Boris Vostrý čelí exekuci, nezaplatil tři miliardy

20. května 2013, 00:00 - (pto)
20. května 2013, 00:00

Harvardské fondy Exekutor si vyšlápl na jednoho ze zakladatelů harvardských investičních fondů Borise Vostrého (na snímku). Někdejší kolega Viktora Koženého totiž nezaplatil náhradu škody, na které se loni v říjnu usnesl Vrchní soud v Praze. Podle rozsudku by exmanažeři kuponového impéria měli strávit za tunelování fondů také několik let ve vězení (Kožený deset a Vostrý devět let), před trestem se však ukrývají v zahraničí.

„Celková vymáhaná částka činí více než tři miliardy korun,“ řekla týdeníku Euro mluvčí Exekutorské komory ČR Petra Báčová. Exekutor dohledává Vostrého majetek nejen v Česku, ale i v zahraničí. „Mimo jiné již vydal exekuční příkazy k prodeji nemovitostí, zřídil exekutorská zástavní práva a dohledal podíl dlužníka v bytovém družstvu,“ doplnila mluvčí.

Exekuci nařídil Obvodní soud pro Prahu 6 v únoru na návrh Harvardského průmyslového holdingu (HPH), který před lety vznikl jako nástupnická společnost fondů a nyní je v likvidaci. Podle verdiktu odvolacího Vrchního soudu v Praze musí Boris Vostrý zaplatit HPH 2,2 miliardy korun a úroky, Kožený má zaplatit 8,3 miliardy korun plus úroky. Tuzemský soud na oba letos vydal nové mezinárodní zatykače. Vostrého nicméně před vydáním celkem spolehlivě chrání občanství středoamerického státu Belize, kde údajně žije. Advokáti Vostrého i Koženého dříve uvedli, že vůči loňskému rozsudku podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podrobnosti o vymáhaném majetku exekutor ani likvidátor HPH Zdeněk Častorál zatím nechtějí zveřejnit. Poukazují na to, že Vostrý by mohl informaci zneužít a majetek například převést. Týdeníku Euro se nicméně podařilo zjistit, že exekutor už podal příkaz na prodej dvou Vostrého bytů ve Znojmě.

Boris Vostrý byl před rokem 1989 vysokým důstojníkem Státní bezpečnosti. Podle evidenční karty z Archivu bezpečnostních složek pracoval ve Správě zpravodajské techniky SNB (VI. správa). Sametová revoluce zastihla Vostrého ve funkci zástupce náčelníka této správy s hodností podplukovníka.

Týdeník Euro požádal Vostrého o reakci, e-mailový dotaz se ale vrátil s odůvodněním, že adresátova schránka je přeplněná. Vostrého právní zástupce Josef Monsport nechtěl exekuci komentovat bez předchozí konzultace s klientem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít