BIS chce nahrávku svého šéfa. Týdeníku Euro pohrozila pokutou

07. listopadu 2014, 12:17 - teu
07. listopadu 2014, 12:17

Inspekce Bezpečnostní informační služby (BIS) vyzvala šéfreportéra týdeníku Euro Jana Hrbáčka, aby jí vydal nahrávku ředitele služby Jiřího Langa z loňského 1. listopadu. Pokud ji šéfreportér inspekci tajné služby nepředá, hrozí mu podle informací inspektorů až padesátitisícová pokuta nebo soudní odebrání audiozáznamu.

Týdeník Euro z nahrávky citoval některá vyjádření ředitele Langa, těsně po zatčení bývalého příslušníka BIS Jan Petržílka a někdejšího předsedy Věcí veřejných Víta Bárty. Inspektoři je podezřívají z toho, že Petržílek ze služby vynesl nahrávky odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty a politického podnikatele Romana Janouška. Audiozáznamy měl získat Bárta, později se dostaly k deníku Dnes. Týdeník Euro pak zveřejnil nahrávku Janouška s šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem.

Inspekce BIS šéfreportéra týdeníku Euro minulý týden vyslechla. „Cítil jsem tendenci, spíše než vyšetřit neuvážené a pozoruhodné kroky a silné osobní angažmá ředitele Langa, odhalit toho, kdo si Langovu dlouhou řeč k případu Petržílek nahrál. Navíc, nahrávka není osobní věc, ale majetkem redakce a nebyla získána v rámci trestné činnosti, ale díky standardní novinářské práci. O ochraně zdrojů podle tiskového zákona už ani nemluvím,“ uvedl k tomu šéfreportér Eura. Týdeník proto slíbil spolupráci s parlamentní komisí pro kontrolu BIS, která se záležitostí zabývá. Její předseda Marek Benda po zasedání komise oznámil, že bude šéfreportéra kvůli kauze Lang kontaktovat.

SKMBT_C754e14110709100

Krátce po vypuknutí odposlechové aféry Bém - Janoušek se Jiří Lang v Poslanecké sněmovně dušoval, že audiozáznamy z BIS nepocházejí. Zveřejněné odposlechy lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Pavla Béma údajně neunikly z Bezpečnostní informační služby. Alespoň to tak v květnu 2012 po uzavřeném jednání senátního bezpečnostního výboru s ředitelem BIS tvrdil člen výboru Jaromír Štětina.

Ohrožení utajovaných informací?

Z nahrávky vyplývá, že Jiří Lang před rokem podřízeným sděloval informace z interního vyšetřování, mohl se přitom mimo jiné dopustit ohrožení utajovaných informací. Z vyjádření Langa bylo patrné, že vyšetřování nevede inspekce BIS, ale nejspíš sám ředitel. A nedržel se ani zákonem dané presumpce neviny, protože Petržílek nebyl odsouzen, vyšetřování se táhne a už dlouhou dobu v něm vyšetřovatelé neučinili žádný úkon.

„Při pátečním odpoledni, asi víte, proč jsem si vás sem zavolal… …Ke konci se blíží kauza odposlechů Roman Janoušek, která unikla z vašeho pracoviště, a o kterou se postaral pan Petržílek. Který to předal Vítu Bártovi a Vít Bárta mu slíbil funkci v rámci policie a pan Petržílek z politických motivů podlehl pokušení a zradil vás všechny,“ oslovil Lang na úvod své podřízené. „Ta motivace, slíbení té pozice bylo dost vysoko. Hovořilo se o policejním prezidentovi nebo o šéfovi Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, či podobné pozici,“ navázal ředitel BIS.

Těžká rána pro Českou republiku, říká na záznamu Lang

„Byl to člověk, který o ten odposlech požádal, který ho tedy dostal od Vrchního soudu, dostal výsledky a pak je ukrad. Zloděj,“ pokračoval Lang. „Udělám všechno proto, aby pan Petržílek byl co nejpřísněji potrestán, a zasadím se o to, aby tedy podle síly, podle práva, nebudu dělat žádný zákonostní věci, aby pocítil odpovědnost, protože práce desítek lidí, postavení služby, jméno České republiky, jméno v zahraničí, zase dostává pořádnou ránu,“ sdělil Lang svým podřízeným.

Na otázku jednoho z příslušníků služby, jaké jsou vůči Petržílkovi důkazy, Lang zareagoval: „Když od operátora dostanete data, tak v rámci úspory dat, jsou upravená tak, že se ten hovor pohybuje v nějakém rozmezí, chybí tam různé šumová pásma… …Patrně pan Petržílek, aby se vyhnul odhalení a záznamu, že dělal nějaký třeba přepis, tak si vzal nahrávací přístroj, který přiložil k reproduktoru. A díky tomu vlastně ten hovor byl v širším pásmu.“


Čtěte také:

Únik další nahrávky posílil spekulace o brzkém odvolání šéfa BIS

Posílení kontroly špionů se odkládá, ke sloučení agentur chybí odvaha

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít