Babis nas zesměšní, varuje jeden z šéfů socialistické omladiny Radim Hejduk

11. června 2018, 00:00 - JN
11. června 2018, 00:00

* Jan Hamáček a Jiří Zimola vstup ČSSD do koalice zdůvodňují mimo jiné tím, že eliminujete vliv SPD nebo komunistů, s nimiž by jinak ANO mohlo vládu složit samo. Souhlasíte?

Já se obávám, že my je tímto nevyřadíme. Už v minulých týdnech se projevilo, že tahle ďábelská koalice hlasovala společně, ačkoliv Andreji Babišovi oficiálně po celou dobu šlo o to, aby byla součástí koalice ČSSD. KSČM stejně bude podporovat tu menšinovou vládu ANO a sociální demokracie. Takže tam jde hlavně o SPD. Ve vyjednávání s hnutím ANO se sociální demokracii nepodařilo zbavit SPD míst ve vedení sněmovny. To byl dobrý nápad, jak omezit vliv SPD na tuto společnost. Takže vliv SPD trvá a bude trvat i nadále.

* Ale přesto nebude mít SPD přímý vliv na vládnutí.

Já vám na to řeknu takový modelový příklad. Dáme důvěru vládě Andreje Babiše, ve které budeme mít pět ministrů. Po půl roce přijde Andrej Babiš před novináře a řekne, ať už to bude pravda, nebo ne: Ti socani, ti chtějí zase jenom krást na těch ministerstvech. Mně nezbývá nic jiného, než je odvolat. Najednou jste v situaci, kdy s tím nic nemůžete dělat, maximálně demonstrativně odejít z vlády. Je to ale člověk, který už je jmenovaný premiérem a má vyjádřenou důvěru ve sněmovně. A budou ho podporovat právě SPD a KSČM, protože jich by se dotkly předčasné volby. Já pořád nechápu, proč takhle riskujeme, že budeme zase zesměšněni. Pravda už dnes nehraje žádnou roli a pro Andreje Babiše je to velmi jednoduché, zvlášť když má k dispozici takové mediální impérium. A my na to jen budeme koukat zpozvdálí s preferencemi, které mohou být už pod pěti procenty.

* Předpokládáte, že Andrej Babiš si bude ve vládě stále přivlastňovat i některá sociální témata, která jsou blízká ČSSD?

Naše základní myšlenka je, že se musíme od ANO nějak odlišit. ANO dokáže do sebe vcucnout téměř cokoli. My ze sebe musíme udělat trochu specifickou záležitost v české politice. A to nám v posledních čtyřech šesti letech trochu unikalo pod prsty. Pokud hnutí ANO dokáže do sebe vcucnout zrušení karenční doby, tak pak lidé nemají důvod volit sociální demokracii. Na druhé straně lidé ten důvod mít budou, když budete v opozici a dokážete formulovat i něco, co se Andreji Babišovi přímo nehodí a bude to zároveň ku prospěchu 98 procent lidí. Třeba rozumně nastavené progresivní zdanění. Nebo konkrétní politika sociálního bydlení. My jsme ale ve vládě nezískali post ministra pro místní rozvoj, který to má v gesci, takže se v těchto věcech nedokážeme dobře profilovat. Paní ministryně Němcová s paní ministryní Dostálovou teď říkají, že sociální bydlení bude účinné od roku 2021. Tady má přijít ČSSD a říct: Ne, mělo by to být účinné od příštího roku.

* Hnutí ANO teď chystá rozšíření takzvaných státních hypoték. Není to další vykrádání programu ČSSD?

Je dobře, že se výše té půjčky zvyšuje. Ale řekněte mi, kdo si dnes koupí byt za 1,2 milionu. Střední třída dnes nemá ani na panelákový byt ve velkém městě. Tady se musí promyslet úplně nová bytová politika. Stát musí začít ty byty stavět a bude poskytovat zvýhodněný nájem. Přichází nová generace včetně té mé, která na vlastní bydlení už nemá. Na nájem zvlášť v Praze si také nenajde dost peněz. Lidé z mého okolí se třeba stěhují do Pardubic, protože tam mají levnější byty, a přes hodinu dojíždějí do práce do Prahy. •


Čtěte také

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 3 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 3 hodinami

 Samsung Galaxy Fold

Samsung představil skládací telefon. Model Galaxy Fold bude stát přes 50 tisíc korun

Co Samsung slíbil, to i plní. Na podzim nás navnadil skládacím telefonem, které měl začít…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Twitter chce nový začátek. K testování „Twttru“ se můžete přihlásit i vy
Hry pro příležitostné hráče