Benzinu a plynu je dost, prozatím

10. března 2014, 00:00 - (hrb)
10. března 2014, 00:00

I kdyby konflikt na Ukrajině eskaloval a došlo by k výraznému snížení dodávek ropy a plynu, Česká republika má podle správců dostatečné rezervy. Problémy v dodávkách přitom nejsou vůbec vyloučeny – podobná situace nastala například v březnu roku 2009 poté, co ukrajinská státní policie SUB provedla razii v budově energetické společnosti Naftogaz, kde hledala originál smlouvy mezi ní a ruským Gazpromem.

Nyní přeprava ropy do Česka nijak omezená není. „Jsme v kontaktu s přepravci na ropovodu Družba, žádná neplánovaná přerušení dodávek nesignalizují,“ sdělila týdeníku Euro tajemnice společnosti Mero Radomíra Doležalová. V případě přerušení dodávek Družbou je Mero připraveno zajistit přesměrování z ropovodu TAL. Rozhodnout o tom ale musejí vlastníci rafinerií, pro které ropu přepravuje. „Navíc jsou k dispozici zásoby ruské ropy ve Správě státních hmotných rezerv na centrálním tankovišti v Nelahozevsi. Objem činí téměř jeden milion tun ropy,“ podotýká Doležalová. Systém podle ní není nastaven tak, aby se rezervy začaly navyšovat až v případě potenciálních hrozeb. „To by bylo příliš pozdě,“ říká.

Správa státních hmotných rezerv má nyní podle mluvčí Karin Mikolajkové zásoby na 94 dní průměrného čistého dovozu ropy. Bezpečnostní rada státu po svém jednání ustanovila meziresortní komisi, jejímiž členy jsou zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, obrany, společností Mero, Čepro, ENI Česká republika, Shell Czech Republic a Unipetrol. „Tato skupina bude provádět aktuální monitoring v oblasti dodávek ropy do České republiky a bude každý den vypracovávat situační zprávu, která bude informovat o aktuální situaci v oblasti dodávek ropy a aktuálním vývoji na Ukrajině a jeho dopadech,“ dodala Mikolajková. Skupina se poprvé sešla minulou středu.

Rafinerie v Kralupech je navíc zásobována ropovodem TAL, který je na Družbě nezávislý, a případné omezení dodávek se jí tedy nijak nedotkne. Pokud by došlo k přerušení dodávek Družbou a nebylo by možné je plně pokrýt druhou ropovodní trasou, rozhodla by o použití státních rezerv ropy vláda. K tomu zatím nebyl důvod.

Na případnou krizi se chystají i privátní plynárenské společnosti – RWE nebo Moravské naftové doly (MND) miliardáře Karla Komárka. Na rozdíl od ropy Česko nemá strategické zásoby zemního plynu, jeho zdroje jsou ale diverzifikované.

„Nakupujeme plyn nejen z Ruska, ale i z Norska a dalších zemí. Podzemní zásobníky RWE jsou stále naplněny z 38 procent. Takové zásoby včetně denních dodávek zemního plynu bez problémů pokryjí spotřebu až do konce topné sezony. Navíc s ohledem na aktuální mírné teploty nelze očekávat žádné problémy,“ vysvětluje mluvčí RWE Martin Chalupský.

Druhým největším provozovatelem zásobníků je Komárkova firma MND. „Veškeré kapacity našich zásobníků jsou pronajaty a využívány soukromými subjekty,“ uvádí mluvčí skupiny MND Dan Plovajko a dodává: „Vlastní těžba na našem území plně pokrývá spotřebu všech domácností a nehrozí jakékoli riziko v dodávkách plynu.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a…
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít