Babišovy šachy

16. dubna, 00:00 - Jan Novotný
16. dubna, 00:00

Šéf ANO se sám nahnal do slepé uličky. Nezbývá mu nic jiného než ustupovat

Andrej Babiš nasměroval Českou republiku do vleklé politické krize bez vidiny stabilní vlády. A to jen kvůli svému snu zůstat za každou cenu premiérem, i přestože mu hrozí kriminál. Nebo možná právě proto.

Chápu, že za tento sen zaplatil spoustu peněz a chce si ho užít. Ale tahle země stojí za víc než jen pár miliard.

Babiš podlehl dojmu, že vítězství ve volbách znamená, že si může diktovat, co chce, a ostatní ho musejí poslouchat. Tady se zase ukazuje, jak moc je pro šéfa ANO pojem parlamentní demokracie neznámý.

Jeho hnutí ani zdaleka nezískalo ve sněmovně většinu, a musí se proto smířit s kompromisy. Zvlášť v situaci, kdy je jeho předseda v mnohonásobném střetu zájmů.

Vydat ministerstvo financí nebo vnitra koaličním partnerům je v tomto případě nutnost.

Loutkář Zeman

Babiš se ale kvůli nekonečnému vyjednávání o vládě sám dostal do slepé uličky.

Prezident Zeman bezvýchodnou situaci využil ve svůj prospěch, jak je jeho dobrým zvykem. Babiše si vodí jako loutku.

Natlačit ANO do spolupráce s extremisty je samozřejmě geniální tah. Hned od začátku Zeman věděl, že je tato spolupráce pro Babiše těžkým soustem. Ale o to víc ji proti němu chtěl využít. Zeman ho tím dokonale oslabuje a znovu mu připomíná, že právě on je pánem Česka.

Vláda podporovaná SPD a KSČM rozdělila Babišovo hnutí - určitá část poslanců ANO by pro takovou vládu jistě nezvedla ruku. Babiš si také na poslední chvíli uvědomil, že by neměl podceňovat tlak ulice. Není tak těžké si představit, jak by vypadalo Václavské náměstí poté, co by se rozhodl vládnout s podporou SPD a KSČM.

Babiš proto chce napravit svou chybu a znovu se vrací k vyjednávacímu stolu s ČSSD. Vyhladovělým sociálním demokratům by mohl přihodit nějakou chuťovku navíc. Nejlépe ministerstvo financí, na které ČSSD ani nemá kompetentního stranického nominanta a které Babiš dokáže stejně řídit dál skrze prvního náměstka.

Koňský handl

Sociální demokraté ale teď své požadavky oproti předchozímu kolu vyjednávání zřejmě zvýší. Lze očekávat, že budou trvat na tom, aby hnutí ANO vybralo jiného kandidáta na premiéra, a vůbec nepřipustí Babišovo setrvání ve vládě. Pouhé vedení resortu financí jim rozhodně nezajistí, že Babiš nebude prostřednictvím vnitra ovlivňovat své vlastní trestní řízení. Finance jim tedy nebudou stačit. Budou požadovat i vnitro.

Pro šéfa ANO je přes to všechno koalice se socialisty mnohem příjemnější než cokoli jiného. V případě podpory od SPD by se nevyhnul referendu o vystoupení z EU, což je Okamurova podmínka. A komunistům by byl nucen rozdat desítky pozic ve státních firmách. Navíc by musel strpět kritiku české ulice i nepřízeň evropských lídrů, u nichž by si potvrdil image toho, co se paktuje s populisty a extremisty.

ČSSD je pro Babiše dokonce mnohem přirozenějším partnerem než ODS. ANO by mohlo ve středolevicové vládě dál sbírat socialistické hlasy díky dárečkům typu bezplatných vlaků pro seniory, na které by i ČSSD ráda přikývla. V pravicové vládě by k tomu Babiš nikdy nedostal prostor.

Ale upřímně, než dojde k dalšímu kolu jednání s ČSSD a dalšímu neúspěchu tohoto jednání, může uplynout několik dalších měsíců. A ve vládě se bude pořád makat jen napůl. Kdyby takhle Andrej Babiš řídil svou firmu, do roka zkrachuje. •

Vláda podporovaná SPD a KSČM rozdělila Babišovo hnutí - určitá část poslanců ANO by pro takovou vládu jistě nezvedla ruku.

O autorovi| Jan Novotný, novotnyj@mf.cz


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Už se těšíte na Vánoce?
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Auta
Škoda Kodiaq RS nenabízí sportovní emoce, ale především…
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: Alfa Guilia QV, Jaguar i-Pace, Ateca Cupra
Blockchain technologie píše novou kapitolu v automobilovém průmyslu
DB Schenker přináší revoluci v doručování
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Technologie
Intel odhalil big.LITTLE procesor s pěti jádry: 3D vrstvený čip s technologií Foveros
MediaTek vzdal high-end. Helio P90 ale zvyšuje výkon ve střední třídě
Nvidia opět zlevňuje a aktualizuje magickou krabičku Shield TV
Čtvrtina domácností již přijímá DVB-T2, 4 % Čechů se obejde bez TV
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Hry pro příležitostné hráče