Bankéři a nezkušení diletanti

17. prosince 2012, 00:00 - Petra Pelantová
17. prosince 2012, 00:00

Glosa

Vyjednávání o bankovní unii vrcholí. Česká republika dávala svůj postoj k jednotné evropské regulaci vždy hlasitě najevo. Bojíme se, aby mateřské banky nevysávaly ze svých dcer v České republice kapitál, zní z kabinetu Petra Nečase i z kanceláří České národní banky (ČNB).

Je taková obava namístě? Tuzemské banky veřejně nesdělují, kolik platí svým zahraničním matkám například za IT služby, manažerskou podporu či know-how. K těmto informacím má přístup pouze ČNB a finanční úřad. Obě instituce tudíž vědí, jaké poklady se skrývají v účetních položkách jednotlivých bank a že mateřské banky umějí „optimalizovat kapitál“ už nyní, aniž by potřebovaly změny v regulaci.

Námitka finančního úřadu, že jde o umělé snížení daňového základu, neobstojí. Banka hravě zdůvodní, že IT podporu od své matky potřebuje. A že stála balík? No přece si službu nebude objednávat externě, když pracuje s citlivými daty, že?

Dividendy nebo podřízené půjčky jsou staré, a hlavně příliš viditelné fígle, jak přesouvat kapitál.

Existují rafinovanější způsoby. Nenakupuje dluhopisy, které vydává některá z českých bank, fond patřící její mateřské společnosti v zahraničí?

Když v devadesátých letech nejmenovaná státní a ne příliš výdělečná banka vlastnila nejmenovanou a o poznání výdělečnější stavební spořitelnu generující zisky v řádu stovek milionů, nebyl pro banku žádný problém dostat se k výdělku své dcery. Jelikož se stavební spoření prodávalo i na pobočkách banky, faktura za roční pronájem a využívání prostor, kterou banka do své spořitelny poslala, se vyhoupla na částku vysoko přesahující sto milionů korun. I takové může být kouzlo účetní položky s názvem ostatní provozní náklady.

Lze opravdu zahraničním vlastníkům bránit, aby se dostali k přebytečnému kapitálu dceřiných bank za hranicemi, který musejí držet „v rámci boje proti další případné krizi“, i když by si vystačily s menším bezpečnostním polštářem? Opravdu se lze domnívat, že zahraniční vlastníci by se vrhli na české banky a vysáli z nich kapitál? To je stejné, jako bychom tvrdili, že ve vedení skupiny Erste sedí namísto špičkových bankéřů diletanti. Regulace byla vždy dostatečná, pouze stačilo dohlížet na to, aby se dodržovala. Její další sešněrování může vést jen k tomu, že banky udělají za svých zahraničních dcer pobočky a šmytec. l

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít