Až příliš obětavý bankéř

03. března 2014, 00:00 - (red)
03. března 2014, 00:00

Nový náměstek Andreje Babiše Martin Pros musí pro Českou republiku dýchat dnem i nocí. Kvůli nástupu na finance opouští lukrativní post v bance Société Générale. Ano, v té bance, která drží zhruba 30 procent úvěrového zadlužení impéria Andreje Babiše.

Srdcař Pros v bance bere několikanásobně vyšší plat, než který mu bude na konto odcházet z ministerstva financí. Podle informací Palubního deníku navíc jeho děti studují ve Francii. Pros je zkušeným právníkem se zaměřením na bankovnictví, který několik let pracuje v pařížském sídle Société Générale, do roku 2010 pracoval v Komerční bance, předtím v MVV Energie AG.

Otázkou tedy je, zda Pros, kterého Babišovi doporučil ministerský předseda Bohuslav Sobotka, nejde na finance místo náměstkování svého velkého dlužníka tak trochu i hlídat.

FAKT BLBÁ KANTÝNA Když prezident Miloš Zeman minulý týden ohrnoval nos nad bruselskou kuchyní, působil jako bodrý mužik z Vysočiny, který místo steaku raději jelítko a ovar. V Německu ale zrovna vyšla kniha, kde se to hemží pikantními historkami z jednání státníků v Bruselu. Někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy si s sebou na summity prý vozil vlastního kuchaře, protože mu nechutnalo také. Vida – a pak že je Zeman provinční politik.

KOMUNÁLNÍ ODPAD Zatímco si premiér Sobotka vyčítá s ministrem financí Babišem, kdo má v partaji nepořádek, a ventiluje se minulost místostarostky Prahy 10 Radmily Kleslové, která přeskočila z ČSSD k babišovcům a stala se šé? ou pražského provozu této politické firmy, nikdo se moc nezabývá tím, zda je možné se neumazat a dělat místostarostku v Praze 10. Za ČSSD, kterou v hlavním městě vede Petr Hulinský, letitý parťák vršovického cara Tomáše Hrdličky, pod starostou Bohumilem Zoufalíkem, původně hrdličkovcem z ODS. Podle znalostí Palubního deníku je to možné s pravděpodobností rovnající se přežití čerstvě vylíhnutého holoubátka v pelechu kuny lesní.

Ale veselo je i na jiných pražských komunálech. Například v Praze 5 se před podzimními volbami má čile k světu další parta tohoto slavného pražského šíbra. Radnice ovládaná hnutím UNP (zkratku překládáme obvykle jako Uzdravme naši prkenici) náhle a bez varování změnila například dodavatele jídla pro domov důchodců a začala vypovídat nájmy místním podnikatelům. Třeba v případě restaurace na atraktivním místě na Andělu si budoucí nájemce, samozřejmě místní známá firma, byl již přeměřit svou novou provozovnu, ačkoli dosud nebylo vypsáno výběrové řízení.

KOHOUT PŘES PALUBU Dětský hlásek oznamující příjezd tramvajové linky B na náměstí Homme de fer ve francouzském Štrasburku do uší bývalému dvojnásobnému ministru zahraničních věcí Janu Kohoutovi znít nebude. O někdejším velvyslanci v Bruselu při Evropské unii a šéfovi resortu v přechodných vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka se sice ještě na podzim špitalo, že by právě on mohl vést kandidátku sociální demokracie do květnových europarlamentních voleb, realita je však přinejmenším z jeho pohledu tristní.

Mezi 23 adepty ČSSD na křesla v instituci, která léta pendluje mezi Bruselem a Štrasburkem, Kohoutovo jméno není.

Vedení Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce musel vloni vyklidit kvůli střetu zájmů s ministerskou funkcí a zaměstnancem Černínského paláce už také není. Něčím se však živit musí: na schůzce ohledně jisté státní účasti na mezinárodní akci v cizině se objevil jako poradce pro zahraniční záležitosti ve službách Asociace krajů, vedené Michalem Haškem. Úsloví, že po vrcholu následuje strmý pád, drží při životě zase jeden názorný příklad.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít