Bankovní venture kapitalisté - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Bankovní venture kapitalisté

, Aleš Mydlář,
Bankovní venture kapitalisté
Zdroj: Euro.cz

Česká spořitelna

PRAHA (myd) – Česká spořitelna (ČS) představila poslední z řady TOP programů, které vycházejí z privatizačního příslibu současného vlastníka ČS Erste Bank. Program s názvem TOP Kapitál má za cíl podporovat malé a střední firmy pomocí investic ve formě rizikového kapitálu. Spořitelna založila ve spolupráci se společností Czech Venture Partners fond s názvem Czech TOP Venture Fund s počátečním jměním 10,55 milionu eur (podíl ČS činí 84,25 procenta). Investice budou zaměřeny pouze na české malé a střední podniky a jejich jednotlivá výše se má pohybovat mezi 750 tisíci až třemi miliony eur. Letos by navíc mělo dojít k dalšímu navýšení kapitálu fondu na 25 milionů eur.
Ukončení činnosti, to znamená realizace exitů všech investic, se plánuje do roku 2011. „Nemáme žádnou sektorovou preferenci a jsme omezeni pouze zakázanými oblastmi, jako je výroba zbraní,“ řekl týdeníku EURO náměstek generálního ředitele ČS Gernot Mittendorfer. „Spořitelna sama navíc o investicích nebude přímo rozhodovat. Tuto úlohu jsme přenechali našim partnerům, kteří mají s tímto byznysem bohaté zkušenosti,“ dodal.
Společnost Czech Venture Partners již v Česku realizovala 35 procent všech investic v oblasti rizikového kapitálu a z celkového počtu exitů na ni připadá 70 procent. Spořitelna plánuje založit další dva venture kapitálové fondy a celkem takto hodlá investovat jednu miliardu korun.