Brusel chce trestat za tleskání špačkům

26. listopadu 2012, 00:00 - (krl)
26. listopadu 2012, 00:00

Zemědělství

Sankci přesahující 380 milionů korun chce Evropská unie vymáhat po Česku za to, jak za unijní peníze dotovalo plašení špačků ve vinicích. Vinaři dostávali až dvacet tisíc korun na jeden hektar, aby mohli aktivně odpuzovat ptactvo slétající se na zralé bobule.

Podmínkou dotace, jak ji formulovalo příslušné vládní nařízení, byla „činorodá přítomnost fyzické osoby v rozsahu minimálně 300 hodin v jednom hospodářském roce“. V sezoně 2006/2007, kdy byly „antišpačkovské“ dotace na vrcholu, měly ochránit zhruba polovinu vinic za sumu téměř 188 milionů korun. Vinaři o podporu žádali až zpětně, kontrola tedy mohla takzvanou aktivní ochranu prověřit pouze podle deníčku, který pěstitelé museli vyplňovat.

Dotace proti ptákům ve vinicích vyplácelo Česko po čtyři roky z programu na restrukturalizaci vinic financovaného EU. Za tuto dobu šlo na tleskání, pískání či další plašení ve vinohradech téměř 240 milionů korun. Pěstitelé využívali i dotací na takzvanou pasivní ochranu, kdy škodám způsobovaným ptactvem bránili pomocí sítí a elektronických plašičů. Na jejich nákup ale mohli příspěvek čerpat jednou za pět let, i proto přišla celková podpora pasivní ochrany na méně než třetinu ve srovnání s aktivním hlídáním.

Poskytování takových dotací schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka na návrh tehdejšího ministra zemědělství Jana Mládka, ekonomického experta ČSSD. Po čtyřech letech je zrušil úřednický kabinet Jana Fischera.

Ministerstvu zemědělství, které nyní řeší potíže kolem kuriózní dotace, se o sankci mluvit nechce. „K problému zatím nemáme oficiální vyjádření Evropské komise. Poté, co stanovisko obdržíme, ho budeme analyzovat. Nicméně jednání o dotacích na ochranu vinic před ptactvem, ze kterých vyplývají určitá zjištění, probíhají již několik let,“ odpověděl týdeníku Euro mluvčí ministerstva Jan Žáček.

Nyní se ovšem jednání o výsledcích vinařského auditu z Bruselu chýlí k závěru. Česko nejspíš využije možnosti obrátit se na smírčí soud. I pokud by rozhodl ve prospěch české strany, Praha ještě nemá vyhráno. Evropská komise, která shání peníze na zacelení děr v unijním rozpočtu, se totiž verdiktem smírčího soudu nemusí řídit. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít