Batůžkáři pořád mají kam jít

26. června 2017, 00:00 - Miroslav Zámečník
26. června 2017, 00:00

Vandrování po světě už není tak laciné, jako bývalo, ale pořád ještě můžete procestovat úžasné země za pětistovku denně

Kalendářní léto je tady a s ním čas dovolených.

Na jiném místě týdeníku Euro si pokládáme otázku, v kolika mimoevropských zemích můžete individuálně cestovat pronajatým autem, spát v motelu - zkrátka projet je ve stylu poznávací cesty po Spojených státech a vejít se přitom do sto dolarů na osobu a den.

Nepřekvapivě docházíme k závěru, že jich zase tolik není.

Mnohde je bariérou příliš nebezpečný provoz na špatných silnicích, takže buď si najmete auto s řidičem, anebo je individuální turistika záležitostí pro batůžkáře. Ti mají možností paradoxně mnohem víc, a to při výrazně omezenějším rozpočtu. Jasně že časy, kdy se dalo před 50 lety vegetovat v Afghánistánu nebo v Indii za pět dolarů denně a ještě zbylo na legraci, přežívají už jen ve vzpomínkách pamětníků, ale pořád lze cestovat za dvacet denně a jsou i takové země, kde vydržíte za stovku týden.

Kam a za kolik - batůžkářské ráje Do nákladů za den pobytu není započítána cena zpáteční letenky ani návštěva zpoplatněných památek či národních parků, zahrnuje přibližné náklady na nocleh v hostelu nebo skrovném hotýlku, místní dopravu a stravování. ZDROJ: WWW. MVFUNKVTRAVEL. COM; HISTORKY A ZKUŠENOSTI CESTOVATELŮ

Za 20 USD na den Etiopie L Malawi Ghana Etiopie je už pár let hitem, protože nabízí fantastický treking, zajímavé památky, možnost safari, zajímavá etnika - vše v jednom. Nikaragua Bolívie Pro batůžkáře je Nikaragua levnější alternativou Kostariky.

Za 25 USD na den Peru Ekvádor Guatemala Všechno jsou extrémně zajímavé země kombinující přírodu, památky a etnografii. Vstupy nejsou levné a třeba Tikal v Guatemale dostanete v balíčku od místních operátorů tak za sedmdesát dolarů za den.

Kambodža / Laos / Nepál ) Vietnam /Indie S trochou štěstí vám vydrží bankovka v Kambodži týden, ale za návštěvu Angkor Wat si budete muset připlatit. Totéž platí pro vstupy do dalších památek a národních parků, které jsou pro cizince ze Západu třeba patnáctkrát vyšší než pro místní obyvatele. Projížďka na slonech v nepálském Čitvánu vyjde se vstupným na nějakých čtyřicet dolarů (za dvě hodiny docela dost).

Thajsko Srí Lanka Myanmar Malajsie Indonésie Q Írán Írán je přátelská a bezpečná země, ale vzdálenosti jsou značné. Indonésie je kapitola sama pro sebe - pro fajnšmekry je Irian Jaya (indonéská část Nové Guineje) a přilehlé ostrovy (potápění, birdwatching, etnografie).

Egypt Keňa Maroko Individuální cesty do Egypta jsou dnes jen pro odvážné, Keňa je pro plážové povaleče nebo milovníky přírody (pozor, z „levných safari balíčků“, které se prodávají v přímořských letoviscích, můžete být velice zklamáni). Maroko je dostupné a nabízí kombinaci všeho včetně výborné kuchyně. Í J Za 30 USD na den ( T ) Turecko ( 2 ) Filipíny ( 3 ) Čína ( ? ) Zambie ( 8 ) Senegal ( 6 ) Jižní Afrika ( 7 ) Část východní Evropy a postsovětských republik Batůžkářským hitem je Gruzie, znalci poměrů tvrdí, že ceny stouply a místní lidé už se víc dívají na turisty jako na zdroj výdělku než jako na hosty (tenhle požehnaný stav i v těch nejpřátelštějších zemích trvá krátce). ( 8 ) Kolumbie Í 9 ) Honduras

Za 35 USD na den ( T ) Kostarika ( 2 ) Panama ( 3 ) Mexiko (T)Kuba Kostarika je už pár desetiletí vyhlášená ekoturistická destinace, Panama jí šlape na paty. Mexiko má všechno od památek, etnografie přes přírodu až po kulinární zážitky a skvělé pláže. Kuba dnes z turistiky žije - taháky jsou památky po Španělech, art deco, americké bouráky, pláže, doutníky, rum a Fidelův duch. ( 8 ) Střední a východní Evropa ( 8 ) Rusko I v Česku nebo Maďarsku či Pobaltí se za pětatřicet dolarů na den dá spolehlivě vegetovat. ( 7 ) Jižní Korea ( 8

Tchaj-wan ( 8 ) Jordánsko Soul je supermoderní město s památkami a „Gangnam style“ mládeží - trochu jako Tokio, ale o dost dostupnější.

Mezi 40 a 50 USD na den Chile Argentina Brazílie Jenom ty vzdálenosti… Omán Izrael V Ománu potkáte jedny z nejpřátelštějších lidí, je to bezpečná a zajímavá destinace (v arabském světě jich mnoho nezbývá). Španělsko Portugalsko Řecko

Portoriko

Dominikánská republika CD Jamajka Belize Karibik není levný, ale v tomhle rozpětí to již lze zvládat. Fidži Maledivy Ostrovní ráje nejsou pro cestovatele se skrovným rozpočtem, tady jen dva zástupci.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Syndrom nemocných domů (6)
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev II.
Nestíháte podat daňové přiznání v termínu? Nechte si prodloužit lhůtu!
Vliv různých výdělků na výši důchodu
Na co nezapomenout v daňovém přiznání: Přehled daňových slev I.
Auta
Že by Mercedes-Maybach G 650 Landaulet majitele zklamal?…
Galerie: 10 aut, jejichž zůstatková hodnota po prvním roce provozu klesne nejvíce
Česká rozlučka se Subaru WRX STI dorazila do prodeje. Stojí téměř 1,4 milionu
Volkswagen chystá malé a levné lidové SUV. U nás ho ale nekoupíte
Kia Sportage slaví 25. výročí a zároveň více než pět milionů prodaných exemplářů
Technologie
DXR: Microsoft přináší do herní grafiky nad DirectX vykreslování ray tracingem
Upgrade Windows 10 loni blokoval počítače průměrně 82 minut. Teď to bude 30 minut
Končí další čtečka kanálů RSS. Digg Reader se nedožije pátých narozenin
Hry pro Android si vyzkoušíte i bez zdlouhavé instalace. Google má řešení
Ataribox nedorazí, místo něj přijde Atari VCS. Nová konzole je pořád tajemná
Hry pro příležitostné hráče