Blýskání na lepší internetové časy - Euro.cz

Přihlášení

Blýskání na lepší internetové časy

, Ondřej Hergesell,
Blýskání na lepší internetové časy
Zdroj: Euro.cz

Cloud computing v Česku má své perspektivy a do budoucna za tím půjde i reálný byznys, říká generální ředitel české pobočky Cisco Systems

Když v roce 1984 zakládala skupina vědců ze Stanfordovy univerzity společnost Cisco Systems, bylo jejich záměrem vyrábět zařízení pro počítačové sítě a připojení k internetu. I dnes je takzvaná síťová infrastruktura klíčovým oborem Ciska, představuje zhruba dvě třetiny obratu firmy. Rychlým tempem ale roste nový byznys – IP telefony pro volání přes internet, technologie pro datová centra a také zařízení pro firemní videokonference. „Vedle tradičního infrastrukturního oboru se Cisco rozkročilo i do dalších, když zhodnotilo svou zkušenost ze správy rozsáhlých sítí, a zároveň tím diverzifikovalo své podnikání,“ říká Jiří Devát, generální ředitel české pobočky Cisco Systems.

Znamená rozšíření byznysu, že téma počítačových sítí již není pro vás tak atraktivní jako v minulosti?
Nikoliv, to je trvale žhavé téma, dokonce bych řekl, že je atraktivnější než kdykoli minulosti. Objem přenesených dat přes internet stále roste, propojuje se čím dál víc zařízení, nejen samotné počítače a firmy, ale i stolní IP telefony, chytré mobily, tablety. S tím souvisí i komunikace přes různé videokonference, které lidi ve stále větší míře využívají v počítačích, ve smartphonech, ale i ve zmiňovaných tabletech. A vedle toho mělo Cisco tendenci zhodnotit svou zkušenost při správě datových center novým konceptem v souvislosti s trendy, které se tu rozbíhají, jako je virtualizace nebo cloud computing.

Proto jste se pustili do vývoje vlastního tabletu?
Náš tablet Cius je v podstatě živý důkaz vývoje v IT – kam se posouvá styl uvažování Ciska, ale je také vrcholnou ukázkou toho, kam se posouvá mobilita pracovní síly v době moderních technologií. Už nepotřebujeme velkou část pracovního dne sedět za technologiemi nabitým počítačem s 60centimetrovou obrazovkou a silnými softwarovými nástroji. Ukazuje se, že nám vystačí jednodušší, flexibilnější zařízení, přes které jsme schopni rychle řídit komunikaci a spolupráci s dalšími lidmi. A když se na to podívám vizionářsky, tak tablet je zařízení, které po připojení k jakési základnové stanici, kde je klávesnice, myš a obrazovka, může nahradit jak klasický telefon, tak i stolní počítač. Přes internet se propojí do datového centra, odkud získá potřebný výpočetní výkon i všechny důležité programy, které potřebuji k práci. Z tohoto pohledu se mi tablet Cius jeví jako ojedinělé revoluční zařízení, které ukazuje, že jsme schopni být mobilní a zároveň máme přístup k plné síle, na niž jsme byli zvyklí při využití klasického počítače.

Jakou ambici máte v oblasti tabletů? Cius je určen pro firemní zákazníky, přitom trh válcují komerční tablety typu iPad…
Vezmu si příklad z automobilového veletrhu v Ženevě, kde řada automobilek ukázala studie, jak by mohly vypadat automobily budoucnosti. A já mám pocit, že Cius je něco obdobného, ovšem s tím rozdílem, že si ho můžeme již nyní koupit. Není ambicí Ciska generovat velké množství podobných zařízení, ale je to důležitý prvek, který ve své vrcholné formě ukazuje, co vše je možné v budoucnu očekávat. Nepředpokládám, že bychom ho v Česku prodali desítky tisíc kusů, spíše pro mne bude důležité, pokud se podaří nasadit tyto tablety například v pojišťovnách u jejich agentů. Likvidátor může fungovat i tak, že přes videokonferenci je schopen vzdáleně navštívit jinou lokaci a tím rychleji vyhodnotit škodní událost.

Další oblastí, od které si hodně slibujete, je cloud computing, jakési poskytování programů a počítačových služeb přes internet. Může taková služba rozumně fungovat i v českých podmínkách, kde je rozvoj mobilního internetu pomalejší než ve vyspělých zemích?
Z hlediska dostupnosti rychlého internetového připojení je na tom dobře Severní Amerika, která absolutně přehrává celý svět, ať drátem nebo vzduchem. Dobíhá ji západní Evropa, ale region střední a východní Evropy je už na míle vzdálen, podobně jako jihovýchodní Asie či Latinská Amerika. Jiný obrázek ale je, když se podíváme na kvalitu připojení, což je důležité pro použití cloudového řešení. A najednou vidíme, že střední a východní Evropa je na tom dokonce lépe než Severní Amerika. Tedy že úroveň internetového připojení je na špičkové úrovni, na rozdíl od jeho dostupnosti. Ale dějí se tu pozitivní kroky, jako přípravy čtvrté generace mobilních sítí či rozšiřování rychlého pevného připojení. Já si myslím, že se v Česku blýská na lepší časy a jsem přesvědčen, že se dostupnost internetu v příštích dvou letech dramaticky zvýší.

Jste přesvědčen, že cloud computing – jako byznys – může prorazit v masovém měřítku i v českých firmách?
Určitě. Jen bych rád vysvětlil, že ambicí Ciska není provozovat vlastní cloud a konkurovat Googlu či telekomunikačním operátorům. My chceme hrát roli toho, kdo svými technologiemi umožní vznik a provozování cloudu. Co se týká byznysu, již téměř všichni pochopili, že cloud je ekonomicky efektivní řešení a nevyhnutelná cesta směrem od obrovsky bující komplexnosti IT řešení ve firmách a podnicích. Ředitelé IT oddělení se budou stále snažit odsouvat data a programy do nějakých předem připravených a jednoduše pracujících zařízení typu cloudu. Tento nezměnitelný trend pochopili i ve firmách, jen dosud není vyřešeno, s čím se začne. Zda se zbavíme těch jednodušších nástrojů, jako je e-mailová pošta, nebo jestli začneme s tím, co firmy dnes hodně zatěžuje, tedy robustní aplikace typu ekonomických informačních systémů nebo CRM na správu zákaznických kontaktů. Nicméně cloud computing v Česku má své perspektivy a do budoucna za tím půjde i reálný byznys.