Babišův prezident

08. února 2016, 00:00 - JAN NOVOTNÝ
08. února 2016, 00:00

POLITIKA Miloš Zeman předvádí, že je dnes jedním z nejdůležitějších členů hnutí ANO

Prezident Zeman získal členství v hnutí ANO a stranickou knížku k tomu ani nepotřebuje. Po jeho nedávných útocích na předsedu vlády Bohuslava Sobotku je zřejmé, že Andrej Babiš má na Hradě svého člověka. Uzavřel s ním tiché, přesto viditelné spojenectví. Vůdce hnutí ANO prezidentovi jen málokdy něco vytkne, Zemanovy přešlapy komentuje s opatrností podřízeného a s úctou sloužícího důvěrníka. Je také s podivem, že Babiš už teď veřejně připouští stranickou podporu Zemanovi v prezidentských volbách za dva roky. Takové předčasné prohlášení je mezi politiky značně neobvyklé. Může být motivováno jen vlastním prospěchem. A ten lze u Andreje Babiše vykládat různě. Například touhou po Strakově akademii.

Klíče může právě díky partnerství se Zemanem převzít dřív, než bychom čekali. Ani dnes totiž není možné vyloučit, že se proti Bohuslavu Sobotkovi vzbouří část jeho vlastních poslanců. Zkouškou bylo sněmovní hlasování o omluvě prezidenta za výroky o premiérovi. Omluvu odmítla po prezidentovi žádat většina poslanců ANO včetně Andreje Babiše, ale i pětice poslanců ČSSD. Tito sociální demokraté potvrdili, že nestojí za svým předsedou.

REBELOVÉ PROTI SOBOTKOVI

Patří mezi ně například herec Vítězslav Jandák. Poslance kritizující Zemanovy výroky o premiérovi poslal rovnou do Bohnic.

Nebo Stanislav Huml, někdejší novácká spojka na středočeské dopravní policii, který teď tlumočí v české politice ruskou propagandu a nejrůznější konspirační teorie o poškozování zájmů přátelského vůdce Vladimira Putina. Mezi poslanecké rebely ČSSD patří také krajně levicový sociální demokrat Jaroslav Foldyna, Sobotkův i Chovancův kritik Václav Klučka či Václav Zemek, účastník loňské „inspekční“ poslanecké cesty v autoritářském Ázerbájdžánu, kde pochválil průběh nedemokratických voleb.

Právě tito lidé mohou Bohuslavu Sobotkovi dělat ještě mnohem závažnější potíže.

Jsme v polovině volebního období a sociální demokracie má jen o tři poslance více než hnutí ANO. Při tomto rozvržení sil může jakýkoli větší spor v ČSSD zcela změnit vládu. Uvědomil si to i ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec, dosud poměrně vstřícný Zemanův obhájce. Prezidenta za jeho chování poprvé důrazně zkritizoval a postavil se za Sobotku.

REŽIM SILNÉ RUKY

Pokud preference hnutí ANO začnou v následujících měsících klesat, může být tlak dua Babiš–Zeman na Sobotku ještě silnější. Pro Babiše v tu chvíli budou výhodné předčasné volby. Pokud šéf ANO nevyužije Zemanovu pomoc letos, jistě jí nepohrdne v budoucnu. Se Zemanem se přitom shodne téměř ve všem. Nejen v razantním odmítnutí válečných uprchlíků, ale i v budování kontrolních mechanismů vůči podnikatelům či v případném zavedení většinového systému při sněmovních volbách. Od přijetí do klubu visegrádských režimů silné ruky nás tedy dělí jediné – odstranění Sobotky ze Strakovy akademie. Další dva roky této vlády nemusejí být tak klidné, jak jsme byli zvyklí.

O autorovi| JAN NOVOTNÝ novotny@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít