Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

BEAUJOLAIS NOUVEAU EST ARRIVE!

08. října, 00:00 - BARBORA VOJTOVÁ
08. října, 00:00

Milovníci vína po celém světě budou moci to letošní ochutnat již brzy. Každoroční tradice praví, že se první lahve smí otevřít třetí čtvrtek v listopadu. V ten den totiž přichází Beaujolais nouveau!

NA VINICI

Od ledna zažívají vinice unikátního francouzského vinařského regionu Beaujolais, „podpírajícího“ svou polohou populární Burgundsko, téměř dokonalé podmínky ke svému růstu. Teplo a délka slunečního svitu v průběhu jara a léta, navíc v kombinaci s relativně dobrým podílem dešťových srážek, způsobily, že hrozny odrůdy Gamay, která je jako jediná přípustná pro výrobu Beaujolais, jsou letos perfektně vyzrálé a vybalancované co do své velikosti, šťavnatosti a chuti.

SENZORICKÉ VLASTNOSTI

Gamay je modrá odrůda určená pro výrobu lehkých červených vín, která připomínají svými vlastnostmi Pinot Noir neboli Rulandské modré. Téměř výjimečně se vyskytuje jinde než ve vinařské oblasti Beaujolais, kde probíhá 75 % její veškeré světové produkce. Gamay se vyznačuje jemnou květinovou vůní s náznakem zeminy, kterou doprovázejí stopy černého rybízu, malin, čerstvě natrhaných fialek, nebo dokonce banánů. V chuti je víno lehké, s vyšší kyselinkou, plné tónů červeného ovoce a jemnou příjemnou hořčinkou v závěru. Navíc má velmi široké možnosti co do párování s pokrmy. Doprovodí grilované ryby a maso, jemné sýry, ale i pečenou zeleninu s bylinkami.

VE SKLEPĚ

Po vinobraní se hrozny převážejí do vinařství, kde nastává stejně důležitá fáze, jako je ta předchozí na vinicích. Práce ve sklepě je náročná a v podstatě nekonečná. Vinař musí víno permanentně kontrolovat a řídit jej dle osudu, který pro něj zvolil. Můžete se spolehnout pouze na to, že každý rok přináší jiné senzorické zážitky, které je třeba vždy řádně prozkoumat, tedy ochutnat, a s tím také oslavit.

JAK VZNIKL „TŘETÍ ČTVRTEK V LISTOPADU“?

Svátek všech milovníků vína je oslavou konce sklizně. Vinaři z Beaujolais jej založili v roce 1937 a původně ustanovili datum 15. listopadu. Od sedmdesátých let se akce rozšířila za hranice Francie a pod tlakem marketingu se termín poupravil na třetí čtvrtek v listopadu, aby datum nebylo „plovoucí“ v týdnu a podařilo se využít k oslavám také nadcházející víkend.

BEAUJOLAIS X BEAUJOLAIS NOUVEAU

Často dochází k záměně pojmů či chybnému pochopení. Nápis „Beaujolais“ na lahvi znamená víno vyrobené z odrůdy Gamay, které se obvykle nelahvuje přímo po sklizni, ale prochází procesem delšího zrání v sudech, takže je zároveň vhodné k archivaci. Na rozdíl od toho je Beaujolais s označením „nouveau“ mladým vínem nalahvovaným přímo po sklizni a doporučuje se vypít relativně rychle, nejdéle do Velikonoc. Asi nejvýrazněji je s Beaujolais spojeno rodinné vinařství Duboeufových. Za svoji čtyřsetletou éru si vybudovalo jméno, které respektují milovníci vína a sommeliéři po celém světě, ale i umělci, se kterými vinařství každoročně spolupracuje na návrhu svých etiket. Po překladu příjmení Duboeuf navíc pochopíte, proč každou jejich etiketu zdobí minimalisticky navržený symbol hlavy skotu. •

www. beaujolais. cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Jde česká volební účast do kopru?
Auta
Zákazníci vzali Ford GT útokem. Automobilka proto znovu…
Videodojmy: BMW 440i xDrive Gran Coupé
Od vysavače po stropní židličky: Neobvyklá funkční výbava v autech
Světla by mohla v budoucnu pomoci s parkováním nebo komunikovat s ostatními účastníky provozu
Seat Tarraco: Španělská Škoda Kodiaq se začala vyrábět. V Německu
Technologie
Videa už vám neutečou. YouTube dostal nový minipřehrávač
Samsung začal vyrábět čipy už druhou generací 7nm procesu s EUV, technologií 7LPP
Nové iPady a Macy přijdou 30. října. Apple zve na velkou událost
Páčidlo připravit. Na Xbox One přichází Gordon Freeman
Raspberry Pi můžete vybavit TV tunerem. Přijimač podporuje i DVB-T2
Hry pro příležitostné hráče