BUDE TO ZKUŠENOST - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

BUDE TO ZKUŠENOST

, Pavel Páral,
BUDE TO ZKUŠENOST
Zdroj: Euro.cz

Názor bankéře

Šéf Živnostenské banky a předseda Bankovní asociace Jiří Kunert je přesvědčen, že revitalizační program potřebujeme, protože stát nebyl schopen vytvořit zásadní institucionální podmínky pro fungování tržní ekonomiky. Věří však, že připravené kroky pomohou bankám vyřešit díl jejich problémů.

EURO: Myslíte, že revitalizační program může výrazněji přispět k prolomení současného credit crunch?

KUNERT: K úplnému prolomení credit crunch revitalizační program nemůže přispět. K tomu může přispět jen to, co se mělo udělat, aby revitalizační program nemusel být – jako privatizace bank, zlepšení práv věřitelů, zlepšení práce soudů a podobně.

EURO: Jaký je váš názor na zvolený způsob vyvedení pohledávek z bilancí bank?

KUNERT: Vyvedení špatných pohledávek z bilancí bank je určitě řešení, které napomůže k očistě bank před privatizačním procesem. Jestli to pomůže podnikům, to nevím. Revitalizační agentura s těmito pohledávkami bude ve stejné pozici jako každý jiný věřitel. Bude to alespoň zkušenost, která by mohla probudit zájem na institucionálních změnách.

EURO: Jak velký díl problémů bankovního sektoru může revitalizace vyřešit?

KUNERT: Vyvedení pohledávek z bank může řešit velký díl problémů. Jen nevím, jaký bude způsob přístupu. Některé banky jsou stále velkým objemem státně vlastněny, některé ne. Rozhodně zde budou ztráty, které někdo bude muset pokrýt.

EURO: Situace vyžaduje od bank ochotu ke společnému postupu. Ta dosud většinou chyběla, změnila se podle vás podstatně situace?

KUNERT: Tento problém je výsledek různorodého financování podniků. Některé banky financovaly výrobu, obchod, investice. Některé banky financovaly vlastnictví. Banky financující vlastnictví musí být na posledním místě s vlastníky. Banky financující běžné aktivity jsou přednostní skupinou věřitelů. Toto dělení bude těžko akceptovatelné a bude vytvářet vždy spory.

EURO: Na trhu se ocitnou nově ohodnocená aktiva, registrujete již dnes poptávku ze strany investorů?

KUNERT: Poptávka po aktivech je vždy. Rozhoduje cena. Kde však peníze byly užity ve vlastní prospěch, čili nejsou v pohledávkách krytých alespoň nějakou hodnotou, či nejsou v zásobách výrobků nebo materiálu, tak tam žádná cena není.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze