Batůžkáři pořád mají kam jít

26. června 2017, 00:00 - Miroslav Zámečník
26. června 2017, 00:00

Vandrování po světě už není tak laciné, jako bývalo, ale pořád ještě můžete procestovat úžasné země za pětistovku denně

Kalendářní léto je tady a s ním čas dovolených.

Na jiném místě týdeníku Euro si pokládáme otázku, v kolika mimoevropských zemích můžete individuálně cestovat pronajatým autem, spát v motelu - zkrátka projet je ve stylu poznávací cesty po Spojených státech a vejít se přitom do sto dolarů na osobu a den.

Nepřekvapivě docházíme k závěru, že jich zase tolik není.

Mnohde je bariérou příliš nebezpečný provoz na špatných silnicích, takže buď si najmete auto s řidičem, anebo je individuální turistika záležitostí pro batůžkáře. Ti mají možností paradoxně mnohem víc, a to při výrazně omezenějším rozpočtu. Jasně že časy, kdy se dalo před 50 lety vegetovat v Afghánistánu nebo v Indii za pět dolarů denně a ještě zbylo na legraci, přežívají už jen ve vzpomínkách pamětníků, ale pořád lze cestovat za dvacet denně a jsou i takové země, kde vydržíte za stovku týden.

Kam a za kolik - batůžkářské ráje Do nákladů za den pobytu není započítána cena zpáteční letenky ani návštěva zpoplatněných památek či národních parků, zahrnuje přibližné náklady na nocleh v hostelu nebo skrovném hotýlku, místní dopravu a stravování. ZDROJ: WWW. MVFUNKVTRAVEL. COM; HISTORKY A ZKUŠENOSTI CESTOVATELŮ

Za 20 USD na den Etiopie L Malawi Ghana Etiopie je už pár let hitem, protože nabízí fantastický treking, zajímavé památky, možnost safari, zajímavá etnika - vše v jednom. Nikaragua Bolívie Pro batůžkáře je Nikaragua levnější alternativou Kostariky.

Za 25 USD na den Peru Ekvádor Guatemala Všechno jsou extrémně zajímavé země kombinující přírodu, památky a etnografii. Vstupy nejsou levné a třeba Tikal v Guatemale dostanete v balíčku od místních operátorů tak za sedmdesát dolarů za den.

Kambodža / Laos / Nepál ) Vietnam /Indie S trochou štěstí vám vydrží bankovka v Kambodži týden, ale za návštěvu Angkor Wat si budete muset připlatit. Totéž platí pro vstupy do dalších památek a národních parků, které jsou pro cizince ze Západu třeba patnáctkrát vyšší než pro místní obyvatele. Projížďka na slonech v nepálském Čitvánu vyjde se vstupným na nějakých čtyřicet dolarů (za dvě hodiny docela dost).

Thajsko Srí Lanka Myanmar Malajsie Indonésie Q Írán Írán je přátelská a bezpečná země, ale vzdálenosti jsou značné. Indonésie je kapitola sama pro sebe - pro fajnšmekry je Irian Jaya (indonéská část Nové Guineje) a přilehlé ostrovy (potápění, birdwatching, etnografie).

Egypt Keňa Maroko Individuální cesty do Egypta jsou dnes jen pro odvážné, Keňa je pro plážové povaleče nebo milovníky přírody (pozor, z „levných safari balíčků“, které se prodávají v přímořských letoviscích, můžete být velice zklamáni). Maroko je dostupné a nabízí kombinaci všeho včetně výborné kuchyně. Í J Za 30 USD na den ( T ) Turecko ( 2 ) Filipíny ( 3 ) Čína ( ? ) Zambie ( 8 ) Senegal ( 6 ) Jižní Afrika ( 7 ) Část východní Evropy a postsovětských republik Batůžkářským hitem je Gruzie, znalci poměrů tvrdí, že ceny stouply a místní lidé už se víc dívají na turisty jako na zdroj výdělku než jako na hosty (tenhle požehnaný stav i v těch nejpřátelštějších zemích trvá krátce). ( 8 ) Kolumbie Í 9 ) Honduras

Za 35 USD na den ( T ) Kostarika ( 2 ) Panama ( 3 ) Mexiko (T)Kuba Kostarika je už pár desetiletí vyhlášená ekoturistická destinace, Panama jí šlape na paty. Mexiko má všechno od památek, etnografie přes přírodu až po kulinární zážitky a skvělé pláže. Kuba dnes z turistiky žije - taháky jsou památky po Španělech, art deco, americké bouráky, pláže, doutníky, rum a Fidelův duch. ( 8 ) Střední a východní Evropa ( 8 ) Rusko I v Česku nebo Maďarsku či Pobaltí se za pětatřicet dolarů na den dá spolehlivě vegetovat. ( 7 ) Jižní Korea ( 8

Tchaj-wan ( 8 ) Jordánsko Soul je supermoderní město s památkami a „Gangnam style“ mládeží - trochu jako Tokio, ale o dost dostupnější.

Mezi 40 a 50 USD na den Chile Argentina Brazílie Jenom ty vzdálenosti… Omán Izrael V Ománu potkáte jedny z nejpřátelštějších lidí, je to bezpečná a zajímavá destinace (v arabském světě jich mnoho nezbývá). Španělsko Portugalsko Řecko

Portoriko

Dominikánská republika CD Jamajka Belize Karibik není levný, ale v tomhle rozpětí to již lze zvládat. Fidži Maledivy Ostrovní ráje nejsou pro cestovatele se skrovným rozpočtem, tady jen dva zástupci.

O autorovi| Miroslav Zámečník, zamecnik@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdo vlastní české hokejové kluby?
Co všechno ovlivnilo zvýšení minimální mzdy letos v lednu?
Vrácení daní 2019 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Změny v oddlužení a nezabavitelné minimum v roce 2019
Proč není čistá voda skutečně čistá?
Auta
Škoda Scala je o 70 tisíc dražší než Rapid. Jak si ale…
Mercedes-Benz v ČR opět jedničkou
Videodojmy: Ford Mustang Bullitt
Galerie: Podívejte se, jak v průběhu času rostly ledvinky na BMW řady 7
Nejvíce a nejméně prodávané značky na evropském trhu v roce 2018: VW je suverénní
Technologie
Přeposílání zpráv do maximálně pěti konverzací. WhatsApp limit zavádí globálně
Facebook odstranil stovky manipulativních stránek a účtů ovládaných Ruskem
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál Přátelé?
Web úplně bez reklam. S kompletním blokování se zřejmě vytasí Firefox Focus 9
Televizory Sony pro rok 2019: první 8K a dva OLEDy
Hry pro příležitostné hráče