Babiš se spojil s Mid Europa, chtějí Tesco

01. června 2015, 00:00 - Vladan Gallistl Jiyz Zatloukal
01. června 2015, 00:00

Vládce Agrofertu Andrej Babiš chce s investičními dravci urvat kus Teska. Jen česká část může vyjít na 55 miliard

Druhý nejbohatší Čech a ministr financí Andrej Babiš chce společně s dravou investiční skupinou Mid Europa Partners (MEP) získat část britského maloobchodního řetězce Tesco. Týdeníku Euro to sdělily dva na sobě nezávislé zdroje z finančních kruhů. Babiš spolupracuje s investiční skupinou MEP přes investiční fond Hartenberg Holding, který spravuje jeho peníze.

Dvoumiliardová darda Babišovi by se maloobchodní síť hodila, protože by tak uzavřel svůj plánovaný potravinářský řetězec „z pole na vidličku“.

Ostatně o získání sítě prodejen se zajímal již dříve. „Je to věc, o niž musí mít zájem. Zajímal se už o Spar,“ uvádí jeden ze zmíněných zdrojů. Rakouský řetězec Spar prodal tuzemské prodejny nizozemské skupině Ahold za 5,2 miliardy korun na začátku loňského roku.

Jisté je, že se Babiš bude muset s někým spojit, protože i tuzemské Tesco je už svou velikostí na hraně jeho možností. Podle informací týdeníku Euro se hodnota maloobchodní sítě bude pohybovat okolo dvou miliard eur (zhruba 55 miliard korun). Tesco není totiž jen provozovatelem maloobchodního řetězce, ale zároveň vlastníkem prodejen a pozemků. Pokud by Tesco prodávalo celou středoevropskou síť, mohla by se cena vyšplhat podle expertů dokonce na částku okolo čtyř miliard eur.

Spojení s MEP by navíc bylo logické, protože Janov již s investiční skupinou v minulosti spolupracoval. A to právě na maloobchodním projektu. Ještě jako investiční ředitel Penty prodal Janov do rukou skupiny Mid Europa Partners polskou maloobchodní síť Zabka Polska. Českou Žabku společně se supermarkety Koruna pak získalo před pěti lety právě Tesco.

V současnosti navíc sílí trend, že se dravé investiční skupiny vrhají do potravinářství, což je rovněž případ MEP. Ta letos koupila potravinářskou skupinu Danube Foods Group, která působí v zemích bývalé Jugoslávie.

Do skupiny patří mlékárenské firmy Imlek a Mlekara Subotica, výrobce sladkostí Bambi či srbský producent minerálních vod a nealkoholických nápojů Knjaz Miloš. MEP by se tak odbyt pro její výrobky rovněž hodil.

Jozef Janov, řídící partner Hartenberg Capitalu, který řídí projekty Hartenberg Holdingu, informace o spolupráci s MEP na převzetí části Teska popřel. „Tesco ještě prodej vůbec nespustilo,“ říká. Investoři ze skupiny Mid Europa Partners na zaslané otázky nereagovali. K možnosti odchodu z českého či středoevropského trhu a případným jednáním s eventuálními zájemci se nechtěla vyjádřit ani britská mateřská firma. „Žádné podobné oznámení jsme neuskutečnili,“ uvedl Adam Williams, šéf korporátní komunikace britského řetězce Tesco.

Tesco v problémech Britská maloobchodní síť Tesco sice oficiálně nepřipouští možnost prodeje, ale má takové finanční těžkosti, že se bude muset podle odborníků části byznysu zbavit. Letos Tesco oznámilo rekordní celoroční ztrátu ve své 96leté historii. Za loňský rok firma prodělala 5,7 miliardy liber (221 miliard korun).

Důvodem byly jednorázové odpisy hodnoty obchodů ve výši 4,7 miliardy liber. Tesco se zároveň loni potýkalo s účetním skandálem.

Výsledkem je, že firma přišla o investiční rating.

Řetězec má navíc gigantický dluh ve výši 21,7 miliardy liber. „Potřebuje se oddlužit,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Darren Shirley, analytik Shore Capitalu. Jednou z možností je rozprodej majetku včetně středoevropského byznysu, o čemž informovala i agentura Reuters.

Prodeji české části navíc nahrávají tuzemské mizerné výsledky v minulých letech.

Loni firma prodělala téměř čtyři miliardy korun a o rok dříve 1,1 miliardy. „Britové nevědí, co s tím. Kdyby přišla rozumná nabídka, tak to prodají,“ uvádí jeden z finančníků. l

Posila do týmu Vládce Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš kvůli expanzi do maloobchodu podle informací týdeníku Euro zahájil spolupráci s Martinem Gottfriedem, výraznou postavou českého retailu. Ten mu má radit právě v oblasti maloobchodu, což se může týkat i možného převzetí tuzemské části Teska. Do loňského léta šéfoval Gottfried řetězci Penny Market, dříve byl také generálním ředitelem Kauflandu na Slovensku. Samotný Gottfried však své angažmá u Babiše popřel. „Věnuji se svým soukromým aktivitám. Navíc jsem stále ve smluvním vztahu s Penny,“ reagoval. (dnv)

O autorovi| Vladan Gallistl Jiyz Zatloukal • • gallistl@mf.cz zatloukal@mf.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít