Brněnská kometa

04. dubna 2016, 00:00 - Jan Novotný
04. dubna 2016, 00:00

Ke stamilionům od neznámých věřitelů pomohl Rusňákovi osmadvacetiletý finančník z Vysočiny Michal Mička

V příběhu rychlého zbohatnutí nového brněnského miliardáře Davida Rusňáka zůstává několik mlhavých míst. Prvním je struktura věřitelů, kterou šéf DRFG nechce prozradit. Nahrála mu legislativní změna, která v roce 2012 umožnila vydávat vlastní dluhopisy i soukromým společnostem.

Rusňák díky tomu dokázal nashromáždit poměrně velký kapitál v hodnotě zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Musel ale nejprve přimět věřitele k podpoře dosud neznámé finanční skupiny.

Rusňák přiznává, že když se snažil v neveřejné nabídce udat dluhopisy sám známým byznysmenům, velký úspěch neměl. Dluhopisy se začaly prodávat až poté, co se Rusňák spojil s malou poradenskou společností FinFin ze Žďáru nad Sázavou. Její majitel, dnes osmadvacetiletý Michal Mička, byl v prodeji Rusňákových dluhopisů tak úspěšný, že mu brněnský podnikatel nabídl koupi jeho firmy. Mička nabídku vyslyšel, ale prodej FinFinu vyměnil za dvacetiprocentní podíl v DRFG.

Jak ovšem tento mladý finanční poradce z Vysočiny dokázal Rusňákovi sehnat stamiliony korun?

ÚSPĚŠNÝ PRODEJCE DLUHOPISŮ

Mička se s Rusňákem potkal poprvé v roce 2013 na společenské akci. V té době už Mičkova firma prodávala dluhopisy 2 Crowns Capital, dceřiné společnosti DRFG. „Úspěch spočíval v tom, že jsem měl zkušenosti v obchodě.

Ve FinFinu jsme dělali investiční zprostředkování a zabývali se finančním poradenstvím,“ říká Mička, který ještě na střední škole začínal v Generali pojišťovně a později se stal prezidentem Komory finančních poradců. V druhém roce své existence, tedy zhruba v době, kdy navázal spolupráci s DRFG, FinFin utržil pět milionů korun. FinFin byl jen jedním z několika zprostředkovatelů, kteří dluhopisy nabízeli. Mička ale později vedl celou finanční distribuci DRFG.

„Je to vždy o tom, kdo za klientem s tou nabídkou přijde. DRFG tehdy možná ještě nebyla známá, ale klient neinvestuje jen na základě známosti. Obchod funguje jinak. Je to o důvěře,“ naznačuje tajemství svého úspěchu Mička, který podle svých slov kontakty na klienty získával průběžně. FinFin přitom působil především na Vysočině a postupně na Moravě. Mička letos v únoru z managementu skupiny oficiálně odešel a polovinu akcií si nechal vyplatit. Přesunul se do Prahy a připravuje vlastní investice v oblasti e-commerce. Zakládá akciovou společnost, která bude nakupovat podíly ve společnostech s nedostatkem kapitálu na zahraniční expanzi nebo novou technologii.

MILIARDÁŘ ŘADOVÝM ČLENEM ANO

Jeho obchodní partner Rusňák na sebe výrazně upozornil vedle raketového vzestupu DRFG také sponzorským darem brněnskému hnutí ANO na komunální volby. Spojení s politikou je pro něj velmi citlivé. Při rozhovoru s týdeníkem Euro se nejvíce rozčílil právě při zdánlivě nevinné poznámce, zda nenapodobuje Andreje Babiše svou podporou koncertního turné Paľa Habery. Rusňák se snaží přesvědčit, že jeho spojení s hnutím ANO není účelové. Jakmile však padne otázka na jeho aktivity v Brně, podezření ze střetu zájmů se nevyhne. Loni nedlouho po odkoupení brněnského výstaviště zpět do rukou města představil Rusňák studii, která kus obrovského areálu blízko centra svěřuje developerům. DRFG má zájem o odkup části pozemků a následnou luxusní bytovou výstavbu. Přitom brněnský primátor a místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál rozprodej výstaviště jednoznačně odmítl.

Podle Rusňáka prý Vokřál už svůj postoj přehodnotil. Primátor není tak razantní jako dříve a odpovídá opatrně. „V žádném případě nebudu podporovat developerské projekty, které by areál rozparcelovaly a vedly k zániku výstavnictví. Na druhé straně se město nebrání zhodnocení zbytných pozemků, které by mu mohly přinést větší užitek při jiném využití,“ tvrdí Vokřál.

Do brněnského hnutí ANO vstoupil Rusňák na doporučení svého kolegy z DRFG Petra Kuběny. Tento známý brněnský podnikatel ale byl nedlouho poté vyškrtnut z kandidátky ANO pro komunální volby a za dosud nevyjasněných okolností vyloučen ze strany.

Rusňákův vliv v Brně je zahalen závojem spekulací. Nikdy se neprokázalo, že by cokoli ovlivnil. Podle informací týdeníku Euro se však jemu blízcí lidé objevují na důležitých akcích či jednáních, na nichž má zájem město. Jsou aktivní například v otázce výstavby nového fotbalového stadionu Za Lužánkami.

l •

Impérium DRFG (David Rusňák Family Group) Nemovitosti

• obchodní areály řetězců Decathlon, Baumax nebo Jysk v Praze, Vyškově či Mělníku • skladový a administrativní areál Praha • kancelářské budovy Brno • zemědělská půda jižní Morava

Telekomunikace

• akvizice lokálních poskytovatelů Wi-Fi • Suntel Group

(výstavba a servis mobilních sítí)

IT

• Compass Communication (vnitropodnikové systémy, mobilní aplikace, e-commerce řešení) • Cloud Technologies (online řešení)

Dotace

• Compass Consulting Service

(poradenství k dotacím národním i EU)

Finančnictví

• Comsense Capital

(investiční poradenství) • FinFin (finanční poradenství) • DRFG UCITS Bond Fund

(podílový fond)

Energ etika

• Teplárna Šternberk (zdroj na biomasu)

Lékárenství

• Na Zdraví! (akvizice lékáren)

Průmysl

• ELZET Olomouc (výrobce vlnité lepenky a obalového materiálu)

Oděvnictví

• Galard (krejčovství)

Architektura

• A Plus (architektonická kancelář)

Startup

• Opifer (akcelerátor malých firem) • Unifer (studentský coworking)

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přiznat daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. ledna
Vytápění bytu: Teplárny udrží ceny tepla v roce 2018 na uzdě
Jak si u půjčky zařídit odklad splátek
Na které dani si z vašeho platu vezme stát nejvíc?
Je dobré znát plat kolegů?
Auta
10 nejhorších aut roku 2017 podle Euro NCAP: Propadl Fiat,…
Konec světa? SUV Ferrari je už „hotová věc“. Představí se do roku 2022
Škoda Kamiq: Teoretický konkurent Dacie Duster se ukázal na prvních fotkách
Hyundai Veloster má stále o jedny dveře méně a nabídne až 275 koní
Nissan Xmotion ukazuje, jak budou vypadat příští SUV japonské značky
Technologie
In Karta konečně v mobilu. České dráhy vylepšují aplikaci Můj vlak
Nové řadiče Thunderboltu. Umí DisplayPort 1.4 a periférie se dají připojit i k USB
Manipulace s Bitcoinem. Růst ze 150 na 1000 dolarů mohl způsobit jediný člověk
Panasonic ukázal první televizory OLED s podporou HDR10+
Vypadává vám doma Wi-Fi? Možná za to může Google
Hry pro příležitostné hráče