Bárta ve hře

19. listopadu 2012, 00:00 - (red)
19. listopadu 2012, 00:00

Palubní deník

Tajná stoosmnáctka Premiér Petr Nečas odmítl jmenovat ministrem dopravy Roberta Vacka a vyvolal tím nevoli Karolíny Peake. Zvláště když to doprovodil komentářem, že bezpečáka Víta Bárty ve vládě nechce. Předseda vlády tak možná nechtěně vyvolal pochybnosti o své koaliční straně LIDEM. Nebo spíše o její skutečné autonomii. Robert Vacek totiž býval skutečně hodně blízkým spolupracovníkem Víta Bárty. Některé zákulisní zdroje Palubnímu deníku vykládaly jistě nepodložené pomluvy, že byl jeho spolupracovníkem i v době svého působení v Národním bezpečnostním úřadu, což přinášelo bezpečnostní agentuře ABL jisté výhody.

Čímpak se to stalo, že zrovna tento Bártův věrný spolubojovník, který mu jako šéf bezpečnosti kryl záda na ministerstvu dopravy, přeskočil ke zrádcům Věcí veřejných a nepřátelům Víta Bárty číslo jedna? Nebo je všechno jinak?

Například jak to bylo doopravdy s báječným realitním kšeftem Karolíny Peake v pražské Troji, kde prodala vilu akciové společnosti s neznámými vlastníky, u nichž se spekuluje, že by mezi nimi mohl figurovat třeba Roman Janoušek, bývalý zaměstnavatel Radka Johna a parťák Tomáše Hrdličky? Mimochodem dva lidé, kteří evidentně stáli u zrodu byznys projektu Víta Bárty nazvaného Věci veřejné. Když k tomu přičteme, že křehkou koalici na poslední chvíli podpořil další exmanažer ABL Josef Dobeš… Lze si zaspekulovat, že LIDEM a VV k sobě z hlediska svých neznámých akcionářů nemusejí mít až tak daleko a stará dobrá sněmovní stoosmnáctka nadále, byť v ilegalitě, žije.

Mero má rouru Dohodnuto. Česká republika se patrně již stala akcionářem ropovodu TAL. A to prostřednictvím státní společnosti Mero, která ve zmíněném produktovodu ovládne šest procent akcií. Původnímu majiteli podílu, společnosti Shell, za něj zaplatí zhruba patnáct milionů eur.

Ropovodem TAL teče ropa z italského přístavu Terst, v německém Ingolstadtu na něj navazuje další ropovod – IKL. Mero jednalo se Shellem o prodeji zhruba pět let. Tvrdá rokování skončila před několika měsíci předběžnou dohodou o prodeji podílu. Před definitivním uzavřením dohody musel Shell ještě oslovit zbývající akcionáře ropovodu TAL, zda mají o jeho podíl zájem. „Nikdo se neozval, a tak se novým majitelem šestiprocentního podílu stane Mero,“ konstatoval dobře informovaný zdroj. Vyjádření společností Shell a Mero se do uzávěrky toho článku nepodařilo získat. O dalším vývoji kolem prodeje podílu v ropovodu TAL prý budou obě firmy informovat na tiskové konferenci, kterou svolaly na počátek tohoto týdne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít