Bacha, jede Zeman

16. června 2014, 00:00 - Blahoslav Hruška
16. června 2014, 00:00

Policie tápe v tom, kdo koordinuje prezidentovy spanilé jízdy do regionů

Černé limuzíny, houkající sirény a túrování motorek obvykle věští, že jede nějaký potentát. V případě prezidenta Miloše Zemana to ale nemusí platit. Jeho několikadenní cesty po krajích, které odkoukal od svého předchůdce Václava Klause, se zkoušejí předem a nanečisto. Nejinak tomu bylo minulý týden, kdy se vypravil na Liberecko.

Jenže zatímco výsledek generálky pomůže prezidentovým bodyguardům, pro desítky dalších policistů je to jen jedno z dějství nepochopitelného divadelního kusu, jehož režiséra neznají.

policejní chaos Na začátku to vypadá snadně. Kancelář prezidenta naplánuje cestu do všech zapadlých koutů a složku předá Útvaru pro ochranu prezidenta. Ochranka hlavy státu si projde kritická místa a reportuje svému nadřízenému, tedy Policejnímu prezidiu, které požadavky doručí na krajská ředitelství. Tam většinou nastává chaos. Třeba královéhradecká centrála policie tvrdí, že není schopna spočítat policisty, kteří se podíleli na zajištění dubnové cesty prezidenta. „To je různé. Někteří policisté byli nasazeni po celý den, jiní třeba jen na chvíli hlídkovali u vjezdu na náměstí,“ vysvětluje mluvčí tamní policie Jan Čížkovský. A kdo by měl přehled? „To je spíš otázka pro Policejní prezidium, jakou si vyžádá součinnost,“ dodává. Na prezidiu ovšem odmítají, že by krajům mluvili do toho, jak se mají na Zemana připravit. Jde jim prý jen o zajištění veřejného pořádku a dopravy. „Jakým počtem nasazených policistů budou tyto požadavky splněny, je věcí jednotlivých krajských ředitelství,“ říká Jozef Bocán, mluvčí Policejního prezidia.

Oficiální čísla mužů v akci jejich nadřízení buď neznají, nebo s ohledem na bezpečnost nechtějí prozradit. Podle informací týdeníku Euro bylo ale třeba zrovna v Hradci Králové a okolí nasazeno na tři sta policistů. Není se pak čemu divit, že průjezd prezidenta s ekvipáží berou ve velkém stylu. Běžné jsou třeba uzavírky křižovatek na dlouhé minuty, náměstí hermeticky odříznutá od okolních komunikací a stovky metrů zákazů zastavení. Jenže žádná taková konkrétní opatření nikdo nespecifikuje a podle všeho jde o způsob, jak se před prezidentovými lidmi „blýsknout“.

Například prezidentova ochranka ani vyprázdněné ulice, ani špalíry policistů podél cest explicitně nepožaduje.

Platí to i o veřejných prostranstvích, kde Zeman mluví. Třeba minulý týden policie vyvedla z náměstí v Hrádku nad Nisou zřejmě poněkud přiopilého muže, který zuřivě gestikuloval. Přitom ho od prezidenta dělily desítky metrů.

Co za to Ještě méně transparentní než policejní servis na místě je to, kolik takové prezidentské manévry stojí. V Hradci Králové i Olomouci, kam Zeman zavítal v březnu, svorně tvrdí, že jejich policisté byli beztak ve službě, takže veletoče kolem prezidentovy spanilé jízdy nic nestály. Plzeňské krajské ředitelství ovšem účet za třídenní policejní hemžení vystavilo. Zemanova květnová vizitace kraje na přesčasech policistů a vedlejších nákladech vyšla na půl milionu korun.

Připomeňme, že další částky jdou z krajského eráru i z rozpočtů měst a obcí. Ubytování prezidenta s doprovodem, slavnostní obědy a večeře nebo třeba vybudování krytého pódia s najatým zvukařem a aparaturou, které Hrad obvykle vyžaduje, vyjde na desítky až stovky tisíc korun.

Paradoxní na možná poněkud přehnané péči o zajištění prezidentova bezpečí je fakt, že když Zeman vyjede do zahraničí, na žádný takový servis se spolehnout nemůže.

Takzvaný advance team z řad hradní ochranky, který dříve projížděl nanečisto místa, kam prezident přijede, byl z úsporných důvodů zrušen. Zeman se tak musí spoléhat na to, co mu ambasáda vyhádá s místní policií a kam ho protokol podle minutovníku nasměruje. Snad i proto si ty luxusně zajištěné návštěvy regionů viditelně užívá. Letos na spanilých jízdách po krajích strávil již osmnáct dnů. l

Zemanova květnová vizitace Plzeňského kraje přišla na přesčasech policistů a vedlejších nákladech na půl milionu korun.

O autorovi| Blahoslav Hruška, hruskab@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít