Bankovní elita ve stylu avantgardy

18. listopadu 2014, 00:00 - Petra Pelantová
18. listopadu 2014, 00:00

Třináctý ročník prestižního klání tuzemských bank a pojišťoven zná své vítěze

Letošní výsledky ocenění v soutěži Fincetrum Banka roku 2014 přinesly jasný vzkaz: Češi věří Československé obchodní bance. ČSOB završila svůj postup ke stupni vítězů z posledních let, přerušila pětiletou dominanci svých největších konkurentů a stala se Bankou roku 2014. Galavečer se tentokrát konal v Obecním domě a loňskou inspiraci Mikolášem Alšem vystřídal večer laděný do stylu avantgardního umělce Ladislava Sutnara.

Ten působil na přelomu devatenáctého a dvacátého století a je stále považován za špičku oboru komerční grafiky a vizuální komunikace.

Žádné překvapení Vítěze ve většině kategorií vybírala porota složená z nezávislých odborníků. ČSOB byla oceněna zejména za to, že svým klientům pod značkou Era dokáže nabídnout i nízkonákladový běžný účet. To totiž není u velkých bank obvyklé. Navíc přes svoji dceřinou Hypoteční banku má skupina našlápnuto opět k pozici jedničky ve sjednaných hypotečních úvěrech.

„ČSOB je kvalitní, stabilní a silnou bankou na českém trhu a všechny nás potěšilo, že se nám podařilo získat první místo i přes stále rostoucí konkurenci. Naše služby poskytujeme všem typům zákazníků, od fyzických osob po korporátní klientelu, a chceme v tom nadále pokračovat a dále je rozvíjet. Vítězství si velice vážíme a je pro nás jednoznačně výzvou ho příští rok znovu obhájit,“ uvedl člen představenstva Petr Hutla, který za banku minulý týden ocenění přebíral.

Stříbrnou příčku v kategorii Banka roku 2014 obsadil loňský vítěz Česká spořitelna. Trojkou se pak stala Komerční banka a zkompletovala trojici největších bank na českém trhu přesně dle pořadí jejich velikosti.

Velká bankovní trojka se dosud na prvních třech místech střídala každoročně, nejedná se proto o žádné velké překvapení a na průlom v podobě menších bankovních domů sahajících po umístění na prvních třech pozicích se stále čeká. „Výsledky soutěže v podstatě reflektují stabilní situaci na trhu,“ konstatoval spolumajitel pořadatelské společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.

Velké bankovní domy totiž na trhu stále drží své pozice i navzdory přílivu nových bank v posledních několika letech, které jsou v mnohých ohledech velmi úspěšné, a daří se jim lákat novou klientelu.

Česká spořitelna, která byla letos v hlavní kategorii odsunuta na druhou příčku, ale nemusí zoufat. Opět se jí totiž podařilo bodovat v důležité kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku. Následovala ji Komerční banka a ČSOB, která bodovala i v kategorii Privátní banka roku. Tam se rovněž dostala na nejvyšší příčku.

Dynamičtí nováčci Pokud jde o úspěchy menších bank, daleko zajímavější je kategorie Nejdynamičtější banka roku. První příčku obsadila stejně jako loni Air Bank. Banka z impéria byznysmena Petra Kellnera dokázala svým stylem a nabídkou služeb za prvních deset měsíců přilákat více než devadesát tisíc klientů a překročila třísettisícovou hranici. Na druhou příčku se dostala Equa bank, která byla oceněna zejména za to, že rozšířila svoji nabídku spotřebitelských úvěrů. Aktivní byla ovšem i na hypotečním trhu. Třetí příčku získala tradiční nízkonákladová Fio banka. Nízkonákladoví hráči ale bodovali stejně jako v minulých letech i v kategorii Účet roku. Loňský vítěz Air Bank se svým výjimečným úročením pro aktivní uživatele platební karty ovšem obsadil až třetí příčku. Nejvyšší ocenění si dle názoru odborné poroty vysloužil Fio osobní účet, který je zdarma pro všechny běžné operace, a to bez zvláštních podmínek. Druhé místo obsadilo eKonto od Raiffeisenbank.

Lítý boj Mezi pojišťovnami pokračoval zuřivý boj o zákazníka.

Tvrdá konkurence spolu se změnami v souvislosti s novým občanským zákoníkem tuzemské pojišťovny dost zaměstnala loni i předloni, tudíž na výrazné inovace nezbyl čas. Zřejmě i proto vybrala odborná porota v kategorii Pojišťovna roku stejně jako v předešlém roce na stupně vítězů tři největší a nejstabilnější pojišťovny na trhu.

Vítězem se stala Česká pojišťovna, druhé místo obsadila Allianz pojišťovna a na třetím místě se umístila Kooperativa pojišťovna.

» Trochu pestřejší souboj se odehrál v kategorii Hypotéka roku. Stejně jako v minulém roce pokračoval i letos pokles úrokových sazeb. Hlavním lídrem ve snižování sazeb byla svými prakticky nepřetržitými akčními nabídkami Česká spořitelna, která si tak vysloužila ocenění Hypotéka roku pro svůj produkt Hypotéka České spořitelny. Na druhé místo se zařadila v minulosti dlouhodobě vítězná Hypoteční banka s produktem Bezpečné financování převodu nemovitosti. Třetí místo získala Fio banka se svojí Fio hypotékou, a poprvé tak vystoupala na stupně vítězů v této kategorii.

Nutno ještě dodat, že Hypoteční banka si druhou příčku vynahradila prvenstvím v kategorii Bankéř roku, kterým se stal její šéf Jan Sadil. Rozhodli o tom ředitelé samotných bank, protože právě ti vybírají toho nejlepšího mezi sebou.

Ale ještě zpět k pojišťovnám. Ty poměřily své síly i v kategorii Životní pojištění. Pomyslné zlato si odnáší Česká pojišťovna díky svému novému produktu Můj život.

Jde o variabilní životní pojištění, klient ho totiž může v závislosti na své životní situaci měnit v mnoha parametrech. České pojišťovně bezesporu pomohlo, že díky intenzivní televizní reklamě byla tato novinka opravdu nepřehlédnutelná. Na druhém místě skončila Pojišťovna České spořitelny a její tradiční produkt Flexi, který byl letos mírně inovován. Třetí místo obsadila ING Životní pojišťovna s produktem Smart. Jeho hlavní výhodou jsou vysoké limity pojistného plnění.

Klesající trh Zuřivý boj o zákazníka ale neprožívaly jen pojišťovny.

Hned několika výzvám musely čelit rovněž penzijní společnosti, a to zejména v oblasti rozvoje doplňkového penzijního spoření nebo v péči o stávající klienty penzijního připojištění. Z celkového pohledu totiž trh klesá, příliv klientů a prostředků do doplňkového penzijního spoření nestačí kompenzovat přirozený úbytek z penzijního připojištění. Vedle téměř jistého zániku druhého pilíře tak nastávají komplikace i ve třetím pilíři, kdy některé účastnické fondy mají dost daleko ke splnění zákonem určených požadavků na objem spravovaných prostředků. V této složité situaci dokázala dle poroty obstát a celkové vítězství v kategorii Penzijní společnost roku si odnáší Penzijní společnost České pojišťovny. Ta letos získala nejvíce klientů jak ve třetím, tak také ve druhém pilíři. Druhé místo obsadila Allianz penzijní společnost, známá především historicky stabilní výkonností svého penzijního připojištění. Na třetí příčku se dostala ING Penzijní společnost.

S komplikacemi na trhu se potýkaly i stavební spořitelny, což hlasující zohlednili při vyhodnocování kategorie Stavební spořitelna roku 2014. Trh stavebního spoření letos pokračoval v trendu poklesu úrokových sazeb z úvěrů i úspor a stavební spořitelny se v posledních letech spíše zabývaly možnostmi, jak se zbavit smluv s vyšším úročením, než zajímavými novinkami pro klienty.

Situace se ale mohla částečně stabilizovat, neboť hlasy volající po dalším omezení státní podpory zcela utichly. Stavební spoření je tak stále jedním z nejvýhodnějších produktů pro drobné klienty. První příčku obhájila v kategorii Stavební spořitelna roku Wüstenrot – stavební spořitelna, která se v první polovině roku držela na špici spořicích sazeb. Druhou příčku obsadila největší spořitelna na trhu, Českomoravská stavební spořitelna, lákající klienty na úrokové bonusy při pravidelném spoření. Třetí místo získala loni druhá Modrá pyramida stavební spořitelna.

Prestižní akce Klání s názvem Banka roku odstartovalo už v roce 2002, od té doby přibylo kategorií a rozšířilo se povědomí o této akci. Pro banky a pojišťovny se však jedná především o dobrou reklamu. Své vítězství obvykle slušně zhodnocují v marketingových akcích. „Je to tradiční akce, která již neodmyslitelně patří do finančního prostředí. Pro klienty je dobré mít zmapovanou situaci na trhu a znát názor poroty na jednotlivé produkty či služby,“ zhodnotil soutěž šéf Hypoteční banky Jan Sadil.

Výsledková listina

Stejně jako loni se i letos snažily na nejvyšší pozice útočit malé banky.

Bankéř roku

Jan Sadil (Hypoteční banka)

Pojišťovák roku

Jaroslav Besperát (Česká podnikatelská

pojišťovna, Vienna Insurance Group)

Banka roku

1. Československá obchodní banka

2. Česká spořitelna

3. Komerční banka

Nejdůvěryhodnější banka roku

1. Česká spořitelna

2. Komerční banka

3. Československá obchodní banka

Nejdynamičtější banka roku

1. Air Bank

2. Equa bank

3. Fio banka

Banka bez bariér

1. Česká spořitelna

2. Československá obchodní banka

3. GE Money Bank

Privátní banka roku

1. Československá obchodní banka

2. Komerční banka

3. J&T Banka

Pojišťovna roku

1. Česká pojišťovna

2. Allianz pojišťovna

3. Kooperativa pojišťovna, Vienna

Insurance Group

Penzijní společnost roku

1. Penzijní společnost České pojišťovny

2. ING Penzijní společnost

3. Allianz penzijní společnost

Hypotéka roku

1. Hypotéka ČS (Česká spořitelna)

2. Bezpečné financování převodu

nemovitosti (Hypoteční banka)

3. Fio hypotéka (Fio banka)

Účet roku

1. Fio osobní účet (Fio banka)

2. eKonto SMART (Raiffeisenbank)

3. Běžný účet (Air Bank)

Stavební spoření roku

1. Wüstenrot – stavební spořitelna

2. Českomoravská stavební spořitelna

3. Modrá pyramida stavební spořitelna

Životní pojištění roku

1. Můj život (Česká pojišťovna)

2. Flexi životní pojištění (Pojišťovna České

spořitelny, Vienna Insurance Group)

3. ING Smart (ING Životní pojišťovna,

pobočka pro ČR)

Autopojištění roku

1. Autopojištění 2015 (Allianz pojišťovna)

2. NAMÍRU (Kooperativa pojišťovna,

Vienna Insurance Group)

3. PREMIUM (Česká pojišťovna)

Jak hlasovali experti.

Vítěze ve většině kategorií vybírala

porota složená z nezávislých odborníků.

Ti nejsou zaměstnáni v hodnocených

skupinách – nejčastěji působí v médiích,

akademické sféře, státní správě a byznysu.

Nejdůvěryhodnější banka roku byla

vyhlášena na základě hodnocení veřejnosti

v průzkumu renomované agentury

STEM/MARK. Hlasování proběhlo formou

osobního dotazování napříč Českou

republikou u reprezentativního vzorku.

Privátní banku roku vybírali zástupci

žebříčku 300 nejbohatších Čechů

a Slováků internetového portálu Motejlek.

com. Největší osobnosti v bankovnictví

a pojišťovnictví volili mezi sebou nejvyšší

představitelé bank a pojišťoven.

O autorovi| Petra Pelantová, spolupracovnice redakce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná…
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít