BEAUJOLAIS NOUVEAU EST ARRIVE!

08. října, 00:00 - BARBORA VOJTOVÁ
08. října, 00:00

Milovníci vína po celém světě budou moci to letošní ochutnat již brzy. Každoroční tradice praví, že se první lahve smí otevřít třetí čtvrtek v listopadu. V ten den totiž přichází Beaujolais nouveau!

NA VINICI

Od ledna zažívají vinice unikátního francouzského vinařského regionu Beaujolais, „podpírajícího“ svou polohou populární Burgundsko, téměř dokonalé podmínky ke svému růstu. Teplo a délka slunečního svitu v průběhu jara a léta, navíc v kombinaci s relativně dobrým podílem dešťových srážek, způsobily, že hrozny odrůdy Gamay, která je jako jediná přípustná pro výrobu Beaujolais, jsou letos perfektně vyzrálé a vybalancované co do své velikosti, šťavnatosti a chuti.

SENZORICKÉ VLASTNOSTI

Gamay je modrá odrůda určená pro výrobu lehkých červených vín, která připomínají svými vlastnostmi Pinot Noir neboli Rulandské modré. Téměř výjimečně se vyskytuje jinde než ve vinařské oblasti Beaujolais, kde probíhá 75 % její veškeré světové produkce. Gamay se vyznačuje jemnou květinovou vůní s náznakem zeminy, kterou doprovázejí stopy černého rybízu, malin, čerstvě natrhaných fialek, nebo dokonce banánů. V chuti je víno lehké, s vyšší kyselinkou, plné tónů červeného ovoce a jemnou příjemnou hořčinkou v závěru. Navíc má velmi široké možnosti co do párování s pokrmy. Doprovodí grilované ryby a maso, jemné sýry, ale i pečenou zeleninu s bylinkami.

VE SKLEPĚ

Po vinobraní se hrozny převážejí do vinařství, kde nastává stejně důležitá fáze, jako je ta předchozí na vinicích. Práce ve sklepě je náročná a v podstatě nekonečná. Vinař musí víno permanentně kontrolovat a řídit jej dle osudu, který pro něj zvolil. Můžete se spolehnout pouze na to, že každý rok přináší jiné senzorické zážitky, které je třeba vždy řádně prozkoumat, tedy ochutnat, a s tím také oslavit.

JAK VZNIKL „TŘETÍ ČTVRTEK V LISTOPADU“?

Svátek všech milovníků vína je oslavou konce sklizně. Vinaři z Beaujolais jej založili v roce 1937 a původně ustanovili datum 15. listopadu. Od sedmdesátých let se akce rozšířila za hranice Francie a pod tlakem marketingu se termín poupravil na třetí čtvrtek v listopadu, aby datum nebylo „plovoucí“ v týdnu a podařilo se využít k oslavám také nadcházející víkend.

BEAUJOLAIS X BEAUJOLAIS NOUVEAU

Často dochází k záměně pojmů či chybnému pochopení. Nápis „Beaujolais“ na lahvi znamená víno vyrobené z odrůdy Gamay, které se obvykle nelahvuje přímo po sklizni, ale prochází procesem delšího zrání v sudech, takže je zároveň vhodné k archivaci. Na rozdíl od toho je Beaujolais s označením „nouveau“ mladým vínem nalahvovaným přímo po sklizni a doporučuje se vypít relativně rychle, nejdéle do Velikonoc. Asi nejvýrazněji je s Beaujolais spojeno rodinné vinařství Duboeufových. Za svoji čtyřsetletou éru si vybudovalo jméno, které respektují milovníci vína a sommeliéři po celém světě, ale i umělci, se kterými vinařství každoročně spolupracuje na návrhu svých etiket. Po překladu příjmení Duboeuf navíc pochopíte, proč každou jejich etiketu zdobí minimalisticky navržený symbol hlavy skotu. •

www. beaujolais. cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Co je dobré vědět o dobrovolném důchodovém pojištění?
Chemických škodlivých látek bývá víc doma než venku
Nezapomeňte do půlky října zaplatit zálohy na silniční daň
Jak a kde sledovat zásilky ze zahraničí
Výprodeje na akciových trzích mohly způsobit algoritmy
Auta
Bude Cargo e-Bike dopravou budoucnosti?
Retro: Tatra 700 byla ve své době nejrychlejším českým autem
Lifestylový Fiat Talento Shuttle by Irmscher
Galerie: Co byste si mohli koupit, kdyby vám po Vánocích zbylo opravdu hodně peněz
Scania – komunální nástavby
Technologie
Microsoft Surface Go: jak z tabletu, klávesnice, pera a myši udělat počítač (recenze)
Ani Nokia 8.1 ještě pořád není high-end, ale načančaná střední třída
A zase jinak. Counter-Strike: Global Offensive je teď opravdu „zdarma“
Investování a obchodování s akciemi
Sportem proti stárnutí. Proč je pro naše zdraví důležitý aktivní pohyb?
Hry pro příležitostné hráče