Bagety došly

15. prosince 2014, 00:00 - Michal Půr
15. prosince 2014, 00:00

Řetězec Paneria skončil v platební neschopnosti. Jeho pád provázejí nejasnosti, z nichž největší se točí kolem role bývalého šéfa Marka Paříka

Na konci letošního roku měla mít celkem 150 prodejen a držet pozici druhého největšího řetězce rychlého občerstvení v Česku, hned po McDonald’s.

Místo toho prodejny Paneria velmi rychle mizejí z ulic a nákupních center. Svědky nezvládnuté expanze bychom nebyli poprvé, tento případ však provází řada podezřelých okolností, na jejímž konci zůstávají zaměstnanci bez výplat či podivné figury s bydlištěm na městském úřadu v čele dříve seriózních firem. Jako červená niť se pak celým případem proplétá jméno Marka Paříka, šéfa největší české pekárny United Bakeries.

Ten byl až do května letošního roku jednatelem společnosti Eureca Shops, která síť Paneria provozovala. Paříka v květnu v pozici jednatele vystřídal Tomáš Beier, muž s bydlištěm na opavské radnici. Hned po vstupu Beiera, kterého se redakci nepodařilo kontaktovat, firma přestala vyplácet mzdy svým zaměstnancům. „Pan Beier nám řekl, že si máme dojít na pracák, že tam nám nějaké peníze dají,“ stěžuje si jedna z bývalých zaměstnankyň na facebookových stránkách Panerie, kde je podobných příspěvků několik.

Po účetnictví ani stopy Pouhý měsíc od příchodu nového jednatele do firmy městský soud vyhlásil nad společností Eureca Shops insolvenční řízení, přičemž jen o pár dní později vydal exekuci na Beierův majetkový podíl. Insolvenční správkyně Kateřina Martínková si v zápisu k řízení o platební neschopnosti, který má redakce týdeníku Euro k dispozici, postěžovala, že firmě kompletně chybí účetnictví. Prakticky okamžitě po příchodu nového jednatele z firmy odešlo celé ekonomické oddělení a veškeré účetnictví zmizelo, což samozřejmě komplikuje uspokojení pohledávek.

„Jednatel není schopen předložit seznamy majetku a závazků, a to i s přihlédnutím k tomu, že od předchozího jednatele (Marka Paříka – pozn. red.) neobdržel úplné účetnictví,“ uvedla Martínková. Podle ní Beier nebyl ani schopen předložit seznam majetku, přičemž uvedl, že je na bezpečném místě a nehrozí, že by jej někdo poškodil. Paneria přitom ještě na konci roku 2013 měla zhruba 54 provozoven, velkou část z nich v nákupních centrech Kaufland a Bauhaus.

Některé z prodejen jsou v současnosti zavřené, mimo jiné i v pražské Vodičkově ulici, na Národní třídě či v Bělohorské ulici, kde bývalého nájemce vystřídal belgický pekáren Bagety řetězec Panos. Velká část ze stále provozovaných prodejen dostala výpověď z nájmu a jejich osud je nejistý. Celkově Eureca Shops dluží téměř 120 milionů korun. Podle soupisu majetku, který pořídila insolvenční správkyně, bylo na účtech společnosti jen něco málo přes dva tisíce korun a z vozového parku zůstala jen jedna značně ojetá Škoda Fabia.

Strmý pád Důvod pádu ambiciózního řetězce rychlého občerstvení je poměrně jednoduchý a odhaluje jej účetní závěrka společnosti za rok 2012, kterou má redakce k dispozici. Pařík se rozhodl do rozvoje značky Paneria investovat 150 milionů korun. Optimismus u něj vyvolávala dohoda, kterou uzavřel s koncernem Agrofert o fúzi pekáren United Bakeries a Penam. Ta jej vedla i ke koupi 35 prodejen řetězce Mr. Backer, které přejmenoval na Panerii. Peníze se Pařík rozhodl investovat i do nové centrály firmy.

Když z dohody s Agrofertem na podzim roku 2012 sešlo, pro Paříka to byla obrovská rána, která jej připravila o stovky milionů korun. „Rozhodlo se o tom, že je nutné zahájit jednání o vstupu strategického investora či finančního partnera do Eureca Shops, aby bylo zajištěno pokračování nastartovaného rozvoje společnosti a financování pro firmu jako takovou,“ pojmenovali problémy firmy auditoři v účetní závěrce. Strategického partnera se nicméně pro Eureca Shops najít nepodařilo, cesta do insolvence tak byla otevřená. Trvala jen rok a půl.

Samotného Paříka se týdeníku Euro přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout, kolegové z Hospodářských novin byli před časem úspěšnější, ale šéf největších českých pekáren byl velmi strohý. „Paneria je již prodaná. Nemám se k čemu vyjadřovat,“ řekl.

Jeho role ovšem může být daleko větší, než je ochoten přiznat. Za povšimnutí stojí, že zbylé prodejny v současnosti provozuje společnost Forester Group, což Paneria oznámila na stále fungujících webových stránkách.

Co bude dál?

Hlavní činností Forester Group je prodej takzvaných ready made společností, tedy těch předem založených bez konkrétní činnosti.

Firma se základním kapitálem 144 milionů korun se ovšem zabývá i developerskou činností, úsporným osvětlením, a dokonce nabízením studia v Číně, přičemž garantem tohoto programu je jen pro zajímavost tajemník Českočínské obchodní komory Lubomír Lédl. Daleko zajímavější je zde ovšem Paříkova role.

Ve firemním rejstříku spojení mezi Paříkem a Forester Group není patrné na první pohled, ale ve skutečnosti existuje přes společnost Le Patio CZ, která provozuje poměrně známé stejnojmenné obchody s nábytkem a bytovými doplňky. V ní až do března roku 2012 působil jako jednatel právě Marko Pařík, přičemž téměř přesně osm měsíců po jeho odchodu poloviční podíl ve firmě získala Forester Group a po několika měsících společnost se základním kapitálem zhruba 115 milionů korun ovládla úplně.

Aby toho nebylo málo, firma Le Patio CZ požádala letos na jaře soud o zahájení insolvenčního řízení sama na sebe, a to dokonce opakovaně. V obou případech to soud odmítl. Letos v srpnu ovšem Forester Group prodejce nábytku opustil a firmu ovládl Jindřich Peška, muž s bydlištěm na letňanském sídlišti. Bude tak velmi zajímavé sledovat, co se v následujících měsících s Le Patiem stane a zda nebude následovat Eureca Shops do insolvence. l

Paříka v květnu v pozici jednatele vystřídal Tomáš Beier, muž s bydlištěm na opavské radnici. Poté firma přestala vyplácet mzdy zaměstnancům. „Jednatel není schopen předložit seznamy majetku a závazků, a to i s přihlédnutím k tomu, že od předchozího jednatele (Marka Paříka – pozn. red.) neobdržel úplné účetnictví,“ uvedla insolvenční správkyně.

Marko Pařík • Spolu se svým bratrem Jaroslavem Michaelem Paříkem založil pekárenskou skupinu United Bakeries. Oba se narodili v podnikatelské rodině, která za první republiky v Napajedlech vybudovala známou továrnu na výrobu zemědělských strojů Slavia/Bří Paříkové. Fabriku v roce 1948 znárodnili komunisté a rodina uprchla do Francie. • V Belgii poté bratři Paříkové vybudovali firmu na zpracování kovů a v 80. letech i potravinářskou firmu Avieta. Po roce 1989 se oba vrátili do Česka, kde založili společnost Delta Pekárny, která po fúzi s firmou Odkolek vytvořila skupinu United Bakeries, svého času největší ve střední Evropě. • United Bakeries se v roce 2012 pokusil koupit současný ministr financí Andrej Babiš, ale transakci kvůli její slovenské větvi nakonec zhatil slovenský antimonopolní úřad. Celá skupina se z nepovedeného obchodu vzpamatovává jen těžko, její zástupci přiznávají stamilionové škody. • Smolné období tím pro Marka Paříka neskončilo. Letos v létě jeho bratr Jaroslav

Michael náhle zemřel ve věku 72 let.

O autorovi| Michal Půr • pur@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít