Buď bude hodně plynu, nebo si připlatíme

17. března 2014, 00:00 - Michal Půr
17. března 2014, 00:00

U obnovitelných zdrojů potřebujete mít určitou cenovou hladinu, aby to dávalo ekonomický smysl, říká viceprezident skupiny Shell

Budoucnost energetiky si lze jen těžko představit bez plynu. Ten by měl postupně převzít roli hlavní energetické suroviny na světě. V rozhovoru s týdeníkem Euro to tvrdí viceprezident skupiny Shell pro plánování Marcel Teunissen. Ten je hlavním tvůrcem scénářů, které si energetický gigant nechává pravidelně zpracovat s výhledem až do roku 2100.

* Na vašich scénářích mě zaráží vysoký podíl tradičních energetických zdrojů během příštích 50 let. Takže počítáte s tím, že snaha Evropské unie o zvětšení podílu obnovitelné energie nezabere?

U obnovitelných zdrojů potřebujete mít určitou cenovou hladinu, aby to dávalo ekonomický smysl. Musíte přijmout určitou legislativu, poskytovat dotace a obnovitelné zdroje propagovat. V tomto ohledu sehrála značnou roli globální finanční krize. Vlády na obnovitelné zdroje nemají peníze. Ve Spojených státech je navíc velmi levný břidlicový plyn a v Evropě zase uhlí. V Německu loni dokonce spotřeba uhlí vzrostla. Tato dynamika se přinejmenším v krátkodobém horizontu projeví.

* V jednom z vašich scénářů počítáte s tím, že pilířem energetického systému bude plyn. V Evropské unii je ale s těžbou břidlicového plynu spojena řada problémů. Potřebujeme ho, abychom se nějak posunuli? Chystá se vaše společnost do těžby investovat?

Zaprvé je nutné dobře zvládnout geologický průzkum. V Evropě toho víme mnohem méně než ve Spojených státech. Stejně tak se i naše společnost snaží zjistit, co se pod zemským povrchem nachází. Každopádně ve scénáři, kde břidlicový plyn nehraje důležitou roli, počítáme s vyššími cenami energií, protože bychom museli využít dražší zdroje energie. Museli bychom se vrátit například k již vytěženým zásobám ropy a pokusit se z nich ještě něco získat. To je velmi drahé. Ve scénáři, kde břidlicový plyn hraje prim, jsou ceny energií nižší. V tomto ohledu je také důležité, co se stane s plynem z USA. Budou ho Američané masivně vyvážet? To je do jisté míry klíčová otázka, na niž odpověď neznáme.

* Před pěti lety jsem se vsadil s přáteli, že v roce 2020 všichni budeme mít elektrické auto. Mám šanci tu sázku vyhrát?

To záleží na tom, jak jsou vaši přátelé bohatí a kolik jste vsadil. Elektřina samozřejmě odněkud musí přicházet a je důležité odkud. Jestliže budete spalovat uhlí kvůli elektřině pro auta, tak dopad na životní prostředí může být větší než u běžných aut na benzin a naftu. Musíme také brát v úvahu, že průměrné stáří auta ve světě je kolem 15 let. I kdybychom vyměnili všechna auta a začali s tím dnes, tak to zabere zhruba 15 let. Stejné je to i s vodíkem. Technologii můžeme mít, ale všechny kroky, které povedou k jejímu prosazení, zaberou velmi dlouhou dobu.

* Takže tu sázku prohraju, nebo budu muset zbohatnout.

Rozhodně. Pokud se rozhodnete koupit elektrická auta pro všechny své přátele, tak můžete vyhrát. V nizozemském Haagu, odkud pocházím, se objevují první nabíjecí stanice. Ale ty jsou provozovány radnicí. Takže pokud si chcete v Nizozemsku koupit elektrické auto, jste závislý na tom, jestli úřady blízko vás postaví nabíjecí stanici. Zbývá také vyřešit několik praktických věcí. Jak zařídíte, aby váš soused odpojil o půlnoci své již nabité auto a vy jste mohl začít nabíjet to svoje?

* Zpátky k Česku. Naším jediným energetickým zdrojem je uhlí. Máme limity pro uhelnou těžbu. Největší důl bude v provozu do roku 2022, ale je v něm uhlí na 150 let. Doporučujete tyto limity prolomit a uhlí vytěžit?

Doba kamenná také neskončila proto, že nám došel kámen. To je stejné jako v případě všech energetických zdrojů. V jednom scénáři počítáme s tím, že lidé budou mít více plynu, a uhlí tak mohou nechat tam, kde je, nebo ho vytěžit později. Ve druhém scénáři se nebudeme schopni shodnout na snižování emisí a nebudeme mít k dispozici tolik plynu. Je také možné, že dopady klimatických změn budou velké, že s tím budeme muset něco dělat a přejít na obnovitelné zdroje.

* Nemáte obavu, že když ponecháme naše tradiční zdroje dalším generací, ztratíme know-how, jak je vytěžit a využít?

Těžba uhlí není nic náročného. Vykopáte díru, vytěžíte uhlí a přemístíte hromadu zeminy. Lidé vždy budou vědět, jak kopat.

* Uhlí by mohla nepochybně pomoci technologie zachycování a následného skladování emisí pod zemí (CCS). Byly velké plány na její využití, ale moc se toho neděje. V čem je problém?

My jsme se podíleli na několika podobných projektech. Pořád máme pilotní projekt v Kanadě. Nedostali jsme se zatím příliš daleko, protože lidé kolem těchto provozů nechtějí žít a vystupují proti nim. A je jedno, že dokážete, že technologie je neškodná. Na druhé straně velké plány s CCS má čínská vláda a chce budovat velké elektrárny s touto technologií. Tam to může mít úplně jinou dynamiku. V různých částech světa zkrátka pokrok vypadá naprosto jinak, ale stále věříme, že CCS je součástí řešení.

O autorovi| Michal Půr, pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít