Bivak starého horolezce - Euro.cz

Přihlášení

Bivak starého horolezce

, Pavel Matocha,
Bivak starého horolezce
Zdroj: Euro.cz

Nový náměstek ministra financí

PRAHA (mtc)- Novým náměstkem ministra financí se od druhé poloviny srpna stane Zdeněk Hrubý (45). Bohuslav Sobotka tak minulý týden zveřejnil jméno i druhého muže, jímž hodlá doplnit svůj náměstkovský tým. Tím prvním byl Pavel Šafařík, bývalý poslanec KDU-ČSL.
Hrubý byl již náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka. Jak týdeníku EURO upřesnil mluvčí ministra Jaroslav Dědič, nyní mají do jeho agendy spadat mezinárodní vztahy a privatizace.
Vystudovaný kybernetik a před i polistopadový pracovník Prognostického ústavu ČSAV je známý z působení na dvou neakademických postech. V roce 1998 pracoval jako výkonný tajemník expertního týmu pro posouzení dostavby Jaderné elektrárny Temelín a stal se zmocněncem vlády pro výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Poté se opět vrátil k vědě – na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy přednášel teorii regulace a síťová odvětví. V první polovině devadesátých letech byl vědeckým pracovníkem na London Business School a ekonomickým analytikem v německém Institu für Wirtschaftsforschung v Halle. Je členem České asociace Římského klubu a České ekonomické společnosti, byl i konzultantem OECD pro telekomunikace.
Hrubý, který nikdy nebyl členem politické strany a je ženatým otcem dvou dětí, se ale do médií dostal často i díky své vášni. Je totiž velmi dobrým horolezcem (vylezl již na několik osmitisícovek), vedl řadu himalájských výprav. Byl rovněž i vedoucím úspěšné české horolezecké expedice, která v roce 1998 dobyla Mount Everest bez kyslíkových přístrojů a bez pomoci šerpů. On sám tehdy došel dvě stě metrů pod vrchol nejvyššího kopce světa. „Pro mě končí výstup vždycky až pod kopcem, a ne na vrcholu. (…) Mount Everest má v sobě svůj vnitřní magnetismus, i když jsou samozřejmě složitější kopce k lezení. Nikdy jsem ale Everest nebral jako životní cíl, protože mi jde opravdu o tu cestu. Stavíte si sice před sebe cíle, ale jdete přes ně, potkáváte nové a nové – to je život. (…) Není těžké být dobrým horolezcem, ale je těžké být starým horolezcem,“ řekl Hrubý před dvěma lety v Týdnu.
O jeho šílené vůli a kondici svědčí ještě jeden fakt. Hrubý je několikanásobným mistrem republiky ve čtyřiadvacetihodinovém závodu v běhu na lyžích s nejlepším výkonem 287 kilometrů.

Diskuze