Bezpečnostní informační hit

13. října 2014, 00:00 - Jan Hrbáček •
13. října 2014, 00:00

BIS chtěla od týdeníku Euro získat nahrávku s emotivním vystoupením svého ředitele Langa. Neoficiálně vzkázala, že je za ni ochotna i zaplatit.

Prohledané a zapečetěné kanceláře, obavy z odposlechů a výslechy důstojníků na detektoru lži – řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiřímu Langovi se sílícím tlakem na jeho odvolání pořádně tečou nervy. Poté, co týdeník Euro nedávno informoval o úniku nahrávky kompromitující Langa, kterou některý z jeho podřízených pořídil po vypuknutí kauzy někdejšího analytika BIS Jana Petržílka, se rozpoutala mela.

Vedení služby zpočátku nevěřilo, že by si některý z podřízených dovolil Langovo emotivní a neuvážené vystoupení nahrát a vypustit na veřejnost. BIS se proto přes prostředníky pokoušela kontaktovat autora tohoto článku, aby autenticitu záznamu potvrdil. Agentura dokonce neoficiálně vzkázala, že je ochotna nahrávku Langova vystoupení odkoupit; ze zvukového spektra lze totiž odhalit jejího možného autora (a exemplárně se s ním vypořádat).

Štěnice a šupiny Když management BIS zjistil, že zmiňovaná nahrávka skutečně existuje, pustil se do horečného pátrání, kdo ji pořídil. Všem příslušníkům ekonomického odboru odebrali speciální nahrávací zařízení, takzvanou šupinu, které si pro své účely služba sama vyvinula.

Cílem bylo prozkoumat paměti přístrojů, jestli v některém z nich nezůstala po inkriminovaném záznamu digitální stopa. Vedení služby příslušníkům zároveň přikázalo, že se musejí podrobit vyšetření na detektoru lži v Kriminalistickém ústavu, což někteří z nich rozhodně odmítli.

Současně byly několika příslušníkům agentury na čas zapečetěny kanceláře, které byly navíc zjevně prohledány. Svědčí o tom například zkušenost důstojníka, jehož jméno je redakci známo, ovšem je ponecháno v anonymitě. Tento zpravodaj po návratu do odpečetěné kanceláře nalezl pod kupou papírů fotoaparát. Po jeho prozkoumání zjistil, že jím někdo nafotil jeho rozebranou kancelář.

„Byla tam spousta fotografií, rozebrané podhledy. Vyděsil se,“ popsal nález týdeníku Euro další zdroj z agentury. Fotografie nasvědčují tomu, že důstojníkovi bylo z kanceláře odebíráno nebo do ní instalováno nahrávací zařízení. Takovýto úkon musí služba vždy řádně dokumentovat, a to fotoaparátem i videokamerou.

Jestli někdo z techniků fotoaparát v kanceláři zapomněl, nebo šlo jen o výhrůžku, není samozřejmě možné dovodit.

Protože je tento příslušník BIS stíhán ve známé kauze údajné zpronevěry pohonných hmot ve výši zhruba 40 tisíc korun, obrátil se se svým zjištěním na šéfa svého odboru Stanislava Vránu. Ten jej měl údajně odbýt s tím, že o nic nejde. Důstojník proto o celé věci sepsal úřední záznam a záležitost oznámil inspekci BIS.

Informace týdeníku Euro potvrdil bez bližších podrobností důstojníkův obhájce Martin Hádek. Protože ho ale klient nezbavil mlčenlivosti, na další otázky odmítl odpovídat. Sám zpravodaj výzvu k setkání odmítl.

Prodejte nám to!

Jiří Lang vloni 1. listopadu poté, co byl někdejší analytik BIS Jiří Petržílek zatčen a obviněn z toho, že Vítu Bártovi, tehdejšímu šéfovi Věcí veřejných přinesl z agentury odposlechy pražského politického podnikatele a lobbisty Romana Janouška, svolal podřízené a případ jim do detailu popsal. Důstojníkům vyzradil utajované informace z vyšetřování a mimo jiné uvedl, že místo inspekce BIS vyšetřování případu řídí přímo on sám.

„Služba velmi intenzivně dva roky pracovala na tom, aby získala všechny možné důkazy, a má je, hlavně pod vlivem státního zástupce – takže přesně, jak to všechno má být –, Kriminalistický ústav dělal posudky na všechny tyhle ty věci,“ hřímal tehdy Lang na příslušníky ekonomického odboru BIS.

Poté, co týdeník Euro o nahrávce koncem srpna informoval, projevil o ni kromě BIS zájem nejen právní zástupce obviněného Jana Petržílka, ale i Petr Šlegr, někdejší poradce předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Šlegr přitom tvrdil, že o nahrávku usiluje sám premiér.

Ten to ovšem popírá s tím, že Šlegrovi pracovní poměr na Úřadu vlády skončil na konci srpna.

„V rámci svého bývalého pracovního zařazení do týmu poradců premiéra, kam ho přivedl pan Špidla, se zabýval výhradně tématy z oblasti dopravy a zpracovával v této souvislosti písemné podklady. Předseda vlády s panem Šlegrem přímo nekomunikoval a ani v současné době s ním není v kontaktu,“ uvedla mluvčí Úřadu vlády Vanesa Šandová.

„Snad jste na svoje otázky nečekal jinou odpověď, nebo ano?“ reagoval Šlegr na Sobotkovo dementi. „Že by předseda vlády nějaké země světu sdělil, že má zájem o nějakou nahrávku

Vedení BIS důstojníkům přikázalo, že se musejí podrobit vyšetření na detektoru lži, což někteří z nich rozhodně odmítli.

od novináře v souvislosti s problémy v tajné službě?“ dodal.

Týdeník Euro se nicméně v zájmu objektivity rozhodl nahrávku nevydat žádné ze zúčastněných stran.

Tajné potíže Případ opakovaných úniků odposlechů a dalších materiálů navíc není jediným problémem, se kterými se vedení BIS potýká.

Týdeník Euro již před bezmála třemi lety upozornil na kauzu zneužívání pohonných hmot, na kterém se ve sledovacím odboru agentury údajně podílela řada lidí. Pro mnohé z nich obvinění znamenalo de facto konec kariéry v tajných službách; jeden z důstojníků situaci neunesl, a spáchal dokonce sebevraždu. Činnost takzvané sledky byla z důvodu personálního zemětřesení na dlouhou dobu doslova ochromena. Jenže soudy nyní obviněné zpravodajské důstojníky jednoho za druhým obžaloby zprošťují.

Nyní se však objevilo další závažné zjištění. A to ohledně nákupu přístroje IMSI catcher přezdívaného Agáta, který slouží k odposlechu mobilních telefonů, od české společnosti Bull. BIS sice nemusí při nákupech vypisovat výběrové řízení jako jiné státní instituce, i přesto pořízení drahé zpravodajské techniky jistou zákonnou formu mít musí.

Týdeník Euro ovšem zjistil, že kompetentní pracovník služby s uvedenou firmou jedná značně nadstandardně. Podle zdrojů z agentury, kterým týdeník Euro slíbil anonymitu, poslal firmě Bull zadávací podmínky kontraktu z vlastního privátního e-mailu s dotazem, zda jí takto nastavené parametry vyhovují.

No comment Zvěsti o konci Jiřího Langa v čele BIS se objevují již nějaký čas. Premiér Bohuslav Sobotka, v jehož kompetenci odvolání ředitele služby je, nicméně otázky na toto téma dlouhou dobu marginalizoval. „Pan premiér nebude spekulace ohledně BIS komentovat,“ uvedla i tentokrát za Sobotku mluvčí Šandová.

Podle posledních zjištění by ale měl Lang skutečně nejpozději do konce letošního roku v postu ředitele zpravodajské služby skončit, jak tvrdí zdroje týdeníku Euro blízké premiérovi. O jeho konec údajně usiluje i šéf druhé nejsilnější vládní strany ANO a ministr financí Andrej Babiš, byť přímé otázky na toto téma ponechal bez odpovědi. Babišovým důvodem jsou podle kuloárových informací především nejasnosti kolem bezpečnostní prověrky nově jmenovaného šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

Jiří Lang je podle informací týdeníku Euro se svým odchodem již smířen a požádal o místo ve státní správě. V této souvislosti se spekuluje o jeho nástupu do elektrárenské společnosti ČEZ. Mohl by se stát bezpečnostním ředitelem jedné z velkých elektráren.

BIS otázky týdeníku Euro už poněkolikáté ignorovala. Celou kauzu vnímá jako útok na svého ředitele. „Případnými delikty našich lidí se zabývá inspekce BIS, která funguje jako policejní orgán, a její vyšetřování vždy dozoruje státní zástupce,“ uvedl mluvčí Jan Šubert s tím, že „ostatní dějství předkládaného příběhu zpravodajská služba nebude komentovat“.

Sám Jiří Lang se ke kauze vyjádřil stručně: „Nikdy jsem nejednal v rozporu se zákony ČR, v rozporu s mým vnitřním etickým kodexem a svědomím. Otázky směřující k mému setrvání v postavení ředitele BIS adresujte, prosím, místům, která o jmenování ředitele BIS ze zákona rozhodují.“ l

O autorovi| Jan Hrbáček • hrbacek@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít