a přes vůli otce Jindřicha Vařeky staršího Vařeka junior výpověď překvapivě odmítl. Odůvodnil to tím, že by se sám mohl vystavit trestnímu stíhání, což předsedkyni senátu Kateřinu Radkovskou v září dost překvapilo. Soud by měl nově vyslechnout vyjma Vařeky i pražského advokáta Iva Kroužka a dalšího ze zakladatelů Olea Michala Urbánka.

Ten spolu s Jirounkem shodně tvrdí, že se majitelé Ravaku prostřednictvím úvěru pokusili Oleo Chemical násilně převzít.

Dalším klíčovým momentem zrušujícího rozsudku nad Jirounkem je, že obžalovaný věřitelům z Ravaku nabídl jako jištění za úvěr mimo jiné opci na 20 procent akcií Olea. Hodnota ocenění majetku přesahovala miliardu, což soud první instance jako argument korektního postupu Jirounka nepřipustil. „Navíc, nikdy nebylo požadováno plnění z úvěru 160 milionů zpět, nebyla uplatněna směnka ani nebyla uplatněna občanskoprávní žaloba,“ upozornil na neobvyklé jednání majitelů Ravaku ohledně pohledávky zdroj týdeníku Euro z justičních kruhů.

Písemné znění rozsudku zatím není k dispozici. „Výsledek rozhodnutí vrchního soudu nebyl doručen účastníkům, tedy jej nemohu sdělit ani médiím,“ odůvodňuje to mluvčí soudu Markéta Puci.

O libereckého producenta bionafty, který vyrábí palivo ze zvířecího kafilátu a splňuje mnohem vyšší ekologické parametry, než jakých dosahují výrobci nafty z řepkového oleje, má delší čas zájem Andrej Babiš. Majitel Agrofertu to sice popírá, ale už v květnu roku 2011 prokazatelně majitele firmy žádal o due diligence a odprodej společnosti Agrofertu.

Zakladatelé Olea tvrdí, že Ravak měl být jen prostředníkem násilného převzetí a firma měla skončit v područí Agrofertu.

Rychlovka před monstrprocesem

Předsedkyni zářijového senátu Kateřině Radkovské stačila k odsouzení poměrně složité kauzy pouze dvě jednání. Celý příběh se točí kolem toho, jak čtyři majitelé Ravaku – Jindřich Vařeka starší, Jindřich Vařeka mladší, Jiří Kreysa a Patrik Kreysa – přes Kamila Jirounka Oleu Chemical půjčili v roce 2008 160 milionů korun na výstavbu linky kyselé esterifikace. Ta dnes vyrábí bionaftu ze zvířecího kafilátu. Jirounek ručil opcemi na 20 procent akcií Olea (každý z majitelů Ravaku měl po pěti procentech), pozemky ve Škvorci a podnikatele motivoval i materiálem společnosti McKinsey, který popisoval rozmach výroby. Hodnota firmy byla v té době vyčíslena na zhruba dvě miliardy korun.

Majitelé Ravaku, kteří stíhání Jirounka sami nastartovali, u soudu namítali, že nechtěli akcie, ale splatit půjčku s úrokem 12 procent. Studii firmy McKinsey označili za podvrh a pozemky prý byly nadhodnocené na 200 milionů, když jejich reálná hodnota je bez zavedení do územního plánu a zasíťování výrazně nižší. Soud nakonec označil Jirounkovy záruky za úvěrový podvod a poslal jej za mříže. Přitom jen hodnota akcií v opci převyšuje výši půjčky Ravaku.

Jak rychle senát Kateřiny Radkovské rozhodl v případě údajného úvěrového podvodu Kamila Jirounka, podstatně volnější tempo a pečlivé zkoumání důkazů zvolil v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku při nákupu bionafty. Za něj měl podle obžaloby kasírovat provize lobbista Ivo Rittig, obžalována je desítka lidí.

Obžaloba v průběhu šetření nakonec změnila tunelování dopravního podniku na tunelování Olea jeho majiteli a statutáry. V rámci líčení se objevují problémy s věrohodností svědků, které se policie pokoušela získat na základě finanční motivace, i pochyby kolem předkládaných důkazů. l

O autorovi| Jan Hrbáček, hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít