Babis nas zesměšní, varuje jeden z šéfů socialistické omladiny Radim Hejduk

11. června, 00:00 - JN
11. června, 00:00

* Jan Hamáček a Jiří Zimola vstup ČSSD do koalice zdůvodňují mimo jiné tím, že eliminujete vliv SPD nebo komunistů, s nimiž by jinak ANO mohlo vládu složit samo. Souhlasíte?

Já se obávám, že my je tímto nevyřadíme. Už v minulých týdnech se projevilo, že tahle ďábelská koalice hlasovala společně, ačkoliv Andreji Babišovi oficiálně po celou dobu šlo o to, aby byla součástí koalice ČSSD. KSČM stejně bude podporovat tu menšinovou vládu ANO a sociální demokracie. Takže tam jde hlavně o SPD. Ve vyjednávání s hnutím ANO se sociální demokracii nepodařilo zbavit SPD míst ve vedení sněmovny. To byl dobrý nápad, jak omezit vliv SPD na tuto společnost. Takže vliv SPD trvá a bude trvat i nadále.

* Ale přesto nebude mít SPD přímý vliv na vládnutí.

Já vám na to řeknu takový modelový příklad. Dáme důvěru vládě Andreje Babiše, ve které budeme mít pět ministrů. Po půl roce přijde Andrej Babiš před novináře a řekne, ať už to bude pravda, nebo ne: Ti socani, ti chtějí zase jenom krást na těch ministerstvech. Mně nezbývá nic jiného, než je odvolat. Najednou jste v situaci, kdy s tím nic nemůžete dělat, maximálně demonstrativně odejít z vlády. Je to ale člověk, který už je jmenovaný premiérem a má vyjádřenou důvěru ve sněmovně. A budou ho podporovat právě SPD a KSČM, protože jich by se dotkly předčasné volby. Já pořád nechápu, proč takhle riskujeme, že budeme zase zesměšněni. Pravda už dnes nehraje žádnou roli a pro Andreje Babiše je to velmi jednoduché, zvlášť když má k dispozici takové mediální impérium. A my na to jen budeme koukat zpozvdálí s preferencemi, které mohou být už pod pěti procenty.

* Předpokládáte, že Andrej Babiš si bude ve vládě stále přivlastňovat i některá sociální témata, která jsou blízká ČSSD?

Naše základní myšlenka je, že se musíme od ANO nějak odlišit. ANO dokáže do sebe vcucnout téměř cokoli. My ze sebe musíme udělat trochu specifickou záležitost v české politice. A to nám v posledních čtyřech šesti letech trochu unikalo pod prsty. Pokud hnutí ANO dokáže do sebe vcucnout zrušení karenční doby, tak pak lidé nemají důvod volit sociální demokracii. Na druhé straně lidé ten důvod mít budou, když budete v opozici a dokážete formulovat i něco, co se Andreji Babišovi přímo nehodí a bude to zároveň ku prospěchu 98 procent lidí. Třeba rozumně nastavené progresivní zdanění. Nebo konkrétní politika sociálního bydlení. My jsme ale ve vládě nezískali post ministra pro místní rozvoj, který to má v gesci, takže se v těchto věcech nedokážeme dobře profilovat. Paní ministryně Němcová s paní ministryní Dostálovou teď říkají, že sociální bydlení bude účinné od roku 2021. Tady má přijít ČSSD a říct: Ne, mělo by to být účinné od příštího roku.

* Hnutí ANO teď chystá rozšíření takzvaných státních hypoték. Není to další vykrádání programu ČSSD?

Je dobře, že se výše té půjčky zvyšuje. Ale řekněte mi, kdo si dnes koupí byt za 1,2 milionu. Střední třída dnes nemá ani na panelákový byt ve velkém městě. Tady se musí promyslet úplně nová bytová politika. Stát musí začít ty byty stavět a bude poskytovat zvýhodněný nájem. Přichází nová generace včetně té mé, která na vlastní bydlení už nemá. Na nájem zvlášť v Praze si také nenajde dost peněz. Lidé z mého okolí se třeba stěhují do Pardubic, protože tam mají levnější byty, a přes hodinu dojíždějí do práce do Prahy. •


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kolik si do konce roku vložit na penzijko, stavebko a životko?
Akcie Apple a Alphabet vymazaly letošní zisky
Jak si vyřídit živnostenský list a kolik to bude stát?
Kdy potřebujete návrh vkladu do katastru nemovitostí? Jde to online?
Zdražil váš dodavatel? Právě teď můžete bezplatně odejít
Auta
Retro: Alfa Romeo 75 3.0 V6 America (1991)
Jízdní dojmy: Autobusy Isuzu
Volkswagen Atlas Cross Sport: Další SUV s karoserií „kupé“ se představuje v sériové podobě
Kvíz: Poznáte auto jen podle fotky zadního světla?
CNG autobusy Solaris pro Paříž
Technologie
Cnews FM: Produkty od Googlu mizí, herní obchody přibývají [podcast]
Subnautica navždy zdarma: parádní dárek nově spuštěného Epic Games Storu
Tohle je 25 nejhorších hesel roku 2018. Stále vede 123456
Xbox Game Pass jen za polovinu. Za 1500 Kč můžete hrát 100+ her po celý rok
Stáhněte si zdarma hry Lego The Hobbit a Full Throttle Remastered
Hry pro příležitostné hráče