BUDE VYŠŠÍ NEMOCENSKÁ - Euro.cz

Přihlášení

BUDE VYŠŠÍ NEMOCENSKÁ

, Jana Havligerová,
BUDE VYŠŠÍ NEMOCENSKÁ
Zdroj: Euro.cz

P a r l a m e n t

Poslanci mají pro občany hned několik dobrých zpráv. První je, že po letech by se konečně měly zvýšit dávky v nemoci – příslušná novela zákona již prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, a to bez větších námitek. To znamená brzký konec současné praxe, kdy lidé bez ohledu na výši platu mohou při nemoci pobírat pouze 186 korun denně. Tato v podstatě almužna totiž zatím vede každého, kdo vydělává víc než osm tisíc korun měsíčně k tomu, že čas od času řeší stejný problém: mohu si dovolit stonat? Pokud se nic nezmění, měla by se základní sazba zvednout z nynějších 270 na 350 korun a započítávat se v plné výši. Ze sumy od 360 do 540 korun by nemocnému náleželo šedesát procent. To znamená, že maximální denní hranice dávky by se zvýšila na 468 korun.

Další dobrá zpráva – poslanec Ivan Pilip (US) se snaží, aby se daňové zatížení občanů samovolně nezvyšovalo jen kvůli stoupající inflaci. Navrhuje proto posun daňových pásem a také valorizaci takzvaných nezdanitelných částí základu daně zhruba o deset procent. Například nezdanitelná část základu daně pro jednotlivce by se tak zvýšila na 335 244 korun ročně, na vyživované dítě na 19 800 korun a na manželku na 20 064 korun ročně. Tento návrh ovšem musí hlasováním podpořit Parlament.

Jen relativně dobrou zprávou je i to, že prvním čtením díky podpoře lidovců a komunistů prošel Poslaneckou sněmovnou návrh státního rozpočtu s deficitem ve výši zhruba jedenatřiceti miliard korun. I přesto ale poslanci vládě poměrně zkomplikovali život – konečné hlasování o plánu státních financí se odsouvá až na leden příštího roku, a tak země podruhé ve své historii bude napřesrok nejméně polovinu ledna hospodařit podle rozpočtového provizoria.

Diskuze