Bude se soutěžit - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bude se soutěžit

, Kateřina Menzelová,
Bude se soutěžit
Zdroj: Euro.cz

Staroměstská radnice

Jedna z pražských dominant – Staroměstská radnice – možná změní svou podobu. Minulý týden se poprvé sešla přípravná skupina, která jednala o její možné dostavbě. Skupina chce vypsat mezinárodní architektonickou soutěž, z níž by měly vzejít konkrétní projekty. „Podařilo se nám vytvořit tým, který připraví zadání pro mezinárodní architektonickou soutěž. Staroměstské náměstí si dnes vizuálně užíváme pouze ze tří čtvrtin. Jedna jeho část prostě chybí a místo ní je nevzhledný prostor,“ tvrdí pražský primátor Pavel Bém.
Odborníci na architekturu a urbanistiku se shodují, že by radnice měla být dostavěna. „Uvědomujeme si, že by šlo o podstatnou změnu. Před vyhlášením soutěže je proto třeba shromáždit všechny dostupné podklady včetně archeologických, sociologických a jiných průzkumů,“ dodává náměstek primátora Jan Bürgermeister.
Současnou podobu radnice získala v polovině 19. století. Původní gotické křídlo a středověké domy byly tehdy zbourány a na jejich místě vyrostla stavba v neogotickém stylu. Od počátku nebyla příliš kladně hodnocena a i z toho důvodu za uplynulých 150 let proběhlo mnoho diskusí na téma jejího zbourání nebo přestavby. (men)