Blanchardovy rady a Kalouskovy reakce

28. ledna 2013, 00:00 - Miroslav Zámečník
28. ledna 2013, 00:00

Světový hospodářský výhled MMF šíří mírný optimismus

Předpověď Mezinárodního měnového fondu (MMF) k vývoji světové ekonomiky v příštích dvou letech nenaznačuje, že by se spouštěla nějaká dynamická růstová vlna. Umírněně optimistický však MMF je. Vysvětlení lze najít v komentáři jeho šéfekonoma a ředitele výzkumného odboru Oliviera Blancharda. Ten poukázal na to, že oproti situaci na začátku loňského roku se zmírnila dvě rizika, která světovou ekonomiku vážně ohrožovala. Zaprvé, díky Evropské centrální bance, jejíž guvernér Mario Draghi v létě ohlásil program masivních intervencí na pomoc zemím jižního křídla, opadlo akutní riziko rozvalu v eurozóně. Finanční trhy se uklidnily. Zadruhé, Američané se sice ještě vůbec nedohodli na programu fiskální konsolidace, ale dokázali na poslední chvíli poodstoupit od „fiskální propasti“, tedy od autopilotovaných škrtů a zvyšování daní, které by nevyhnutelně vrhly stále ještě největší světovou ekonomiku do recese.

MMF vidí známky zlepšování konkurenční schopnosti a exportní výkonnosti v některých zemích eurozóny a trvá na potřebě udržení fiskální konsolidace. I pro českou scénu je podstatná jeho argumentace k tempu konsolidace, zejména ve světle nedávného zjištění fondu, že fiskální multiplikátory jsou výrazně vyšší, než původně počítal. A tedy že na rozpočtová opatření reagovaly ekonomiky silnější kontrakcí, než se původně předpokládalo. Fond nevidí důvod k tomu, aby se od konsolidace rozpočtů upustilo, ale jistá změna tónu je v jeho doporučeních patrná. U zemí, které nečelí riziku zmrazení nebo podstatného zhoršení podmínek, za jakých se financují na trhu, nabádá k udržení strukturálních cílů, nikoli na trvání na nominálních cílech. Přeloženo do češtiny: nemusíte za každou cenu srazit deficit pod sto miliard a pořád přitahovat uzdu, pokud se rozpočet nevyvíjí podle původních předpokladů. Jestliže si to můžete dovolit a trhy vám věří, konsolidujte pomaleji.

Mimochodem, stejné doporučení dával MMF také Česku v rámci pravidelných konzultací, třebaže kabinet se tím loni neřídil a teprve na letošek a další roky změkčil. Je přitom takové malé tajemství, že Miroslav Kalousek si v minulém roce na trhu levně půjčil mnohem více peněz, než kolik potřeboval na refinancování dluhu a pokrytí rozpočtového schodku. Nyní má „nasysleno“ asi 139,9 miliardy(!), což je dvojnásobek toho, co měl před rokem. Implikace jsou jasné. I kdyby se přístup na finanční trhy v důsledku nějaké neočekávané krize zhoršil, Česko je dost dlouho potřebovat nebude a může bez obav rozpočtovou politiku rozvolnit. Můžete ho nenávidět a kritizovat, jak chcete, ale tohle není jen chytré. To je prozíravé.

Svět 2013 očima MMF Odhadovaný vývoj hospodářství ve vybraných zemích a regionech (v %) pramen: World Economic Outlook, January 2013 Update čína za cenu úvěrové expanze podle MMF mírně zrychlí růst na 8,2 %, ovšem struktura růstu je přetrvávající bolestí vzhledem k riziku přeinvestování.

indický růst loni výrazně zpomalil, země by potřebovala silnější reformní impulz. Letos poroste světová ekonomika jen nepatrně rychleji než loni, takže MMF korigoval růst směrem dolů. rusko – pro Česko je dobrou zprávou, že ruská ekonomika udrží růstový výkon mírně pod 4 %. V souhrnu se střední a východní Evropě bude dařit výrazně lépe než Česku. Usa půjdou mírně nahoru. MMF proto doporučuje opatrné snižování deficitu a reformu mandatorních výdajů. Německo zažilo v letech 2010 a 2011 velmi solidní oživení. Letos bohužel žádnou lokomotivou nebude. EU27 – v podstatě stagnující růst v Unii souvisí s pokračující recesí v zemích eurozóny, především v Itálii a Španělsku. EUrozóna Francie se může těšit pouze na anemický růst, při němž se veřejné finance konsolidují velmi obtížně (Česko by mohlo povídat). španělsko – ani čtvrté největší ekonomice eurozóny se letos nepodaří vymanit z recese. itálii čeká další rok recese. Nepatrné oživení (možná) přijde až v roce 2014.

češi mají nasysleno Rezerva státní pokladny ke konci daného roku (v mld. Kč)

58,3 r. 2009

65,3 r. 2010

70,6 r. 2011

139,9 r. 2012

O autorovi| Miroslav Zámečník • zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít