Bavlna dodnes nemá sobě rovnou náhradu

30. listopadu 2015, 00:00 -
30. listopadu 2015, 00:00

Oblečení pro volný čas nemusí být jen ze syntetických materiálů. Česká značka Bushman využívá především přírodní materiály, jako jsou bavlna, len a další. S Jindřichem Melicharem, zakladatelem a majitelem společnosti, jsme si povídali nejen o oblečení, ale také o telekomunikačních službách, které mu pomáhají firmu řídit

* Je mi jasné, že už jste na tuto otázku odpovídal několikrát, ale nemohu se nezeptat. Jak tedy firma začala?

Začátek hodně zkrátím, přece jenom už nás hodně lidí zná. Na trhu jsme přes 18 let, od roku 1997. Tehdy jsme začali od nuly vymýšlet a vyrábět věci, budovat vlastní prodejny. Nápady na oblečení a vybavení jsem nasbíral při cestách kolem světa. To byl hlavní motiv. Dali jsme se dohromady s kamarády a kolegy, založili firmu a začali s realizací. Dnes máme v Česku 28 prodejen i e-shop, šest na Slovensku včetně e-shopu a několik dalších projektů v zahraničí. Usilovně pracujeme na expanzi. To je momentálně náš hlavní cíl a zatím se rýsuje velice slibně. Máme několik velice zajímavých nabídek, které jsme ani nečekali.

* Jak jste do začátku sháněli kapitál?

V době našich začátků bylo sehnání kapitálu neuvěřitelně náročné. Držely nás nad vodou soukromé peníze od kamarádů a české výrobny, které nám dávaly delší splatnost. První kapitál, který jsme mohli urychlit, byl faktoring. Když už jsme měli nějakou historii, dostali jsme se k prvním možnostem čerpání provozních úvěrů.

* Na jaké zboží se značka Bushman specializuje?

Děláme oblečení a doplňky vhodné pro všechny typy expedicí – velké cesty po Africe, dovolené u moře i cestu do práce. Naše oděvy se zkrátka dají používat každodenně, nejen při výletech do divočiny. Snažíme se jít svou vlastní cestou a nenechávat se ovlivnit módními trendy. Za tím, co děláme, si stojíme a lidé to oceňují. Naše oblečení a příslušenství pro volný čas a běžný život vyrábíme z přírodních materiálů, především z bavlny, lnu, bambusového vlákna a vlny. Bavlna dodnes nemá žádnou sobě rovnou náhradu. Má úžasné vlastnosti, které mnozí zatím nedokážou ocenit. V nejbližší době se pokusíme rozšířit povědomí o tom, jak skvělý materiál bavlna je.

* Můžete vysvětlit, v čem je bavlna tak výjimečná?

Bavlna má několik výjimečných vlastností. Jednou z nich je například fakt, že je to antialergický materiál. Díky snadné údržbě a možnosti prát ji na vysokou teplotu má v podstatě antibakteriální funkci, lze ji snadno ošetřovat. V bavlně můžete strávit dlouhý čas, aniž by vám zdravotně uškodila. Když se mě někdo ptá, jak jde dohromady bavlna a outdoorové oblečení, argumentuji tím, že všechny armády na světě mají základní vojenské oblečení z bavlny. Na dlouhodobý pobyt je bavlna nejlepší. Není vysoce hořlavá, nenataví se. Aniž bychom se snažili vézt se na aktuální módní vlně, říkáme, že jsme ekologicky zaměřená firma. To proto, že všechny materiály, ze kterých se vyrábějí naše produkty, jsou snadno recyklovatelné. Naše produkty se dají snadno recyklovat, dokonce je lze i kompostovat. Jsme rádi, že po našem oblečení nezůstanou hory nezničitelného odpadu.

* Říkáte, že nepodléháte módním trendům. Jak se tedy vyvíjí vaše kolekce?

Každý rok děláme kolekci na jaro a na zimu. Každou sezonu se obměňuje asi z 60 procent. Asi 40 procent jsou věci, kterým říkáme Bushman Classic nebo Core Collection. Ty v kolekcích zůstávají dlouho. Jde o stěžejní produkty, které se dodnes velmi dobře prodávají, například bunda Bushman Wolf, košile Bushman Hammer, kalhoty a podobně. Střih a materiál jsou natolik nadčasové, že není důvod je měnit. Přirovnal bych to k leviskám 501. Také jde o kultovní výrobek, který prověřil čas. Tyto klasiky fungují po celém světě, třeba v Americe nebo ve Skandinávii.

* Mluvil jste o expanzi do zahraničí. Kde konkrétně působíte?

Nejvíce se snažíme fungovat v Německu, na Slovensku, v Bulharsku, aktivity máme ve Skandinávii, Francii a připravujeme projekt pro Spojené státy. Většinou na těchto trzích hledáme partnery, protože je složité z Česka spravovat cizí trh. Takže takové ambice ani nemáme, raději vymýšlíme a vytváříme zajímavé a kvalitní oblečení, které osloví zákazníky po celém světě. V našem stylu je hodně zastoupený prvek safari nebo military a jsou to věci nadčasové, které se nemění. Určité procento populace má tyhle věci rádo a na něj my cílíme.

* Jak se díváte na různé kritiky oblékání, kteří často tvrdí, že pro každý účel existuje specifické oblečení?

Po pravdě řečeno mě takzvaná módní policie nechává v klidu. Člověk by měl nosit to, v čem se cítí dobře, a neměl by za každou cenu zapadat do konvencí a pravidel. Chápu, že pro jednání v bance a byznys se hodí formální oblečení, my ale s partnery fungujeme i bez obleku. Myslím, že je to trochu klišé. V našem stylu je důležité, jak části oblečení zkombinujete. Některé barvy a vzory k sobě jdou lépe, některé hůř. Pak už je vše na vkusu zákazníka. Snažíme se o to, aby když má zákazník celý šatník od nás, mohl všechny kusy vhodně zkombinovat. V nové kampani chceme ukázat, že Bushman může skvěle fungovat i ve městě.

* Jak je to s výrobou vašich produktů? Dnes se řeší ekologie a šetrnost k životnímu prostředí, pracovní síla, fair trade…

Jsem rád, že se ptáte. My tyto věci příliš neventilujeme, podle mě to totiž patří ke slušnému vychování. My nevyrábíme v malých fabrikách ani tam, kde pracují děti, taková představa je pro nás nereálná. Do našich fabrik jezdíme, takže víme, kdo a jak tam vyrábí. Proto jsou některé naše výrobky dražší než konkurence. Vyrábíme férově ve větších fabrikách, které jsou schopny udržet kvalitu. Záleží nám také na tom, odkud materiál pochází a zda výrobce nemá problém se znečištěním.

* Ve kterých zemích tedy vyrábíte?

Vyrábíme v Číně, v Indii, částečně ve Vietnamu, v Turecku i ve Spojených státech. Máme dodavatele i v Jižní Africe.

* A v Česku ne?

V Česku vyrábíme doplňky a malosériové záležitosti z kůže. Pak také boty a další speciality. S výrobou jsme začínali v Česku, ale celý textilní průmysl se postupně stěhoval do zahraničí a my ho museli následovat. Moc nás to netěší, výroba v zahraničí, to jsou neskutečné nervy a náklady na kontrolu. Jenže sem k nám se výroba asi nikdy nevrátí kvůli vysoké ceně práce. To by lidé museli přijmout, že košile nebude stát tisíc korun, ale dva nebo tři. Obzvlášť u těžší konfekce by se cena lidské síly silně promítla do ceny produktu.

* Kolik lidí v Česku zaměstnáváte?

V zázemí nás je 40, prodejní personál čítá zhruba 60 zaměstnanců. Celkem tedy asi stovka lidí.

* K řízení takového arzenálu využíváte řadu telekomunikačních služeb. Jaké to jsou?

Využíváme mobilní hlasové i datové služby, máme ADSL linky, a to nejen pro naši centrálu, ale i pro většinu našich kamenných prodejen. Telefonní ústřednu řešíme přes Managed PBX od Vodafonu, který převzal naši stávající ústřednu a kompletně spravuje její provoz s nejpokročilejšími funkcemi.

* Je pro vás v denním fungování důležitější klasické telefonování, nebo mobilní data?

Řekl bych, že je to půl na půl. Jelikož je velká část našich lidí v terénu, považuji telefonní spojení za samozřejmost. Mobilní data jsou pro nás ale hodně důležitá. Lidé, co jsou venku, mohou zůstat v obraze, a nevzniká tak žádná prodleva. Nezbytnou součástí je také elektronická pošta.

* Nedávno jste s telekomunikačními službami přecházeli k Vodafonu. Jak tento přechod probíhal?

Úplně excelentně. Dostali jsme termín, ve kterém bylo vše připraveno. Všichni kolegové dostali kartu a všechny služby okamžitě a bez zádrhelů fungovaly, což mě osobně velmi potěšilo. Spokojeni jsme také s pokrytím mobilních dat, já sám jsem si třeba na chatě ověřil, že Vodafone tam funguje lépe než konkurence.

* Co vás k přechodu zlákalo?

Zlákalo nás vlastně všechno. Sdělili jsme Vodafonu naše požadavky a oni nám dali nabídku, která byla ze všech nejlepší. Zaručili nám, že osobní přístup bude fungovat i nadále, a to pro nás bylo rozhodující.

* Nevadilo vám, že Vodafone nebyl tak etablován v segmentu firemních zákazníků?

Mezi poskytovateli mobilních služeb pro firmy možná je nejmenší, ale co je malé, může být hezké a pružné. Myslím si, že Vodafone není žádné riziko. Je natolik dobře etablovaná značka a společnost, že přechod k němu od jiného operátora nevnímám jako risk. I proto, že jako jediný z operátorů zaznamenal Vodafone nárůst podílu na trhu firemních zákazníků.

* Jak dlouho již spolupracujete s Vodafonem?

S Vodafonem nyní fungujeme zhruba od března letošního roku. Přibližně před šesti lety jsme ale byli dlouholetým klientem Vodafonu, pak jsme ale na nějakou dobu přešli ke konkurenci, protože nám přestala vyhovovat nabídka internetových služeb. Čas od času si děláme průzkum vývoje služeb v České republice, a protože jsme s Vodafonem měli po lidské a organizační stránce velmi dobré zkušenosti a jeho nabídka byla zajímavá, oslovili jsme jej znovu. Z našeho podnikání je cítit, že jsme velmi konzervativní a sázíme na lidský přístup. Podle nás má toto Vodafone takříkajíc „v paži“ a lidé, se kterými jsme komunikovali, byli velice vstřícní. Takhle bych si představoval spolupráci s každým partnerem, od kterého čerpáme služby.

* Jak moc využíváte nástroje pro péči o zákazníka?

Kontaktní osoba ve Vodafonu nám dodává velký pocit jistoty. Můžeme s ní vše probrat, je nám plně k dispozici a dohlíží na řešení všech našich provozních požadavků, ale také na výhodnost našeho portfolia. Pravidelně totiž sledujeme možnosti a aktuální nabídky služeb, které můžeme využít, a to i vzhledem k našim zahraničním aktivitám. Některé věci umí Vodafone po osobním jednání připravit na míru, což je skvělé.

* Existují nějaké služby, které byste rádi využívali, ale momentálně nevyužíváte?

Plánujeme, že ve spolupráci s Vodafonem budeme využívat IP telefony a IP fax. Také bychom chtěli mít možnost napojení platební brány přes mobilního operátora. Služby tohoto typu nás v budoucnu budou zajímat i v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Zkrátka chceme využívat ta nejpohodlnější řešení a věřím, že je budeme moci nadále čerpat od Vodafonu.

Bushman a Vodafone Bushman využívá pro své pobočky a zaměstnance telekomunikační služby od Vodafonu. Jde především o plně konvergované řešení, které zahrnuje jak mobilní, tak pevné datové a hlasové služby, Managed PBX a další služby v rámci řešení OneNet. Firma ve spolupráci s operátorem zvažuje také využívání IP telefonie a implementaci kompletních služeb týkajících se elektronické evidence tržeb.

Přírodní materiály od roku 1997 Výrobce outdoorového oblečení a vybavení Bushman působí na trhu pod vedením majitele a zakladatele Jindřicha Melichara od roku 1997. V České republice firma provozuje 27 značkových prodejen, jednu prodejnu outletovou a e-shop. Zaměstnává zhruba 100 lidí a soustředí se na výrobu oblečení a doplňků z přírodních materiálů využitelných téměř při každé příležitosti. V kolekcích najdete originální trička, mikiny a svetry, velký výběr košil, praktické a odolné kapsáče, klasické kalhoty a jeansy, bundy a vesty s funkčními detaily pro muže i ženy. Modely se vyznačují pohodlnými střihy v kombinaci se škálou přírodních barev. Společnost také v poslední době expanduje do zahraničí, své zboží prodává na Slovensku, v Německu, Bulharsku, Francii, ve Skandinávii a chystá se do Spojených států. l

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít