Budeme růst i nabírat

14. října 2013, 00:00 - Jakub Křešnička
14. října 2013, 00:00

Čeští podnikatelé čekají ekonomické oživení již v následujících 12 měsících. Kromě korupce a byrokracie si stěžují na školství

Většina českých podnikatelů budoucnosti české ekonomiky věří. Podle takřka dvou třetin z nich skončí krize v České republice během následujících 12 měsíců. Necelá pětina očekává, že po recesi bude následovat růst. Vyplývá to z průzkumu uspořádaného agenturou G82 pro poradenskou firmu EY mezi spolumajiteli a šéfy firem, kteří se účastnili soutěže Podnikatel roku. Z více než 400 oslovených na otázky průzkumu odpovědělo 103 respondentů, mezi nimiž byli rovnoměrně zastoupeni majitelé malých, středních i velkých podniků.

„Potěšilo nás, že jsou podnikatelé optimističtí při pohledu do budoucnosti. Potřebují však ve svém úsilí podpořit a opět upozorňují na nedostatečnou připravenost absolventů škol a také na to, že korupce a nestabilní politická scéna podnikání opravdu neprospívají,“ komentuje výsledky Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v Česku.

Přestože se podle nich byznys aktuálně provozuje relativně hůře než před dvěma lety, do budoucna se dívají s nadějí. Omezování vlastní firmy plánuje v budoucím roce jen jedno procento podnikatelů, naopak 64 procent očekává rozšíření činnosti svých společností. Necelá polovina firem má také v plánu během následujících 12 měsíců nabírat další zaměstnance. „V recesi se podnikatelé naučili žít a podnikat s nižší úrovní státních zakázek a jejich pozitivní naladění odráží spíše vyšší sebedůvěru a víru v individuální podnikatelský koncept než jenom důvěru v růstovou fázi ekonomiky,“ říká Josef Novák, generální ředitel textilky Veba. „Trajektorie našeho byznysu je řadu let růstová, platí to i pro letošek, pro přípravu podnikatelského záměru na rok 2014 i k horizontu roku 2017. Systematicky investujeme stovky milionů korun ročně do nových technologií, rozšiřování kapacit, do vývoje nových výrobků i do expanze na nové trhy,“ komentuje situaci ve vlastním podniku.

Korupce bez reakce Člověk by čekal, že si zástupci soukromé sféry postěžují především na vysoké daně, ty ale vadí jen necelé desetině z nich. Kromě složitých zákonů, úrovně vzdělání, byrokracie a chybějící podpory pro byznys si podnikatelé stěžují především na korupci. Během letošního roku se s výzvou k úplatku setkalo 56 procent podnikatelů, což je o čtyři procenta více než před rokem a stejně jako v roce 2011. Polovina z nich se s korupcí setkala jak při jednáních se státními institucemi, tak v soukromém sektoru, 44 procent na ni narazilo u zadavatelů výběrových řízení.

„Korupce českým problémem nepochybně je, nejsem si však jist, že jde o problém stěžejní. Podhoubím korupce je přerozdělování, národní či evropské dotační programy a jejich pravidla, suterénní politická kultura i absence celospolečenského étosu, tedy shody na sdílených dlouhodobých cílech, které by nebyly trvale negovány z přežitého pravolevého úhlu. Ještě větším problémem než korupce je, dle mého soudu, hluboké rozdělení společnosti a nechuť existující příkop zasypávat. Vlastní podnikatelská sféra je v těchto podmínkách obdivuhodně silná a přizpůsobivá,“ tvrdí Novák.

Zajímavé je, že podle průzkumu je pro podnikatele korupce trnem v oku, ale když už se s výzvou k uplácení setkají, naprostá většina z nich ji přejde bez reakce. Vyšším místům korupční chování nahlásí jen pět procent zástupců firem. Jejich počty se sice od loňska rozšířily o tři procenta, ale na polici kvůli uplácení za poslední tři roky nešel ani jeden z podnikatelů, kteří se průzkumu účastnili.

Desetina z nich pak dokonce přiznává, že úplatek dala.

Tradičně kritičtí jsou podnikatelé i k českému školství, podle necelých 80 procent z nich se dostatečně nepřizpůsobuje potřebám ekonomiky a podnikání. Kvalitní absolventy má problém sehnat 66 procent firem, necelá polovina podnikatelů si stěžuje na nechuť absolventů vůbec pracovat.

Svým zaměstnancům ale podnikatelé vycházejí vstříc, přes 80 procent z nich umožňuje částečný pracovní úvazek i pohyblivou pracovní dobu. Takřka polovina firem pak povoluje také práci z domova.

Podnikatelé do politiky Vzhledem ke kritice společenských problémů by se s trochou ironie dalo podotknout, že se zástupci firem budou těšit na předčasné volby. Různé sliby k vyspravení politiky, ekonomiky i podnikatelského prostředí dávají takřka všechny strany. Přesto z konání předčasných voleb nejsou byznysmeni nadšeni, pozitivně je vnímá jen 30 procent podnikatelů, negativní postoj se objevuje bezmála dvakrát častěji. Volby podle podnikatelů problémy neřeší. „Politice by ale podle průzkumu mezi podnikateli pomohlo, kdyby se jí aktivněji účastnili samotní zástupci byznysu, šest z deseti respondentů takové myšlence vyjadřuje podporu. Je ale otázkou, koho za podnikatele považují,“ komentuje výsledky Martin Souček, partner a spolumajitel agentury G82.

Podle Součka se pak mění i spontánní reakce na označení podnikatel. Když průzkum probíhal v loňském roce, byli dotazováni i zástupci veřejnosti. Tehdy se ukázalo, že proti dřívějšku vnímají podnikatele lidé stále lépe a pozitivně se na ně dívalo 53 procent z 300 dotázaných. Byznysmeni zůstávali sami k sobě z většiny neutrální. Letos se ukázalo, že se podnikatelé polarizují.

„Celkový trend je spíše pozitivní, optimistů přibylo více než pesimistů. I ti ale oproti špatným zkušenostem se zloději nebo podvodníky zmiňují spíše negativa podnikání jako velké množství práce, související rizika a podobně,“ dodává Souček.

Fakt, že v Česku probíhá řada podnikatelských soutěží, které díky pozornosti médií přinášejí veřejnosti příběhy jednotlivých byznysmenů, vnesla mezi negativa podnikání i ztrátu soukromí, na niž si postěžovalo osm procent respondentů. Zřejmě tak v anonymním dotazníku odpověděli introvertní vítězové nějakého z titulů, protože jinak si zástupci byznysu pochvalují, že soutěže a pozitivní příklady pověsti podnikání pomáhají.

slabiny české republiky

Na jakých problémech českého prostředí se podnikatelé

shodují (v %)*

Korupce 25

Chybí podpora v podnikání 17

Byrokracie 13

Úroveň vzdělání 11

Složité zákony 10

Špatná morálka společnosti 10

Vysoké daně 9

Nestabilní legislativa 7

Chybí vymahatelnost práva 7

Nestabilní politický systém 7

Chybí výrazné vůdčí osobnosti v politice 5

Kde se uplácí

U koho se podnikatelé setkávají s uplácením (v %)*

2011 2012 2013

Státní instituce 37 50 50

Soukromá firma 26 57 50

Zadavatel výběrového řízení 32 55 44

Úřady 33 62 42

Ministerstva 12 14 11

Policie 7 7 3

Justice 6 4 3

Zdravotnictví 4 2 0

Jiné / neví / bez odpovědi 6 22 6

Odpověď na korupci

Jak podnikatelé reagují na výzvu k úplatku (v %)

2011 2012 2013

Přešli nabídku bez reakce 67 62 70

Dali úplatek 9 10 9

Nahlásili místům korupční chování vyšším 0 2 5

Odmítli 9 5 3

Přislíbili, ale nesplnili 1 5 2

Nahlásili policii 0 0 0

Neví, bez odpovědi, jiné 14 16 11

* Mohli uvést více možností, kategorie pod 5 % neuvádíme; procenta se nesčítají

Zdroj: Agentura G82 pro EY

Budoucnost podnikání Očekávání podnikatelů pro příštích 12 měsíců (v %)

Firma podnikání:

neví 3

omezí 1

nechá beze změny 32

rozšíří 64

Pracovníky firma:

46 nabere

46 nechá beze změny

7 propustí

1 neví

Graf

Korupce v česku sílí Zkušenosti podnikatelů s výzvami k uplácení (v %)

Možnost úplatku pro výhody v podnikání NEANO

Možnost úplatku při výběrovém řízení

Možnost úplatku pro službu/věc běžně dostupnou

Budoucnost hospodářství Podnikatelské očekávání ekonomického vývoje ČR (v %)

Konec recese a růst 19

Konec recese a stagnace 50

9 koncem roku 2014

21 v roce 2015

49 později

12 nikdy

9 neví

Pokračování 18 recese

13 Neví

O autorovi| Jakub Křešnička • kresnicka@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče