Berdár končí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Berdár končí

, Ondřej Hergesell,
Berdár končí
Zdroj: Euro.cz

Český Telecom

PRAHA (oh) – Minulý čtvrtek, přesně týden před valnou hromadou Českého Telecomu (ČTc), doplatila Telefónica zbytek kupní ceny a ovládla s 51,1procentním podílem největší českou telekomunikační společnost. Zástupci španělského giganta již proto budou moci hlasovat na valné hromadě Telecomu, která je svolána na 23. června.
Pětičlenné představenstvo ČTc se minulý týden usneslo, že na valné hromadě nebude navrhovat vyplacení dividendy za rok 2004. Telefónica totiž bude muset menšinovým akcionářům učinit povinnou nabídku na odkup akcií a vyplacená dividenda by cenu odkupu navyšovala.
Španělé, kteří za většinový podíl v Telecomu zaplatili 2,746 miliardy eur, v přepočtu 82,6 miliardy korun, z managementu odvolají jen generálního ředitele Gabriela Berdára, který podnik řídí od předloňského léta. Potvrdil to zdroj týdeníku EURO z FNM. Novým ředitelem i předsedou představenstva se stane nynější druhý muž a finanční ředitel firmy Telefónica de Espana Jamie Smith. Berdár však má ve firmě zůstat ještě nějaký čas v pozici konzultanta. Finanční ředitel Juraj Šedivý ve funkci zůstane. Spekulaci, že by do představenstva mířil místopředseda FNM Pavel Kuta, sám dotyčný označil za nesmysl.