Bordeaux nad Londýn

12. ledna 2015, 00:00 -
12. ledna 2015, 00:00

Když se před časem sešel starosta Bordeaux Alain Juppé se svým londýnským kolegou Borisem Johnsonem (na snímku), zahájil jednání zmínkou o tom, že reprezentuje deváté nejlidnatější město Francie. Pohotový konzervativec, jemuž hlas lidu předpovídá premiérské ambice, odvětil, že on jako starosta zastupuje šesté největší francouzské město, protože v Londýně žije na 250 tisíc Francouzů.

BBC, která nejprve tuto cifru bezmyšlenkovitě používala, se po čase vydala prozkoumat, odkud ji politik, proslulý bujnou blonďatou kšticí, vzal. Johnson se odvolával na údaje francouzské ambasády, která počet svých občanů v celé Británii odhaduje na 300 tisíc. S tím, že jasná většina žije v metropolitní oblasti, do které ovšem zahrnula i hrabství Oxford či Kent, která jsou od Buckinghamského paláce desítky kilometrů daleko.

Britský Národní statistický úřad však počet obyvatel metropole s francouzským pasem určil na pouhých 66 tisíc, ale tato statistika nezahrnovala mimo jiné studenty. V roce 2011se při sčítání lidu k trikoloře přihlásilo 86 tisíc osob. Podle diplomatů to však neodpovídá realitě, protože vzhledem k volnosti pohybu v rámci Evropské unie se přistěhovalci z Francie (ani z jiných členských států) nemusejí nikde registrovat. Navíc i díky blízkosti obou zemí si Francouzi nechávají trvalé bydliště v domovině, byť ve skutečnosti žijí za La Manchem.

Londýnský starosta tak jako tak vlastní důležitost přepálil, protože obě velmoci využívají jiné metodologie při určování počtu obyvatel. Kdyby je sjednotily, tak by Johnsonem udávaných 250 tisíc lidí stačilo podle BBC pouze na 23. největší francouzské město, což už nijak velkolepě nezní. Každopádně politik v čele multikulturní megalopole si může připravit podobné vtípky i pro setkání s kolegy z Indie, Polska, Irska, Nigérie, Pákistánu, Bangladéše, Jamajky a Šrí Lanky, protože podle cenzu z roku 2011 Londýňané těchto národností francouzské sousedy početně převyšují. Pokud ovšem nezapočteme tři miliony

Britů, kteří se hlásí ke galským předkům ze 17. století, během něhož kvůli náboženské diskriminaci dorazila vlna protestantských hugenotů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít