Báječná léta se Zemanem

12. února, 00:00 - Jan Novotný
12. února, 00:00

Prezidentské volby nechaly dveře otevřené klientelismu, jaký Hrad a Lány po revoluci ještě nezažily

Je načase konečně procitnout z povolební virózy a vrátit se do každodenní reality naší spálené země. Pokud ještě stále věříte, že opětovné zvolení Miloše Zemana bylo pro Česko požehnáním, a očekáváte minimálně další akci čisté ruce, doporučuji nahlédnout za dveře Kanceláře prezidenta republiky. Nemusíte nikam chodit ani žádat o povolení ke vstupu. Stačí vám k tomu internet.

Bezmezná dobročinnost

Začít můžete u veřejných zakázek lánského zámku, prestižní adresy českých prezidentů, jednoho ze symbolů novodobé české státnosti. Celý rozpočet prezidentské kanceláře za Miloše Zemana pozoruhodně nabobtnal, loni byl o 200 milionů vyšší než v roce 2013. Desítky lánských zakázek přitom budí vážné podezření.

Policií vyšetřované vedení lánské správy v čele s Milošem Balákem přikleplo kšefty bez soutěže sponzorům Zemanovy prezidentské kampaně nebo sponzorům jejich vlastního basketbalového klubu ve Strakonicích.

Obhajobu lánské správy v trestním řízení zajišťují na náklady státu dvě advokátní kanceláře, jejichž hodinová taxa začíná na dvou tisících korun za hodinu. To vše jsme si na konci ledna v prezidentské volbě zvolili. A pak že se Češi nerozdají. Naopak, naše dobročinnost nezná mezí.

Vlekař z Osvětiman

Baláka, který měl v minulosti čilé styky s jihočeským kmotrem ODS Pavlem Dlouhým nebo Vojtěchem Slówikem, lobbistou exministra zemědělství Palase, instaloval do čela lánské správy kancléř Vratislav Mynář. Málokdo (snad kromě Andreje Babiše) nasbíral v české politice za poslední roky tolik skandálů. Nákup superlevné strašnické vilky od advokáta Romana Janouška, protlačení neznámé firmy Liglass ke stavbě elektrárny v Kyrgyzstánu, neschopnost získat bezpečnostní prověrku na vyšší stupeň, než má lánská zahradnice, a mnohé další kauzy a kauzičky.

Vlekař z Osvětiman, jak se Mynářovi na Slovácku (a dnes i v Praze) přezdívá, má na Hradě alespoň oficiální funkci. Víme, že měsíčně bere od státu více peněz než ministři a za rok si vydělá až dva miliony korun. Na Hradě však má hned vedle Zemana velkou kancelář s asistentkou i Martin Nejedlý, o jehož práci pro prezidenta nevíme vůbec nic. Zeman ho neangažoval jako zaměstnance Hradu, ale jako neoficiálního poradce na základě „ústní dohody“. Podle vyjádření Hradu prý pracuje zadarmo. Ale z čeho žije a za co tankuje palivo do svého černého mercedesu?

Podle všeho je tento volejbalista, který umí rusky líp než česky, mužem štěstěny. Nejenže si může dovolit pracovat zadarmo, ale dokáže bez problémů nasekat i stomilionové dluhy a nic se nestane. Závazky za jeho zkrachovalou firmu Lukoil Aviation Czech před rokem zaplatil ruský ropný gigant Lukoil. Pánové, kdo z vás to má?

Po tom všem už se nelze ani divit, že mezi sponzory Zemanovy nákladné billboardové kampaně jsou zadlužené firmy nebo legendární pražský lobbista Tomáš Hrdlička. Vše toto jsme svou lednovou volbou legitimizovali. Vzkázali jsme Balákovi, Mynářovi i Nejedlému, že svou práci dělají dobře. A teď ji budou dělat ještě lépe. Čeká nás dalších pět báječných let. •

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vrácení daní 2018 - kdy dostanete daňový přeplatek?
Kolik si můžete vybrat dovolené, když máte novou práci a jste ve zkušební době
Kolik stojí lístky na Mistrovství světa v hokeji?
Je lepší na dovolené platit kartou, nebo peníze směnit?
Zaplatit daň z nemovitostí za rok 2018 musíte do 31. května
Auta
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou…
Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Galerie: Tohle je 10 nejlepších interiérů roku 2018
Hyundai i20 dostal facelift, dvouspojkový automat a verzi Active
BMW iX3 je SUV X3 bez ledvinek a s pouze elektrickým pohonem
Technologie
Britský vynálezce připravuje děti na život s kryptoměnami
Xiaomi uvádí Mi 6X. Boduje cenou, ale má nepochopitelné slabiny
Gmail dostává největší aktualizaci za posledních 7 let. Co umí a jak vypadá?
Vivaldi 1.15 má tři nové funkce, prohlížeč ale stále nenabízí synchronizaci
Samsung má nové NVMe moduly: SSD 970 Evo a Pro s řadičem Phoenix opět vedou ve výkonu
Hry pro příležitostné hráče