Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

Batůžkáři pořád mají kam jít

26. června 2017, 00:00 - Miroslav Zámečník
26. června 2017, 00:00

Vandrování po světě už není tak laciné, jako bývalo, ale pořád ještě můžete procestovat úžasné země za pětistovku denně

Kalendářní léto je tady a s ním čas dovolených.

Na jiném místě týdeníku Euro si pokládáme otázku, v kolika mimoevropských zemích můžete individuálně cestovat pronajatým autem, spát v motelu - zkrátka projet je ve stylu poznávací cesty po Spojených státech a vejít se přitom do sto dolarů na osobu a den.

Nepřekvapivě docházíme k závěru, že jich zase tolik není.

Mnohde je bariérou příliš nebezpečný provoz na špatných silnicích, takže buď si najmete auto s řidičem, anebo je individuální turistika záležitostí pro batůžkáře. Ti mají možností paradoxně mnohem víc, a to při výrazně omezenějším rozpočtu. Jasně že časy, kdy se dalo před 50 lety vegetovat v Afghánistánu nebo v Indii za pět dolarů denně a ještě zbylo na legraci, přežívají už jen ve vzpomínkách pamětníků, ale pořád lze cestovat za dvacet denně a jsou i takové země, kde vydržíte za stovku týden.

Kam a za kolik - batůžkářské ráje Do nákladů za den pobytu není započítána cena zpáteční letenky ani návštěva zpoplatněných památek či národních parků, zahrnuje přibližné náklady na nocleh v hostelu nebo skrovném hotýlku, místní dopravu a stravování. ZDROJ: WWW. MVFUNKVTRAVEL. COM; HISTORKY A ZKUŠENOSTI CESTOVATELŮ

Za 20 USD na den Etiopie L Malawi Ghana Etiopie je už pár let hitem, protože nabízí fantastický treking, zajímavé památky, možnost safari, zajímavá etnika - vše v jednom. Nikaragua Bolívie Pro batůžkáře je Nikaragua levnější alternativou Kostariky.

Za 25 USD na den Peru Ekvádor Guatemala Všechno jsou extrémně zajímavé země kombinující přírodu, památky a etnografii. Vstupy nejsou levné a třeba Tikal v Guatemale dostanete v balíčku od místních operátorů tak za sedmdesát dolarů za den.

Kambodža / Laos / Nepál ) Vietnam /Indie S trochou štěstí vám vydrží bankovka v Kambodži týden, ale za návštěvu Angkor Wat si budete muset připlatit. Totéž platí pro vstupy do dalších památek a národních parků, které jsou pro cizince ze Západu třeba patnáctkrát vyšší než pro místní obyvatele. Projížďka na slonech v nepálském Čitvánu vyjde se vstupným na nějakých čtyřicet dolarů (za dvě hodiny docela dost).

Thajsko Srí Lanka Myanmar Malajsie Indonésie Q Írán Írán je přátelská a bezpečná země, ale vzdálenosti jsou značné. Indonésie je kapitola sama pro sebe - pro fajnšmekry je Irian Jaya (indonéská část Nové Guineje) a přilehlé ostrovy (potápění, birdwatching, etnografie).

Egypt Keňa Maroko Individuální cesty do Egypta jsou dnes jen pro odvážné, Keňa je pro plážové povaleče nebo milovníky přírody (pozor, z „levných safari balíčků“, které se prodávají v přímořských letoviscích, můžete být velice zklamáni). Maroko je dostupné a nabízí kombinaci všeho včetně výborné kuchyně. Í J Za 30 USD na den ( T ) Turecko ( 2 ) Filipíny ( 3 ) Čína ( ? ) Zambie ( 8 ) Senegal ( 6 ) Jižní Afrika ( 7 ) Část východní Evropy a postsovětských republik Batůžkářským hitem je Gruzie, znalci poměrů tvrdí, že ceny stouply a místní lidé už se víc dívají na turisty jako na zdroj výdělku než jako na hosty (tenhle požehnaný stav i v těch nejpřátelštějších zemích trvá krátce). ( 8 ) Kolumbie Í 9 ) Honduras

Za 35 USD na den ( T ) Kostarika ( 2 ) Panama ( 3 ) Mexiko (T)Kuba Kostarika je už pár desetiletí vyhlášená ekoturistická destinace, Panama jí šlape na paty. Mexiko má všechno od památek, etnografie přes přírodu až po kulinární zážitky a skvělé pláže. Kuba dnes z turistiky žije - taháky jsou památky po Španělech, art deco, americké bouráky, pláže, doutníky, rum a Fidelův duch. ( 8 ) Střední a východní Evropa ( 8 ) Rusko I v Česku nebo Maďarsku či Pobaltí se za pětatřicet dolarů na den dá spolehlivě vegetovat. ( 7 ) Jižní Korea ( 8

Tchaj-wan ( 8 ) Jordánsko Soul je supermoderní město s památkami a „Gangnam style“ mládeží - trochu jako Tokio, ale o dost dostupnější.

Mezi 40 a 50 USD na den Chile Argentina Brazílie Jenom ty vzdálenosti… Omán Izrael V Ománu potkáte jedny z nejpřátelštějších lidí, je to bezpečná a zajímavá destinace (v arabském světě jich mnoho nezbývá). Španělsko Portugalsko Řecko

Portoriko

Dominikánská republika CD Jamajka Belize Karibik není levný, ale v tomhle rozpětí to již lze zvládat. Fidži Maledivy Ostrovní ráje nejsou pro cestovatele se skrovným rozpočtem, tady jen dva zástupci.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
8 daňových nepravd
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Jak zažádat o invalidní důchod
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Auta
Statistiky: V Německu se nejvíce krade Audi Q7, u nás je v…
Navštívili jsme chytré město budoucnosti: Smart City Polygon
Výroční aukce Porsche: Kupte si prototyp 959, dakarský speciál nebo 911 „Project Gold“
Fotogalerie: Volha, Lada, Iž nebo Záporožec na dobových reklamních fotkách
MV Agusta F4 Claudio: Ciao, superbiku z Varese!
Technologie
Firefox 63: změny v ochraně proti sledování a v pořadí procházení stránek
Asus má herní monitor s 0,5ms odezvou. Bude mít i FreeSync a ELMB proti rozmazávání
Kdo má nejlevnější VDSL internet? Ušetřit můžete až 300 Kč měsíčně
Slevy a svátky: Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Chrome už neukončíte zkratkou Ctrl+Shift+Q. Jaké klávesy platí pro českou jazykovou mutaci?
Hry pro příležitostné hráče