Babišova vlajková loď vyplula

08. června 2015, 00:00 - PAVEL PÁRAL
08. června 2015, 00:00

Zákon o elektronické evidenci tržeb je paskvil, navíc s pochybným přínosem pro státní kasu

Lidovci sice původně vedli silné řeči, že zákon o elektronické evidenci tržeb nenechají projít bez předložení důkladné analýzy dopadů, ale nakonec jejich ministři ve vládě srazili podpatky a odmávali ho Babišovi jak První máj.

Přesto by nemělo zapadnout, že Legislativní rada vlády přijala k zákonu velmi kritické stanovisko a dva její zpravodajové ho jednoznačně odmítli jako paskvil a zkritizovali, že ministerstvo financí nepostupovalo standardně a nepředložilo nejprve věcný záměr zákona, ale rovnou paragrafované znění, takže „základním problémem je, že bez věcného záměru lze jen stěží pochopit, oč předkladateli vůbec šlo. Text má na mnoha místech triviální vady, které vzbuzují pochybnosti o základní orientaci v reáliích fungování podnikání a koneckonců i v právu.“. Autorem tohoto výroku je Petr Mrkývka z Masarykovy univerzity v Brně, který tak vystihl celkem přesně první problém slavného Babišova boje s daňovými úniky. Ministerstvo financí pod miliardářovým vedením prokazuje značné snížení výkonnosti a kompetence. Zákon je připravován na poslední chvíli a tlačen, aby se stihl přivést k účinnosti alespoň v již podruhé odloženém termínu. Proto nemohl být připraven věcný záměr, nad nímž by se dalo diskutovat, jak je možné požadovaného cíle dosáhnout nejlépe, ale rovnou se sáhlo po chorvatském modelu a nikoho nezajímá, že ten vznikl v úplně jiných reáliích, ekonomických i právních. A proto se také nikdo vážně nezabýval dopady zákona.

TY POČTY NESEDÍ Babiš může prohlašovat, že slíbil, že zatočí s šibaly šidícími na daních, a to prostě teď zařídil. A když systém nebude fungovat na berňácích (nebudou mít nabrány a vyškoleny čtyři stovky lidí pro kontrolu), tak prostě vyhodí dalšího šéfa Generálního finančního ředitelství a bude to vyřízeno.

Ona ta odfláknutá příprava zákona má svůj rub – ministr zřejmě ani netuší, co systém bude stát. Zapamatujme si, že v důvodové zprávě tvrdí, že jednorázové vstupní náklady budou činit čtyři sta milionů a provozní náklady pak dvě stě milionů ročně, takže za pět let stát vynaloží 1,4 miliardy a vydělá zhruba šedesát. I s pěti prsty se dopočítáme, že to moc neklape. Jen platy včetně povinných odvodů pro čtyři sta lidí se mohou při mzdové úrovni ve státní správě pohybovat celkově někde kolem 150 milionů korun, a že by někdo za padesát milionů ročně spravoval datové centrum zpracovávající miliardy položek, asi odborníci drobet zapochybují. Stejně jako o oné pořizovací ceně systému.

Výnosy jsou pak úplné hausnumero, které se nemá o co opřít, protože odhady šedé ekonomiky, tedy toho, co se obchoduje v nedaněném režimu, jsou vždy jen odhady cucané z palce, které nereflektují a ani nemohou reflektovat skutečnost, že šedá ekonomika nejen šidí rozpočet na příjmech, ale také ho šetří na výdajích, zejména těch sociálních.

NĚKDE SE UŠETŘIT MUSÍ Babiš se při obhajobě snaží oponenty umlčet argumentem, že když odmítají jeho dítě, hájí daňové podvodníky, kteří poškozují férovou soutěž. To má něco do sebe, ale je to jenom část pravdy. Ona totiž podstatná část těch daňových šibalů nejsou dolaroví milionáři, ale drobní živnostníčci, kteří horko těžko přežívají v tvrdé konkurenci finančně silných řetězců, ať už obchodních, nebo fastfoodových. Všechny vstupy jsou u těch malých pochopitelně dražší než u těch velkých, a tak musejí někde ušetřit, aby udrželi ceny srovnatelné s Kauflandem, a jedinou reálnou možností jsou daně. Ono se to těžko poslouchá velkým restauratérům, kteří mají provozovny na lukrativních místech a svou daňovou povinnost řádně plní, protože dobře situovaní klienti stejně dnes už takřka bez výjimky platí kartou. Ale na nových pokladnách nevydělají ani oni. Ano, ti malí, kteří čepují někde pivo za pětadvacet díky tomu, že neplatí daně, nyní budou muset zdražit. Pivo, párky i guláš. A pak zavřít. Jejich klienti se totiž přesunou k dočasným stánkům a před obchodní centra, kde budou sedět na obrubníku a obracet do sebe lahváče.

Kaufland i Kostelecké uzeniny na tom jistě vydělají a bude se jim to líbit. O tom, zda na tom vydělají běžní občané, spotřebitelé a voliči, lze ale přinejmenším pochybovat.

Babiš se při obhajobě snaží oponenty umlčet argumentem, že když odmítají jeho dítě, hájí daňové podvodníky, kteří poškozují férovou soutěž.

O autorovi| PAVEL PeRAL paralp@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít