Biomasa – nadějné palivo, nebo díra na peníze?

17. června 2013, 00:00 - Alena Adámková
17. června 2013, 00:00

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014

Biomasa je ale podporována nejen jako zdroj bioplynu. Dotace jdou i na spalování v malých výtopnách a spoluspalování biomasy ve velkých teplárnách a elektrárnách a čím dál více i na biometan, který již loni tvořil asi pětinu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Právě před ním a růstem jeho využití opakovaně varuje šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Podpora bioplynek příští rok končí Proto podpora bioplynových stanic podle rozhodnutí ERÚ příští rok skončí. Nové bioplynové stanice uvedené do provozu v roce 2014 už nebudou mít nárok na žádnou provozní podporu.

V ohrožení se tím ocitly bioplynové stanice, které jejich majitelé už rozestavěli. Musejí je stihnout připojit do sítě ještě letos, jinak se jim investice nevrátí. Letos by se mělo do sítě připojit 133 bioplynek.

Podle Martina Hájka, ředitele Teplárenského sdružení, bude letos do sítě připojen výkon 100 MW bioplynových stanic.

„Jenže si musíte uvědomit, že bioplynová stanice vyrobí sedmkrát více elektřiny než fotovoltaická elektrárna. Protože FVE má využití asi 1000 hodin ročně, zatímco BPS přes 7000 hodin. Je to tedy ekvivalent 700 MW ve fotovoltaice. Podpora bioplynek je stejná jako současná podpora FVE.

Ta se platí na vyrobené megawatthodiny, takže to bude dělat jen letos dvě miliardy korun navíc, a to na dalších 20 let,“ vypočítal Hájek pro magazín Pro-Energy. Doplnil, že co se týče výhodnosti bioplynových stanic, je potřeba vidět, že podpora vyrobené elektřiny zdaleka není jedinou dotací, kterou jejich provozovatelé čerpají.

Zemědělec má totiž také právo na dotaci na obdělávanou plochu (na které pěstuje energetické plodiny pro výrobu bioplynu) a i na zelenou naftu. „Pokud sečteme všechny dotace, tak zjistíme, že celková podpora již instalovaných 363 MW přesahuje 10 miliard korun ročně. K tomu je ovšem ještě třeba připočíst investiční dotace, které na tyto projekty vyplatilo zejména ministerstvo zemědělství,“ tvrdí Hájek.

ERÚ zdůvodňuje rozhodnutí tím, že už v roce 2011 tyto bioplynové zdroje dodaly do sítě více elektřiny, než kolik měly vyrobit letos podle Národního akčního plánu. Ten stanovuje cílové hodnoty výroby pro všechny typy obnovitelných zdrojů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chce zastavit veškerou podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014 novelou zákona o podporovaných zdrojích energie. Návrh zákona ještě nepostoupil do připomínkového řízení. Nynější rozhodnutí ERÚ ukazuje, že úřad dokáže zakročit i bez změny zákona.

„Podporu ostatních zdrojů ovšem bez novely zákona zastavit nedokážeme. Třeba u biometanu hrozí podobný růst nákladů jako u fotovoltaiky,“ tvrdí Jiří Chvojka, mluvčí ERÚ.

Provozovatelé bioplynek se brání Aliance pro energetickou soběstačnost doporučuje, aby bioplynové stanice dále sloužily zejména pro využití biosložky komunálního odpadu, neboť tak sníží náklady na jeho likvidaci.

„Podpora bioplynových stanic je významný impulz pro zemědělce. Právě pro zemědělské farmy je bioplyn vhodným doplňkem, který pomáhá snižovat farmářům náklady na teplo i elektřinu. Podpora by měla zůstat zachována zejména pro malé bioplynky, které využívají odpady z živočišné a zemědělské produkce i tříděnou biosložku komunálního odpadu. Ušetří se tak za skládkování i výstavbu spaloven,“ uvedl Pavel Šich, předseda Aliance pro energetickou soběstačnost.

Podobného názoru je i Jiří Trnka, výkonný ředitel CZ Biom. „Mrzí nás, že i ministerstvo zemědělství a Agrární komora nyní obrátily a nechtějí už nové bioplynové stanice podporovat. Zatímco na podzim vládou schválený Akční plán pro biomasu, zpracovaný ministerstvem zemědělství, podporu jednoznačně doporučuje, vládní velký Akční plán pro podporované zdroje energie ji zatrhl. Rozpory mezi těmito dvěma materiály dodneška nejsou vyjasněny. Ten obrat ministerstvo zemědělství nikdy nevysvětlilo,“ povzdechl si Trnka v rozhovoru pro magazín Pro-Energy.

Snížena byla i podpora spoluspalování Od 1. ledna 2013 došlo i ke změně legislativy a nastavení podpory spoluspalování biomasy s uhlím. Paradoxně nejvíce byla postižena kombinovaná výroba elektřiny a tepla, tedy využití biomasy s vyšší účinností v teplárnách. Těm se přestává její spalování vyplácet, a proto ho omezují.

„Stát řeší neuváženou podporu fotovoltaiky na úkor rozumného využívání biomasy a s vaničkou vylévá i dítě,“ uvedl k tomu ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Teplárny výrazně redukují množství spalované biomasy kvůli snížení podpory spoluspalování biomasy s uhlím. Do problémů se dostávají rovněž producenti dřevní štěpky.

Podle údajů ERÚ celkové náklady na podporu spoluspalování biomasy v roce 2011 (kdy se tímto způsobem vyrobilo 723 GWh zelené elektřiny) dosáhly 635 milionů korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít