Blame Canada

09. května 2017, 00:00 - Vladan Gallistl
09. května 2017, 00:00

Vyhněte se kanadské hypoteční skupině Home Capital, odliv vkladů ohrožuje budoucnost firmy

Home Capital Group

Největší kanadský nebankovní poskytovatel hypoték Home Capital Group má obrovské problémy. Tamní dohled nad cennými papíry firmu obvinil, že klamala investory; a následoval prudký odliv vkladů. Home Capital si kvůli tomu musela vzít drahý úvěr ve vyši dvou mi liard kanadských dolarů od nejmenovaného institucionálního investora. Zatím tak firmě chybí jen hotovost. „Ale problém s likviditou se může změnit v úvěrový,“ upozornil Aubrey Basdeo ze správce majetku BlackRock.

Dobrá rada: Akcie Home Capital Group od začátku roku ztratily již téměř osmdesát procent ze své hodnoty a propadly se na 6,84 kanad ského dolaru. A investori by se měli mít pred firmou stále na pozoru. Firma totiž odložila zveřejnění svých výsledků za první čtvrtletí na 11. května, což rozhodně není příznivý signál. A agentura S&P svým ratingem nedoporučuje běžným investorům investovat do cenných papírů firmy. Hodnotí je jako „odpad

Twitter

V posledních letech akcie Twitteru svým akcionářům příliš radosti nepřinesly. Při vstupu na burzu na začátku listopadu 2013 začínaly na ceně 45,10 dolaru za kus. Od té doby se výrazně propadaly, když se obchodovaly dokonce za 13,70 dolaru. Nyní by firmě mohly nastat lepší časy. Věří jí totiž investor a miliardář Mark Cuban, který začal nakupovat její akcie. Hodnota firmy se po tomto oznámení zvýšila o téměř čtyři procenta. Cubanovi se líbí, jak si Twitter vede napoli umělé inteligence - například jak dokáže svými algoritmy přesně cílit re klamu na jednotlivé uživatele.

Dobrá rada: Mark Cuban má čich na akcie; v minulosti úspěšně investoval do řady technologických společností. Navíc Twitter doká zal před pár týdny překvapit investory lepší mi výsledky, než se očekávalo. Za posledních dvanáct měsíců akcie již posílily o více než třicet procent na 18,36 dolaru uprostřed minulého týdne.

Millicom International Cellular

Lucemburská mobilní a mediální společnost Millicom International Cellular, kterou kontroluje švédský investiční konglomerát Kinnevik, působí především na rozvíjejících se trzích v Jižní Americe a Africe. Je největším mobilním operátorem v Guatemale, Salvadoru, Hondurasu, Paraguayi a Čadu. V Kostarice je pak největším poskytovatelem placené televize. Za posledních dvanáct měsíců akcie společnosti posílily na stockholmské burze o šestnáct procent na 505 švédských korun za kus. Podle analytické firmy Morningstar je přesto firma stále výrazně podhodnocená.

Dobrá rada: Působení na rychle rostoucích trzích představuje kromě velkých příležitostí i řadu rizik, jako jsou nestabilní politické prostředí, regulace, ale rovněž kurzové pohyby měn. Millicom také již dříve oznámil, že informoval americké a švédské úřady o „potenciálně nevhodných platbách“ v Guatemale. Případná pokuta by nicméně podle Morningstaru neměla firmu zásadně poškodit. Ta se proto jeví jako potenciálně vhodná investice.

78,17 %

o tolik se od začátku roku snížila hodnota finanční společnosti Home Capital Group která poskytuje hypoteční úvěry

Jak se daří Twitteru (vývoj akcií od vstupu společnosti na burzu v listopadu 2013, cena v USD)

Akcie Millicomu stoupají (vývoj akcií za posledních 12 měsíců, cena ve švédských korunách)

Poznámka: Nejedná se o investiční doporučení ani nabídku či výzvu ke koupi nebo prodeji cenných papírů nebo jiného investičního nástroje.

O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 rizikových suvenýrů, které si raději z dovolené nevozte
10 ekologických „kazítek“, která prodražují provoz auta
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Cnews FM: Kelly Family Link je v Česku, Zuckerberg byl v Evropském parlamentu [podcast]
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Hry pro příležitostné hráče