Babiš vytáhl proti bitcoinu

11. května 2015, 00:00 - Petra Pelantová
11. května 2015, 00:00

Podezřelé obchody budou muset hlásit i realitní kanceláře nebo provozovatelé sázkových her

Miliardy dolarů ukryté ve virtuálních měnách zajímají stále více úřadů.

Výjimkou není ani české ministerstvo financí (MF) v čele s Andrejem Babišem. Finanční analytický útvar spadající pod MF připravuje regulaci, která by měla transakce v nejrozšířenější virtuální měně bitcoin (viz box Proč zrovna bitcoin) i v jiných měnách výrazně omezit. Slibuje si od toho méně daňových úniků či přitvrzení v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Evropská unie hlásí podobné plány na regulaci virtuálních měn už od roku 2013, zatím však nebylo nic definitivně schváleno. Česká republika se tak rozhodla stejně jako Německo nebo Francie nečekat a řešit problematiku v rámci vlastní legislativy. Zatímco Francie nebo třeba i Rusko prohlásily bitcoin za nezákonnou formu platby, Německo klasifikovalo bitcoiny jako osobní prostředky na účtu.

Hrozba anonymity Česko se chce držet zatím neschválených plánů unijních legislativců. „V současné době pracujeme na novele našeho zákona proti praní špinavých peněz a financování terorismu,“ říká šéf Finančního analytického útvaru (FAÚ) Libor Kazda. Podle něj nový zákon výrazně pomůže při odhalování podvodů spojených s virtuálními platidly. FAÚ totiž zaznamenal nárůst počtu podezřelých obchodů, kdy jsou výnosy z trestné činnosti investovány právě do virtuální měny. Detaily nového zákona Kazda zatím komentovat nechce, novela prý ale bude odrážet změny, které přinese směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady o předcházení zneužití finančního systému k praní peněz a financování terorismu. Právě tato legislativa, která se nejpozději do dvou let od schválení bude muset promítnout do práva všech členů Evropské unie, je vlajkovou lodí regulace virtuálních měn. Směrnice zatím prošla prvním čtením v Evropském parlamentu a má za sebou připomínkové řízení.

Zásadní novinkou, již bude český zákon proti praní špinavých peněz kopírovat, je výrazné omezení anonymity. Ta přitom patří k nejatraktivnějším vlastnostem virtuálních měn. U virtuálních měn je totiž velmi složité dohledat, kdo platí, za co platí a komu platí. Mezi lidmi je aktuálně 14,129 milionu bitcoinů. Při současné hodnotě bitcoinu, která byla minulou středu dle burzy Bitstamp 234 dolarů, vychází celková hodnota všech bitcoinů na trhu na 3,3 miliardy dolarů (asi 79 miliard korun). Jde o peníze, jejichž majitele ani původ úřady nikdy nemohou dohledat. Vzhledem k celkovému objemu prostředků mezi lidmi se sice jedná o velmi malou částku, objem peněz v bitcoinech ovšem rychle roste. A Evropská unie se hodlá o miliardy, které nemá pod kontrolou, aktivně zajímat. Stejný plán mají české úřady.

Transakce v hodnotě nad 7,5 tisíce eur (205 tisíc korun) budou muset mít jasně dohledatelného plátce i příjemce. Jinak budou považovány za nelegální, navrhuje Unie.

Rozšířit by se měl i okruh osob, které budou podezřelé transakce hlásit. Dosud mají tuto povinnost například banky. Nově by to měli být třeba realitní makléři nebo provozovatelé sázkových her u obchodu nad dva tisíce eur. Auditoři, právníci i banky budou muset více hlídat, zda transakce, kterou zprostředkují, nebo transakce, jíž se účastní, není náhodou nelegální. A podezřelé transakce s nejasným původem peněz opět hlásit úřadům.

Problém je v tom, že bitcoin stále není regulérní měna. „Regulovat transakce, které jsou v měně, jež nemá oporu v zákoně a není oficiálně uznanou měnou, z hlediska práva není možné,“ namítl právník oslovený týdeníkem Euro, který si nepřál uvést jméno.

Česká národní banka (ČNB) se vypořádala s právním pozadím bitcoinu rychle. Před více než rokem vydala stanovisko, že bitcoiny nepovažuje za peněžní prostředky ani za elektronické peníze a nejsou ani investičním nástrojem. Obchodování s touto měnou nevyžaduje povolení a nepodléhá dohledu ČNB. Jenže letos v únoru přišlo důležité soudní rozhodnutí, které vydal Obvodní soud pro Prahu 9. „Lze ho považovat za precedentní, neboť soudkyně označila transakci v bitcoinech za zcela legitimní,“ domnívá se Marek Palatinus, který patří k průkopníkům virtuální měny. Rozsudek je dostupný na internetu, neboť žalovaný František Fuka se rozhodl zveřejnit podrobnosti celého sporu. Právní status virtuální měny však není jednotný. „Ať už jde o kapitálový majetek, zboží či pohledávku z kvazi,peněz‘, měl by se zdanit daní z příjmu výnos z operací s virtuální měnou a je třeba si dávat pozor i na vznik případného kurzového rozdílu,“ myslí si Petra Šafková z daňového oddělení společnosti PwC Česká republika.

Podezřelé obchody Bitcoin se jako virtuální měna dostal do hledáčku českých úřadů poprvé na podzim 2013, kdy ministerstvo financí vydalo „metodický pokyn o přístupu povinných osob k digitálním měnám“. Z nařízení vyplývá, že povinné osoby, například banky, musejí hlásit veškeré transakce spojené s virtuálními měnami, které přesahují hodnotu 15 tisíc eur. Dle nové úpravy by tedy tato hranice měla spadnout o polovinu.

Platby v digitálních měnách nad hodnotu tisíc eur jsou už v současné době dle zmiňovaného pokynu automaticky považovány za rizikové. „Na tomto základě už obdržel FAÚ několik desítek oznámení podezřelých obchodů, jejichž předmětem byl spekulativní nákup a prodej virtuálních měn, primárně bitcoinu a litecoinu, a to jak ze strany podnikatelských, jako například směnárny, tak také nepodnikatelských subjektů,“ upřesňuje Kazda.

Nárůst podaných oznámení podezřelých obchodů prý zaznamenal FAÚ zejména loni. „V minulosti jsme detekovali asi deset případů zneužití virtuální měny k legalizaci výnosů z trestné činnosti, kdy za výnosy z majetkové trestné činnosti byly nakoupeny bitcoiny.

V těchto věcech byla podána trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení, které se případy do současné doby zabývají,“ tvrdí Kazda. Podrobnosti ale vyšetřovatelé nesdělují. Sdílné nejsou v souvislosti s bitcoinem ani tuzemské banky, které musejí hlásit rizikové obchody. Podezřelé transakce přiznala ze tří největších bank pouze ČSOB. „Jako banka jsme se s bitcoinem i jinými elektronickými měnami setkali, zejména u transakcí našich klientů. Bohužel nemůžeme veřejně sdělovat informace o hlášených případech,“ uvedla mluvčí banky Pavla Hávová. Česká spořitelna tvrdí, že žádné podezřelé transakce spojené s bitcoinem zatím nehlásila. „Ani jsme neotevřeli žádný účet pro obchodníka v této měně. Zatím nezaznamenáváme velkou poptávku po této službě. Bohužel tyto požadavky dosud chodí z institucí, které nevzbuzují velkou důvěru a v rámci dodržování pravidel zabraňujících praní špinavých peněz jsme je vždy byli nuceni odmítnout,“ řekla týdeníku Euro Pavla Kozáková z tiskového centra České spořitelny.

Virtuální měna už stihla potrápit i policii.

V současné době řeší v Brně případ, kdy pachatel vykradl bitcoinové tržiště a škoda dosahuje několik desítek milionů korun, jak sdělil mluvčí Policejního prezidia David Schön. Školení k tématu bitcoin prý probíhá už druhým rokem. „Zároveň Úřad služby kriminální policie a vyšetřování zřídil speciální skupinu Bitcoin, která je podporou pro všechny složky, které se s případy tohoto druhu trestné činnosti zabývají,“ doplňuje Schön. l

Nárůst podaných oznámení podezřelých obchodů s virtuálními měnami zaznamenal Finanční analytický útvar zejména loni.

Bitcoinomie • Celkový počet bitcoinů v oběhu 14 129 600 • Tržní kapitalizace 3 327 520 800 USD • Počet transakcí za posledních 24 hodin 111 533 • Průměrný počet transakcí za hodinu 4 647,21

Pramen: Bitcoinwatch.com, stav k 6. 5. 2015

Proč zrovna Bitcoin V současné době existuje více než 500 virtuálních měn. Bitcoin vznikl jako první a v současné době si ze všech konkurenčních měn „užívá“ největšího zájmu. Bitcoin pracuje na základě počítačového algoritmu. Ten lze pro zjednodušení chápat jako pravidla hry, ke které je možné obchodování s bitcoiny přirovnat. Pravidla přesně určují kdy, komu a kolik bitcoinů bude postupně z celkového množství 21 milionů bitcoinů rozděleno. Získat je lze tím, že zájemce poskytne část výkonu svého počítače systému, na kterém tato virtuální měna funguje. Za tuto službu jsou dobrovolníci – majitelé počítačových kapacit – odměňováni. Někdy se této činnosti říká, že bitcoiny lze těžit, i když reálně o žádnou těžbu nejde. Stačí si do svého počítače nainstalovat příslušný software, čímž dojde k poskytnutí části kapacity. Čím více počítačů, tím větší bezpečnost. Jelikož počet zájemců, kteří se s vidinou bitcoinového výdělku připojují do sítě, roste, výdělek – tedy počet bitcoinů, které lze vytěžit – se postupně zmenšuje, zatímco jejich cena roste. Autorství algoritmu, na kterém celý platební systém stojí, se přičítá jakémusi Satoši Nakamotovi – a dodnes se spekuluje, zda jde o skutečnou osobu, nebo spíše skupinu vývojářů. Suma v podobě bitcoinů, kterou je možné takto inkasovat, tedy neustále klesá. Je třeba zohlednit, že hodnota bitcoinů získaných běžným počítačem je v současné době nižší než cena spotřebované elektřiny. Mezi další známější měny lze zařadit litecoin, auroracoin, ripple, deutsche e-mark, einsteinium, quark, ixcoin nebo particle. l

O autorovi| Petra Pelantová • pelantova@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít